Delegace EU v čele s Karlem Schwarzenbergem po jednání s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou (uprostřed). (5. ledna 2009) | foto: ČTK

Schwarzenbergova mise neuspěla. Izrael nechce pozorovatele v Gaze

  • 1009
Mise Evropské unie vedená šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem zaznamenala první neúspěch. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová odmítla návrh unijních představitelů na rozmístění pozorovatelů v pásmu Gazy. Delegace jednala také s představiteli Palestinců.

Unijní mise v čele s Karlem Schwarzenbergem nabídla v Jeruzalémě obnovení svých monitorovacích misí v pásmu Gazy. Dostalo se jí ale velmi chladné odpovědi. "Nevím, jak by rozmístění pozorovatelů mohlo pomoci," řekla na tiskové konferenci po setkání s unijními předáky šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová.

Místo toho Livniová, která se by se po předčasných volbách vypsaných na 10. února mohla stát premiérkou, navrhla, aby se do Gazy vypravily týmy pátrající po tunelech, které Hamas využívá k pašování a ukrývání zbraní.

Schwarzenberg po jednání s Livniovou zdůraznil, že EU trvá na tom, aby bylo dojednáno okamžité příměří mezi Hamasem a Izraelem. Podle izraelského listu Haarec český ministr dále uvedl, že Unie nesouhlasí s Izraelem v tom, že příměří je možné uzavřít až ve chvíli, kdy armáda splní své úkoly v Gaze. Cipi Livniová však jeho požadavky odmítla a řekla, že Izrael s vojenskou akcí neskončí, dokud nedosáhne všech cílů, které si předsevzal.

Šéf české diplomacie se v Jeruzalémě vyjádřil i k případnému klidu zbraní. "Nemáme specifický plán pro příměří, protože příměří musejí uzavřít zúčastněné strany. My můžeme být prostředníky, můžeme pomoci situaci řešit, ale není na nás, abychom rozhodovali o podmínkách," řekl Schwarzenberg.

Při jednáních v Jeruzalémě přišla řeč i na humanitární krizi v Gaze. Evropská komise dnes na Schwarzenbergův návrh uvolnila na pomoc Gaze tři miliony eur (asi 80 milionů korun). Šéf české diplomacie k tomu řekl, že je důležité zajistit, aby se tato pomoc k obyvatelům Gazy dostala. "Je nepřípustné, aby zůstaly uzavřeny všechny hraniční přechody do Gazy," řekl český ministr. Izraelci slíbili, že tuto situaci budou řešit.

Do Jeruzaléma zamířil Schwarzenberg z Šarm al-Šejchu, kde jednal s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Šlo o důležitou zastávku, neboť právě Káhira loni zprostředkovala šestiměsíční příměří mezi Izraelem a Hamasem, které vypršelo v prosinci a které Hamas neprodloužil. Jako mírotvorce chce Egypt sloužit i teď, už v pátek kontaktoval Hamas se žádostí o vyjednávání. Radikálové dnes oznámili, že posílají delegaci.

Mise jedná s představiteli Palestinců

Z Jeruzaléma mise EU podnikla "výlet" do Ramalláhu, sídla palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu. Ministr tam jednal s premiérem Salámem Fajádem a poté i s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Co se děje v Gaze

Izraelská operace pokračuje, Hamas chce vyjednávat

Právě setkání s Abbásem je bodem, v němž se protla cesta Schwarzenbergovy mise s programem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten vyrazil na Blízký východ "na vlastní pěst", což mnohá evropská média ohodnotila jako neschopnost odejít po skončení francouzského předsednictví EU ze záře reflektorů.

A přesně tak vypadalo i přijetí v sídle palestinské samosprávy. "Zatímco delegaci EU přijal Abbás až uvnitř budovy, Sarkozyho přišel přivítat ven před novináře," uvedl z Ramalláhu zpravodaj České televize Jakub Szántó. Ještě před jednáním s Abbásem se ale Sarkozy s členy delegace EU sešel na krátké koordinační schůzce, aby sladili svůj diplomatický jazyk. 

Na společné tiskové konferenci unijní delegace s Nicolasem Sarkozym Schwarzenberg znovu zdůraznil, že je nejdříve třeba rychle vyřešit humanitární krizi v pásmu Gazy. "Izrael a Hamas by měly uzavřít co nejdříve příměří. Viníkem celého konfliktu je Hamas," prohlásil po setkání s Abbásem Nicolas Sarkozy.

Společná tisková konference mise EU a francouzského prezidenta Sarkozyho po jednání s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Za to si okamžitě vysloužil reakci Hamasu. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm v Gaze prohlásil, že Sarkozy svými výroky prozradil, že stojí zcela na straně Izraele a že vlastně vyzval "k pokračování holokaustu, který se nyní odehrává v Gaze".

Náročný program delegace v čele s českým šéfem diplomacie tím ale nekončí. Večer se mise vrací do Jeruzaléma, kde se ještě setká s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem. "Původně plánovaný rozhovor s premiérem Olmertem se uskuteční zítra. Pan ministr se setká také s izraelským prezidentem Šimonem Peresem," uvedla tisková mluvčí Zuzana Opletalová.

Na vině je Hamas, řekl ministr

Karel Schwarzenberg odjel na Blízký východ včera odpoledne, a to coby představitel země, která nyní předsedá Evropské unii.

V jeho "týmu" je i představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana, evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová a ministři zahraničí Francie a Švédska, tedy předchozí a následující předsednické země.

Hlavním cílem mise je uklidnit situaci. "Je jasné, že situace je velice zlá," řekl na společné tiskové konferenci s Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. "Pokusíme se dosáhnout jakéhokoli možného úspěchu, ale všichni si dovedeme představit, jak velice je to těžké. Zkusíme otevřít všechny cesty pro humanitární pomoc do Gazy a probrat podmínky nutné k dosažení příměří."

Čtěte také

Hamas má strach, popravuje kolaboranty s Izraelem

Když Izrael v sobotu po týdnu náletů zahájil pozemní operaci v Gaze, české ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž upozornilo na důsledky invaze pro civilní obyvatele Gazy. Přes nepopiratelné právo na sebeobranu podle něj Izrael nesmí podnikat akce, při nichž trpí civilisté. Ještě před odletem do Egypta také ministr v České televizi prohlásil, že viníkem současného konfliktu je Hamas. - co řekl Karel Schwarzenberg, si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video