Zlatá šedesátá - Miloš Forman a Miroslav Ondříček | foto: © První veřejnoprávní (Josef Janoušek)

Velkolepou vizitku filmařských es z cyklu Zlatá šedesátá zahájí Forman

  • 5
Forman, Chytilová, Passer. Jména, která nás v zahraničí reprezentují minimálně stejně spolehlivě jako pivo, Havel nebo čeští hokejisté. O to překvapivější je, že se zlaté éře československé kinematografie, Nové vlně, nikdo zevrubněji nevěnoval. Doposud. Česká televize od soboty zahájí obří cyklus, který unikátní éru zmapuje.

Zlatá šedesátá - Otakar Vávra"Měli jsme jediný cíl: dopřát tomuhle fenoménu odpovídající pozornost a mluvit se všemi, kdo s ním souvisejí. Dokud ta možnost vůbec je," říká Čestmír Kopecký, producent projektu Zlatá šedesátá, který odstartuje zítra na ČT2 šestadvacetidílným cyklem portrétů českých filmových es.

A jeho slova potvrzuje i autor námětu a scénáře, filmový historik a kritik Jan Lukeš. "Než se nám podařilo sehnat potřebné finance, odešli na věčnost Jaromil Jireš, Antonín Máša, ale také Karel Kachyňa, Miloš Makovec, František Sádek. Ty všechny už jsme bohužel nestihli zachytit, " lituje Lukeš.

Dokument o filmové elitě vznikal na koleně

"Československý filmový zázrak", jak umělecky plodné období šedesátých let nazvala zahraniční kritika, se Kopecký společně s  Lukešem a režisérem Martinem Šulíkem (Záhrada) rozhodli zmapovat už před řadou let, na samotnou realizaci nicméně došlo až v roce 2002.

Bez jakýchkoli finančních či distribučních záruk, mimochodem. "Prostě jsme jednoho dne začali točit. Podporu jsme získávali hrozně pomalu a spousta z těch, jejichž vzpomínky jsme chtěli zaznamenat, je příliš stará na to, abychom si mohli dovolit čekat desítky let. Tak jsme natáčeli za své. První dva díly, s Otakarem Vávrou a Ivanem Passerem, vznikaly za velmi skromných podmínek," vzpomíná Kopecký.

Státní fond pro podporu a rozvoj kinematografie nejprve dvakrát odmítl přispět, vlekla se i vyjednávání s Českou televizí. "Nakonec se zadařilo. Fond přispěl dokonce tolik, že jsme si mohli dovolit natočit bezmála devadesát rozhovorů, a Česká televize nám poskytla prostor na 26 dílů. Což je luxus, Zlatým šedesátým budou patřit všechny soboty až do 11. července" říká Kopecký, který si podobnou práci vyzkoušel už na projektech Bigbít a Dějiny samizdatu.

Nova sází na Tudorovce, Prima tasí Božskou mrchu

Ze seriálu TudorovciS čím přijdou televize po Novém roce? V programu je řada zahraničních seriálů, vlastní vysílání spustí TV Barrandov.

Televizní portréty doplněné o filmy zpovídaných tvůrců nicméně nebudou tím jediným, co projekt Zlatá šedesátá přinese. "Jak jsme natáčeli jednotlivé výpovědi, došlo nám, že by to chtělo zasadit je do nějakého kontextu. Doba s tím, co se letech v šedesátých natáčelo, souvisela obzvlášť úzce."

Zlatá šedesátá - Miloš Forman a Miroslav OndříčekVedle notoricky známých jmen proto filmový štáb vyzpovídal i řadu méně známých, leč klíčových osobností, které celkovou mozaiku pomohly poskládat: "Mluvili jsme s kameramany, střihači, dramaturgy, herci, dokonce i s kritiky.  Pokaždé  to bylo neobyčejně intenzivní, vyčerpávající v bezprostředním slova smyslu, ale také neobyčejně povznášející," přiznává Lukeš. Dřina se vyplatila. "Kromě televizních portrétů tak totiž může vzniknout propracovaný multimediální komplex," libuje si producent.

"České zlato" zaslouží víc než dokument

V plánu je nejen šestidílný historický cyklus československé kinematografie, průřez dějinami, které začínají po druhé světové válce a a končí za normalizace v roce 1972.  Vzniknout by měl i monotematický celovečerní film pro kina, Česká filmová vlna, a knižní publikace.

"Projekt se rozrůstá víc, než jsme čekali, takže na knihu i na těch šest dílů z historie budeme muset ještě chvíli počkat. Zatím se ještě dokončují filmy pro televizi a na podzim by měl být hotový celovečerní dokument," vysvětluje Kopecký, který by jeho premiéru rád propojil s akcí v podobě stylové přehlídky.

"Máme sice různá DVD a televizní kluby, ale neznám moc lidí, kteří by nejlepší kousky české kinematografie viděli na filmovém plátně. To bych rád napravil," říká Kopecký k festivalu, který plánuje na podzim letošního roku.

Velmi důležitou součástí Zlatých šedesátých je také rozsáhlá webová prezentace. Její součástí by postupně měly být i všechny rozhovory. "S mnoha tvůrci jsme natočili i sedmihodinové materiály, těmi samozřejmě veřejnost trápit nebudeme. Na internetu by ale měly být k vidění víc, než snese televizní formát.

Fanoušci si užijí," těší se Kopecký a maně tak definuje i hlavní cílovou skupinu, na kterou se ambiciózní projekt zaměřuje. "Lhal bych, kdybych tvrdil, že to celé bude filmová základka. Zlatá šedesátá jsou hlavně pro lidi, které film zajímá. Ale o to bohatší budou mít zážitek."

PROGRAM TELEVIZNÍHO CYKLU

3. ledna Miloš Forman Černý Petr (1963)
10. ledna Otakar Vávra Kladivo na čarodějnice (1969)
17. ledna Juraj Herz Sběrné surovosti (1965), Sladké hry minulého léta (1969)
24. ledna Miroslav Ondříček Mučedníci lásky (r: Jan Němec, 1966) - Ondříček se na filmu podílel jako kameraman
31. ledna Věra Chytilová Sedmikrásky (1966)
7. února Albert Marenčin Slnko v sieti (r: Štefan Uher, 1962) - Marenčin se na filmu podílel jako dramaturg
14. února Hynek Bočan Pasťák (1969)
21. února Ladislav Helge Stud (1967)
28. února Jiří Menzel Zločin v šantánu (1968)
7. března Juraj Jakubisko Kristove roky (1967)
14. března Jan Kačer Nikdo se nebude smát (r: Hynek Bočan,1965) - Kačer se na filmu podílel jako představitel hlavní role
21. března Jan Švankmajer Historia naturae (1967), Zahrada (1968), Byt (1968), Picknick mit Weismann (1969), Tichý týden v domě (1969), Kostnice (1970)
28. března Zdeněk Mahler Den sedmý - osmá noc (r: Evald Schorm, 1969) - Mahler se na filmu podílel jako autor námětu a scenárista
4. dubna Drahomíra Vihanová Zabitá neděle (1969)
11. dubna Jan Schmidt Konec srpna v hotelu Ozon (1966)
18. dubna Lubor Dohnal Slávnosť v botanickej záhrade (r: Elo Havetta,1970) - Dohnal se na filmu podílel jako autor scénáře
9. května Jan Němec Sousto (1960), Démanty noci (1964)
16. května Eduard Grečner Drak sa vracia (1967)
23. května Karel Vachek Malíř Kamil Lhoták (1960), Moravská Hellas (1963)
30. května Jiří Krejčík Polnočná omša (1962)
6. června Igor Luther Muž, ktorý luže (r: Alain Robbe-Grillet,1968) - Luther se na filmu podílel jako kameraman
13. června Stanislav Milota Spalovač mrtvol (r: Juraj Herz, 1968) - Milota se na filmu podílel jako kameraman
20. června Ivan Balaďa Archa bláznů (1970/1990)
27. června Vojtěch Jasný Všichni dobří rodáci (1968)
4. července Dušan Hanák 322 (1969)
11. července Ivan Passer Fádní odpoledne (1964), Intimní osvětlení (1965)