Útočník Pittburghu Petr Sýkora cloní brankáři Atlanty Lehtonenovi

Útočník Pittburghu Petr Sýkora cloní brankáři Atlanty Lehtonenovi | foto: Reuters

Sýkora vystřílel hokejistům Pittsburghu výhru, Eliáš je v bodování sedmý

• 3
Po pěti porážkách v řadě se hokejisté Pittsburghu konečně radovali z vítězství. Finalisté posledního Stanley Cupu uspěli nad Atlantou 3:1 i díky dvěma gólům útočníka Petra Sýkory. O výhře svého mužstva střeleckými úspěchy rozhodli také obránce Minnesoty Marek Židlický a forvard Floridy Michael Frolík.

Dva zápasy ve dvou dnech, dva zcela rozdílené výkony.

V pondělí na ledě New York Rangers odehráli hokejisté Pittsburghu jeden z nejslabších zápasů dosavadního průběhu sezony.

Pátou porážku za sebou tentokrát v poměru 0:4 neodvrátily ani změny v sestavě. Slovenský reprezentant Miroslav Šatan byl odsunut až do čtvrté formace, jen mezi náhradníky skončili obránci Goligoski a Gill.

Mizerné výsledky Penguins se dotkly také českého forvarda Petra Sýkory, který proti Rangers proseděl na střídačce téměř celou druhou třetinu. Následující den v utkání proti Atlantě si ovšem plzeňský rodák spravil chuť.

Trenéra Michela Therriena přesvědčil, že je platnější na ledě, hned dvěma vstřelenými góly. Sýkora otevřel skóre v 18. minutě trefou v přesilové hře a na 2:0 zvyšoval v 33. minutě za další asistence Jevgenije Malkina, který se podílel i na třetím zásahu Penguins z hole kapitána Sidney Crosbyho.

Atlanta připravila domácího brankáře Marc-Andre Fleuryho o šanci na čisté konto až v 55. minutě, kdy využil početní výhodu Ilja Kovalčuk. První hvězdou utkání byl zvolen autor dvou gólů Petr Sýkora, jenž si tak vylepšil statistiky na 31 bodů (15+16) z dosavadních 38 startů.

"Výhra nám dává skvělý pocit. Druhý den ráno se mi půjde na trénink s mnohem lepší náladou. Každý si podobnou sérií projde. Jde o to, čím dříve se toho zbavíte, tím máte větší šanci nabrat zpátky optimální formu. Dneska jsme k tomu učinili první krok," řekl zámořským novinářům Sýkora.

V úvodu střetnutí shodili rukavice domácí Ruslan Fedotěnko a atlantský Colby Armstrong, který ještě v části loňské sezony nastupoval právě za Pittsburgh. Před březnovou uzávěrkou přestupů se však stal součástí výměny za Mariána Hossu.

Židlický byl jediným střelcem zápasu

Hokejisté Minnesoty opět potvrdili, že se jim v zápasech proti Bostonu náramně daří. Dosud totiž v devíti vzájemných konfrontacích hned osmkrát zvítězili, přičemž naposledy se tomu stalo v bostonské TD Banknorth Garden po fotbalovém výsledku 1:0.

Klub s nejlepší obranou v NHL tak uspěl nad mužstvem s nejlepší ofenzivou. Jedinou branku duelu vstřelil zadák Marek Židlický, když za asistencí Pierre-Marc Boucharda a Kryse Kolanosa v 28. minutě proměnil početní převahu.

Gólman vítězů Nicklas Bäckström předvedl 28 úspěšných zákroků a radoval se již ze druhého čistého konta za sebou poté, co v neděli vychytal pro změnu hokejisty Colorada. Finský reprezentant letos uhájil nulu už celkově v pěti případech.

Do sestavy Bostonu, který po deseti výhrách padl už podruhé v řadě, se nevešel český útočník Vladimír Sobotka. Centr David Krejčí odehrál téměř devatenáct minut čistého hracího času a pozornost Bäckströma ověřil třemi střeleckými pokusy.

Eliáš opět bodoval, na výhru to ale nestačilo

Nejproduktivnější Čech v NHL, útočník Patrik Eliáš, si v zápase New Jersey na ledě Caroliny, hrající bez obránce Františka Kaberleho, připsal dva body za gól a přihrávku, v produktivitě ligy se posunul už na skvělé sedmé místo.

Třebíčský rodák se tak prosadil ve čtvrtém utkání za sebou, po kterých má i díky dodatečně připsané asistenci z předchozího duelu s Ottawou na kontě 46 zápisů (18+28) a od druhého Davida Krejčího (14+27) z Bostonu má již pětibodový odstup.

Proti Hurricanes se český reprezentant prosadil až v samotném závěru duelu, kdy New Jersey dotahovalo třígólové manko. Domácí mužstvo poslali do vedení Ray Whitney, Tuomo Ruutu a Sergej Samsonov, jenž se trefil po 200. v kariéře v NHL.

Necelých devět minut před koncem řádné hrací doby získali Devils za stavu 3:0 pro Carolinu možnost přesilové hry. Kouč Brent Sutter ji navíc zdvojnásobil odvoláním brankáře Clemmensena, což se mu po trefě Paula Martina vyplatilo.

"Věříte tomu, že si toto dovolil v době, kdy na ledě v dresu domácích bruslil jeho syn?" řekl novinářům trenér Hurricanes Paul Maurice, jenž má v kádru k dispozici mladého útočníka Brandona Suttera, syna kouče New Jersey Brenta Suttera.

V poslední minutě ještě zkorigoval stav zmiňovaný Patrik Eliáš, na víc již ale Devils nedosáhli. "Jestli se soustředil hlavně na můj výkon, třeba právě kvůli tomu prohráli," dobíral si svého otce útočník Brandon Sutter, jenž v závěru druhé třetiny trefil tyč hostující branky.

Frolík se stal autorem rozdílové trefy Floridy

Pod vítězství Floridy nad Torontem se výrazně podepsalo hned několik českých hokejistů. Nováček Michael Frolík by u výhry v poměru 4:2 autorem rozdílové trefy, Radek Dvořák zaznamenal asistenci a gólman Tomáš Vokoun kryl 24 z celkových 26 střeleckých pokusů domácích Maple Leafs.

Frolík svou osmou trefou sezony zvyšoval v 35. minutě průběžné vedení Panthers na 3:0. Celkově má kladenský odchovanec na kontě z 37 zápasů už 17 bodů (8+9).

Čeští obránci Toronta Tomáš Kaberle a Pavel Kubina utkání zakončili shodně s bilancí dvou záporných bodů do statistiky +/-. Pikantní bylo střetnutí zejména z pohledu floridského beka Bryana McCabea, který za Maple Leafs odehrál předchozích sedm sezon NHL.

"Přehráli jsme je, dali pár gólů a nadále jsme pokračovali v nastoleném tempu. Byl to dobrý zápas," řekl ofenzivní zadák, jenž si připsal jednu asistenci.

Boston - Minnesota 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
28. Židlický. Střely na branku: 28:24. Diváci: 16 272.

Buffalo - Ottawa 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
1. Ellis (Špaček), 17. Stafford, 26. Roy, 60. Vanek - 28. a 28. Spezza. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18 443.

Washington - Philadelphia 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Backström, rozh. nájezd Viktor Kozlov - 41. Coburn. Střely na branku: 34:34. Diváci: 18 277.

Carolina - New Jersey 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
2. Whitney, 36. Samsonov, 50. T. Ruutu - 53. Martin (Eliáš), 60. Eliáš. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15 399.

Toronto - Florida 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
45. Ponikarovskij, 53. J. Blake - 11. Weiss, 18. Peltonen (Dvořák), 35. Frolík, 51. Campbell. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 26:34. Diváci: 19 197.

Anaheim - Los Angeles 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
18. Ryan, 50. Pahlsson, 60. R. Niedermayer - 22. Quincey. Střely na branku: 26:18. Diváci: 17 174.

Detroit - Columbus 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
44. Dacjuk, 46. Marián Hossa, 60. Zetterberg. Střely na branku: 40:23. Diváci: 19 717.

Nashville - Colorado 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
8. Jones - 15. a 36. Wolski (na obě Hejduk). Střely na branku: 23:21. Diváci: 13 598.

Calgary - San Jose 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
17. a 22. Langkow, 13. Glencross, 19. Giordano, 51. Moss - 26. Clowe (M. Michálek), 30. Grier. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19 289.

Phoenix - Chicago 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)
39. a 55. Toews (na první Havlát), 12. Burish, 15. Versteeg, 16. Fraser, 17. Eager. Střely na branku: 22:41. Diváci: 14 651.

Pittsburgh - Atlanta 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky: 18. a 33. Sýkora,
36. Crosby - 55. Kovalčuk. Střely na branku: 29:28. Diváci: 16 975.