Izrael podnikl desítky leteckých útoků na pásmo Gazy a zasáhl na 25 domů členů Hamasu

Izrael podnikl desítky leteckých útoků na pásmo Gazy a zasáhl na 25 domů členů Hamasu | foto: Reuters

Izrael zabil při náletech dalšího vůdce Hamasu i 10 lidí v mešitě

  • 966
Izrael zabil při nočních náletech na pásmo Gazy dalšího vysoce postaveného člena palestinského militantního hnutí Hamas. Podařilo se mu zničit také palestinský sklad zbraní a výcvikový tábor. Při dnešním náletu pak ale Izrael zničil jednu z mešit v Gaze a zabil v ní 10 lidí. Poprvé navíc do útoků zapojil i dělostřelectvo.

Ofenziva, kterou Izrael nazývá akcí "Lité olovo", dnes vstoupila do druhého týdne. Dělostřelectvo v ní použil vůbec poprvé, dosud se spoléhal jen na útoky ze vzduchu.

V sobotu večer pak Izrael nasadil do akce v pásmu Gazy pozemní jednotky. Navíc mobilizuje desetitisíce záložníků. - čtěte Izraelská armáda vstoupila do Gazy, mobilizuje desetitisíce záložníků

Aktivní je i organizace Hamas, ozbrojenci z pásma Gazy opět zasypali jih Izraele raketami. Nejméně deset jich dopadlo na izraelská města Ašdod a Aškelon a podle posledních informací deníku Haaretz zranily nejméně dva lidi, několik dalších utrpělo šok.

V noci zabitý Abú Zakaria al-Džamál byl jedním z velitelů ozbrojeného křídla Hamasu. Není jediným důležitým členem militantního hnutí, který zemřel od začátku bombardování pásma Gazy před osmi dny.

Izraelcům se při čtvrtečních cílených útocích podařilo zlikvidovat dosud nejvýše postaveného člena Hamasu Nízára Rijána. Zahynuly přitom také čtyři Rijánovy manželky, jeho 12 dětí a dva sousedé.

Palestinci nesou těla jednoho z členů vedení Hamasu Nízára Rijána a jeho rodiny, kteří byli zabiti při čtvrtečních izraelských náletech. (2. leden 2008)
Pohřeb Nízára Rijána a jeho rodiny

Podle deníku Haaretz je Džamal už třetím zabitým lídrem hnutí, jméno dalšího člena vedení ovšem neuvedl. Většina vedoucích postav palestinského militantního hnutí se podle agentury Reuters před izraelskými nálety ukryla.

Palestinští radikálové hrozí za Rijánovu smrt pomstou a prohlásili, že jsou povoleny všechny možnosti včetně sebevražedných útoků na jakékoliv židovské cíle.

Izrael podnikl desítky leteckých útoků na pásmo Gazy a podle televize BBC zasáhl na 25 domů členů Hamasu a soukromou školu, která byla údajně skrýší pro ozbrojence a základnou pro odpalování raket. Gazu podle svědků agentury Reuters ostřelovalo také izraelské námořnictvo ze Středozemního moře.

Pro obyvatelé bombardované 1.5milionové Gazy není z pásma v tuto chvíli úniku, Izrael uzavřel hraniční přechody a zemi mohly včera opustit pouze stovky lidí s cizími pasy. Většinou šlo o manželky a děti tamních Palestinců, kvůli kterým Izrael otevřel hraniční přechod Erez.

Odešla i jediná Češka Pavlína Reš, která pracuje v ochrance komisařky OSN v Gaze Karen AbuZaydové. 

PŘEČTĚTE SI

Reportáž z hraničního přechodu Erez od zvláštního zpravodaje MF DNES

Evakuaci cizinců mnozí považovali za předzvěst izraelské pozemní operace. Izrael rozmístil už před několika dny před hranicemi Gazy své tanky a mluvčí izraelských ozbrojených sil Avital Liebovitchová řekla, že pozemní jednotky jsou připravené do Gazy vstoupit. Záleží jen, kdy k tomu dostanou rozkaz.

Pozemní invaze vám přinese smrt, hrozí Izraeli lídr Hamasu

Předpokládá se, že Hamas má kolem 25 tisíc bojovníků. Přívrženci hnutí podle Reuters hlídkují podél hranice s Izraelem, sledují veškeré posuny izraelské armády a v přes vysílačky v hebrejštině informují nepřítele, že se nebojí.

Exilový vůdce Hamasu Chalíd Mišál v televizním vysílání katarské stanice Al-Džazíra pohrozil v případě pozemní operace krveprolitím. Vojákům Izraele vzkázal, že je v Gaze čeká zkáza a budou zabiti, zraněni a zajati. "Jsme připraveni pro tuto výzvu, tato bitva na nás byla uložena a jsme si jisti vítězstvím, protože jsme se připravili."

Pohled na zničený rodinný dům Nízára Rijána po útoku izraelských stíhaček na tábor Džabálija. (2. leden 2009)
Pohled na zničený rodinný dům Nízára Rijána po útoku izraelských stíhaček na tábor Džabálija

Izraelská vojenská operace vyvolala v chudém a přelidněném pásmu podle britské televize BBC vážnou humanitární krizi. Izrael popírá, že by tam situace byla kritická a poukazuje na plynulé propouštění humanitárních dodávek do pásma. Každý den projede hranicí na devadesát kamionů s jídlem a léky.

"Je pravda, že do pásma směřují dodávky, zřejmě také více než v předchozích týdnech. Zároveň tam jsou kritické mezery," uvedl Maxwell Gaylard z Organizace spojených národů.

OSN upozorňuje na nedostatek vody kvůli poškozené infrastruktuře, chybějícím dodávkám elektřiny či krátícím se zásobám léků. Přestože Izrael míří na objekty patřící Hamasu či jeho členům, při náletech umírají i civilisté.

SITUACE V GAZE

Agentura AFP shrnula první týden izraelské ofenzivy v Gaze do několika údajů:
- nálety přicházely v průměru co 20 minut, většinou v noci
- bombardováním bylo zasaženo přes 600 cílů, zejména silnic, oficiálních budov, infrastruktury a policejních stanic
- zdravotnický systém v pásmu je přetížen
- 250 tisíc z 1,5 milionu obyvatel pásma nemá elektřinu.
- banky jsou zavřené kvůli nedostatku hotovosti
- nefungují školy, řada byla zničena, jiná školní zařízení slouží jako útočiště lidem, kteří museli odejít ze zničených domovů
- z trhu zmizely pohonné hmoty i plyn na vaření. Je nedostatek mouky, rýže, cukru, mléčných výrobků a konzerv (Zdroj: ČTK)

Mnoho měst po celém světě zasáhla vlna protestů proti bombardování Gazy. Svůj nesouhlas přišly v pátek vyjádřit i stovky demonstrantů před izraelskou ambasádu v Praze. - jak to vypadalo před izraelskou ambasádou v Praze se dočtete zde

Protesty jsou hlášeny i v izraelských městech Tel Avivu, Haifě a Sachninu.

Bush: za konflikt může Hamas

Podle posledních průzkumů nicméně považuje 85 procent Izraelců vojenský zásah proti Hamasu za správný způsob, jak zastavit raketové ostřelování izraelského území, kterými je podle policie ohroženo asi milion z 7,8 milionu obyvatel země.

Izraelští záchranáři při evakuaci obyvatel poté, co rakety palestinských radikalů dopadly na jihoizraelské město Aškelon. (2. leden 2009)
Izraelští záchranáři při evakuaci obyvatel poté, co rakety palestinských radikalů dopadly na jihoizraelské město Aškelon

Dosluhující americký prezident George Bush obvinil z konfliktu na Blízkém východě palestinské hnutí Hamas a Spojené státy hnutí vyzvaly, aby jako první ukončilo svůj boj proti Izraeli a přestalo ostřelovat jihoizraelská města raketami.

Bush zároveň vyjádřil znepokojení nad humanitární situací v pásmu. USA podle něj tento týden nabídly 85 milionů dolarů na humanitární pomoc Gaze.

Pomoci s vyřešením konfliktu na Blízkém východě se bude snažit mise Evropské unie, v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Evropští politici odlétají na třídenní cestu v neděli a setkají se s egyptským ministrem zahraničí, hlavními představiteli Izraele, s premiérem Palestiny a ministerským předsedou Jordánska.

Cílem výpravy bude především nastavit dialog s partnery na Blízkém východě, zmonitorovat situaci, zkoordinovat postoje v EU a zjistit, jak znovu nastolit příměří. Dále se delegace zaměří na humanitární pomoc civilistům v Gaze. - více o Schwarzenbergově blízkovýchodní cestě se dočtete zde

POČET OBĚTÍ není zcela jasný

Podle ČTK si bombardování Gazy zatím vyžádalo až na 437 palestinských životů, z toho asi čtvrtinu tvoří civilisté a desítky jsou děti. Dalších 2 300 lidí má být zraněno, z toho 400 je v ohrožení života.

Počty se však liší, například agentura Reuters hovoří o 431 mrtvých, televizní stanice CNN o 421 zabitých a 2 200 raněných.

Podle palestinských zdravotníků zemřelo jen za posledních 24 hodin 19 palestinských dětí.

Izraelská policie a armáda uvádí, že od počátku konfliktu před 8 dny zahynuli při raketových útocích palestinských radikálů 4 Izraelci, z nichž tři byli civilisté. Dalších 57 lidí je zraněno.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue