Od začátku útoků na pásmo Gazy zemřelo asi 500 Palestinců. Ilustrační foto.

Od začátku útoků na pásmo Gazy zemřelo asi 500 Palestinců. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Hamas chce jednat. Poprvé od začátku izraelských útoků na Gazu

  • 645
Palestinské radikální hnutí Hamas chce poprvé od začátku izraelských útoků na pásmo Gazy vyjednávat. Dnes proto vyslalo svoji delegaci do Egypta. Na Blízkém východě je i mise EU v čele s českým ministrem zahraničí Schwarzenbergem, a také francouzský prezident Sarkozy. Od soboty, kdy Izrael zahájil pozemní operaci v Gaze, zemřelo 80 lidí.

Vyslání delegace do Káhiry je prvním krokem Hamasu na poli diplomacie od začátku útoků na Gazu. Izraelci ji nejdřív od 27. prosince bombardovali z letadel, o týden později spustili pozemní operaci. Egypt prý navázal kontakt s Hamasem už v pátek, před začátkem invaze.

Mezi podmínky, které si Hamas při vyjednávání klade, patří ukončení izraelských útoků a otevření hraničních přechodů, jimiž je pásmo Gazy zásobováno. S egyptskými vyjednávači se členové politického exilového vedení, které sídlí v Damašku, mají sejít v úterý.

Jeden z členů Hamasu řekl, že se delegace pokusí přinutit Egypt k otevření jižního hraničního přechodu Rafáh. Káhira přechod odmítá zprovoznit, dokud v Gaze nebudou zástupci palestinské samosprávy, kteří nyní sídlí jenom na západním břehu Jordánu, a dokud nebude obnovena evropská pozorovatelská mise na egyptské hranici.

Na Blízký východ vyrazili Schwarzenberg i Sarkozy

Zažehnat krizi se v regionu snaží i delegace Evropské unie v čele s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Praha totiž momentálně evropské sedmadvacítce předsedá.

Schwarzenberg, jenž označil za viníka konfliktu Hamas, odletěl na Blízký východ v neděli odpoledne. V jeho týmu je představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana, evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ministři zahraničí Francie a Švédska jakožto reprezentanti předchozí a následující předsednické země.

REPORTÁŽ MF DNES

Vidím tanky, Gaza v dálce hoří

První zastávkou ve Schwarzenbergově rozvrhu byl Egypt, odkud se delegace přesunula do Izraele a na Západní břeh Jordánu. Zítra ještě zamíří do Jordánska. - o detailech mise se dočtete zde

Kromě Schwarzenberga se vypjatou situaci snaží uklidnit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země šéfovala Unii v druhém pololetí loňského roku. Obě delegace se setkaly v Ramalláhu při jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Ke konfliktu v pásmu Gazy se dnes vyjádřil i americký prezident George Bush. Řekl, že jakékoli příměří v oblasti musí být podmíněné tím, že Hamas přestane podnikat raketové útoky na Izrael. Zdůraznil, že Izrael má právo na sebeobranu a potvrdil, že Spojené státy vyšlou do pásma Gazy další humanitární pomoc.

Izraelští vojáci prohledávají v Gaze dům po domě

Izraelci mezitím dál operují v pásmu Gazy. Rozdělili ho vedví, obsadili jeho severní část a podle CNN obklíčili město Gaza. Útočí po zemi, ze vzduchu i z moře, v noci podle agentur bombardovali tři desítky cílů: tunely, jimiž radikálové pašují zbraně z Egypta, a také zařízení, ze kterých odpalují rakety na území židovského státu.

Izraelští vojáci v pásmu Gazy (4. ledna 2009)

V některých částech pásma prý postupují dům od domu a pátrají po ozbrojencích Hamasu. Zdůrazňují, že cílem operace není ohrozit civilisty či Gazu znovu obsadit, ale rozbít infrastrukturu radikálního hnutí a zastavit raketové útoky na Izrael.

Dokud ty neustanou, vojáci neodejdou, opakují izraelští představitelé. "Svého základního cíle, tedy změnit bezpečnostní realitu na jihu Izraele, jsme zatím nedosáhli. Operace proto pokračuje," prohlásil dnes ministr obrany Ehud Barak. Také izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová pohřbila naděje na brzké příměří, když řekla, že Izrael nejdříve musí splnit daný cíl, a to je zničení bojové schopnosti Hamasu.

ANALÝZA MF DNES

Jde o rakety, či samotný Hamas?

V ulicích Gazy se izraelským vojákům postavilo na odpor několik desítek ozbrojených členů Hamasu a Islámského džihádu. Výbuchy bylo poté slyšet z východního sektoru města. Hamas tvrdí, že jeho lidé použili protitankové střely proti sedmi izraelským tankům. Mluvčí ozbrojeného křídla Hamasu abú Ubajdá prohlásil, že k obraně proti izraelské armádě jsou připraveny "tisíce bojovníků".

Jeden z vůdců Hamasu Mahmúd Zahár povzbuzoval Palestince k útokům na Izraelce, a to nejen na vojáky, ale také na civilisty. Řekl, že bůh Palestincům dopřeje vítězství.

Při pozemním útoku už podle nových údajů zemřelo 80 Palestinců, z toho 70 civilistů. Mezi mrtvými je údajně i 14 dětí. Palestinští zdravotníci uvedli, že střela z izraelského tanku dnes ráno zabila tři děti a jejich matku. Na předměstí Gazy prý také stejným způsobem zahynula sedmičlenná rodina.

Na straně židovského státu jsou čtyři mrtví, které zabily rakety Hamasu. Během pozemní akce pak zahynul jeden voják. Toho pohřbili včera v Jeruzalémě. Asi třicet dalších je zraněno. Celkem pak za 10 dní bojů zemřelo přes 550 Palestinců, z toho nejméně čtvrtina civilistů, vyplývá z údajů OSN. Zraněných je na dva a půl tisíce.

Pohřeb izraelského vojáka, který zemřel při pozemní operaci v pásmu Gazy (4. ledna 2009)

Izraelský ministr obrany zdůraznil, že se Izrael také snaží řešit humanitární krizi v oblasti. Do pásma Gazy dnes vjel konvoj 80 kamionů s humanitární pomocí poskytnutou Řeckem, Jordánskem, Egyptem a mezinárodními organizacemi. Po potravinách a lécích mají následovat také dodávky paliva pro jedinou elektrárnu v pásmu. Z Gazy dnes smělo odejít také dalších asi 200 cizinců.

Proti izraelské operaci se demonstruje v muslimském světě, ale také například v Paříži, Londýně, Sydney a také v Praze. Západ dál žádá klid zbraní a varuje před humanitární krizí v pásmu, kde žije 1,5 milionu Palestinců. Ti už přes týden nemají elektřinu a trpí nedostatkem jídla a vody.

Kvůli situaci v Gaze se hned v sobotu v noci sešla Rada bezpečnosti OSN, ale na stanovisku se shodnout nedokázala. Američané, tradiční spojenci Izraele, se prý snaží dojednat trvalé příměří. Nově zvolený prezident Obama zatím mlčí. Úřadu se chopí 20. ledna.

Vývoj krize v Gaze

2008

27. prosince - Izrael zahájil letecké bombardování pásma Gazy. Za cíl útoku označil snahu přimět Hamas, aby přestal ostřelovat izraelské území. Vůdce Hamasu Chálid Mišal vyzval k třetí intifádě (povstání). Většina politiků vyzvala obě strany k umírněnosti. Podle českého ministra zahraničí Schwarzenberga má Izrael právo se bránit.


28. prosince - Izrael bombardoval asi 40 tunelů mezi pásmem Gazy a Egyptem, které jsou využívány k pašování zbraní Palestincům. Židovský stát nevyloučil pozemní ofenzivu.


30. prosince - Jedna z raket odpálených z Gazy doletěla až do izraelského města Beerševa 42 kilometrů od hranice s pásmem. Izraelská armáda k hranici Gazy přemístila velké množství tanků.


31. prosince - Izraelský bezpečnostní kabinet zamítl francouzský návrh zastavit na dva dny nálety, protože neměl záruku, že ustanou také palestinské útoky. Izrael otevřel jeden z hraničních přechodů a pustil do pásma 106 kamionů s humanitární pomocí.



2009

1. ledna - Při náletu v pásmu Gazy podle zdrojů z Hamasu zahynul jeden z předáků tohoto radikálního hnutí Nízár Riján. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová řekla, že v Gaze nevládne humanitární krize a není zapotřebí humanitárního příměří.


2. ledna - Z pásma Gazy odjelo několik set cizinců. Izraelské letectvo mířilo na domy vůdců Hamasu. Mišal, který žije v exilu v Sýrii, uvedl, že Hamas je připraven čelit i pozemní ofenzivě. S Hamasem začal o novém příměří vyjednávat Egypt. Na protest proti izraelskému bombardování se konaly demonstrace v řadě muslimských zemí, ale i v Moskvě, Vídni, Sydney či Praze.


3. ledna - Izraelské pozemní síly večer překročily hranice pásma Gazy, armáda mobilizovala desítky tisíc záložníků. Představitelé Hamasu prohlásili, že Gaza bude pro izraelské vojáky hřbitovem. Západ vyzval k okamžitému příměří.


4. ledna - Pozemní akce pokračuje. Odpoledne odjela do regionu delegace EU v čele s českým ministrem zahraničí Schwarzenbergem. V Jeruzalémě pohřbili izraelského vojáka, který zemřel při pozemním útoku na Gazu.


5. ledna - Hamas poprvé od začátku útoků vyjádřil vůli zasednout k vyjednávacímu stolu. Hodlá vyslat delegaci do Káhiry. Kromě Schwarzenbergova týmu se situaci snaží uklidnit i francouzský prezident Sarkozy. Při pozemní ofenzivě zemřelo zatím šedesát lidí.

(Zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue