V řádné hrací době přihrál Kotalík na dvě branky a poté proměnil rozhodující nájezd. | foto: ČTK

Kotalík rozhodl nájezdy, Eliáš je opět nejproduktivnější Čech v NHL

• 2
Útočník Aleš Kotalík se dokázal bodově prosadit už ve třetím utkání za sebou, když v řádné hrací době proti Islanders vyprodukoval dvě asistence a během následných nájezdů zařídil výhru Buffala 4:3SN. Dařilo se i Patriku Eliášovi, který se díky dvěma bodům proti Rangers osamostatnil na čele bodování Čechů v NHL.

Při vyhlašování tří hvězd zápasu mezi Buffalem a Islanders (4:3SN) měli zámořští novináři poměrně lehký úkol vybrat hráče s nejlepším výkonem.

Český reprezentant Aleš Kotalík se totiž podílel na dvoubodovém zisku domácích Sabres dvěma asistencemi a především rozhodujícím samostatným nájezdem.

Třicetiletý rodák z Jindřichova Hradce se bodově prosadil už potřetí za sebou a celkově má na kontě devatenáct bodů (8+11) z 29 utkání.

Trenér Lindy Ruff ovšem i přes vítězství neskrýval své zklamání. Jeho svěřenci od 55. minuty díky trefě Clarkea MacArthura vedli již 3:1, nadějný náskok ale neudrželi.

V čase 58:26 snížil v přesilovce Mike Comrie a prodloužení si vynutil pouhé dvě vteřiny před koncem řádné hrací doby bek Chris Campoli.

"Musíme hrát líp. Začali na nás tlačit a my jsme to nezvládli. Naše souhra vázla, soupeř tak držel puk na svých holích a kontroloval hru," řekl Ruff, jehož Sabres nakonec díky úspěšným nájezdům Kotalíka a Drew Stafforda ukončili třízápasovou sérii porážek.

Podívejte se na Kotalíkův blafák do bekhendu proti brankáři Joey MacDonaldovi, jenž dostal přednost před uzdraveným Rickem DiPietrem:

Eliáš byl u dvou gólů v síti Rangers

Porážky s Bostonem 0:2 a Pittsburghem 0:1 jsou již minulost. Hokejisté New Jersey po dlouhých sedmi třetinách bez vstřeleného gólu opět udeřili v ofenzivě a odnesli to divizní rivalové - Rangers.

Devils na ledě newyorské Madison Square Garden uspěli v poměru 4:2, když své střelecké trápení ukončili už ve 3. a 5. minutě. Nejprve využil přesilovou hru Brian Rolston a poté udeřil dokonce při hře v oslabení produktivní Patrik Eliáš.

Třebíčský rodák si v dalším průběhu připsal i asistenci u zásahu Travise Zajace a s celkovým ziskem 39 bodů (17+22) opět kraluje bodování českých hokejistů v NHL, když o jeden zápis odskočil od bostonského Davida Krejčího (38 bodů, 13+25).

Rangers do zápasu nastoupili opět bez Petra Průchy, přičemž na ledě se z blíže nespecifikovaných rodinných důvodů neobjevil ani obránce Michal Rozsíval.

Hejda dal svůj druhý gól, Klesla shodil rukavice

Obránce Jan Hejda otevřel skóre utkání mezi Columbusem a Philadelphií. Své druhé trefy sezony a teprve třetí kariéry v NHL dosáhl již ve 4. minutě.

Náskok Blue Jackets, kteří zvítězili 3:0 a podobně jako New Jersey ukončili své střelecké trápení po dvou bezgólových porážkách s Phoenixem 0:2 a Los Angeles 0:3, později potvrdili také Andrew Murray a Manny Malhotra.

Nováček v brance domácího mužstva Steve Mason si poradil se všemi dvaceti střeleckými pokusy hostujících Flyers a uhájil své třetí čisté konto sezony. Z dosavadních osmnácti startů v NHL si dvacetiletý Kanaďan připsal již deset výher. Triumf nad Philadelphií byl navíc pro Columbus premiérovým v krátkodobé historii klubu.

V obraně Blue Jackets se ve druhém zápase za sebou po delší pauze způsobené zraněním kotníku objevil český bek Rostislav Klesla, jenž na sebe upozornil pěstním soubojem s hostujícím útočníkem Joffrey Lupulem.

Tampa se chytla na Floridě, odnesl to Vokoun

Hokejisté Tampy Bay dokázali porazit svého rivala Floridu Panthers i v odvetném utkání a připsali si tak již třetí dvoubodový zisk za sebou.

Po překvapivém předvánočním triumfu z Pittsburghu (výhra 2:0) uspěly Blesky i v pátek na ledě Floridy v poměru 4:3SN díky samostatnému nájezdu Ryana Malonea. Sobotní odveta se konala již v jejich domácí aréně St. Pete Times Forum a tým Vincenta Lecavaliera dokázal své fanoušky potěšit.

V brance Panthers nastoupil opět český reprezentant Tomáš Vokoun, kterého po nedávných dvou čistých kontech v řadě dělí jediný triumf od jubilejní 200. výhry v NHL. Ani na druhý pokus se však kulatého zápisu nedočkal, proti byla zejména elitní formace Lightning.

Na výhře 6:4 se podílela hned čtyřmi góly. Martin St. Louis a Ryan Malone si připsali gól a tři přihrávky, přičemž na konto kapitána Vincenta Lecavaliera přibyly dvě branky a jedna asistence. Čeští hokejisté v sestavě vítězů Marek Malík a Václav Prospal nebodovali. Bek Lukáš Krajíček navíc pro zranění nenastoupil. Za hosty se pak na jedné ze čtyř gólových situací přihrávkou podílel nováček Michael Frolík.

Buffalo - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
14. Hecht (Kotalík), 34. Pominville (Kotalík), 55. MacArthur, rozhodující nájezd Kotalík - 30. Tambellini, 59. Comrie, 60. Campoli. Střely na branku: 37:35. Diváci: 18.690.

Pittsburgh - Montreal 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
15. Dupuis, 26. Crosby - 2., 20. a 43. A. Kosticyn (na první a druhou Plekanec). Střely na branku: 34:19. Diváci: 17.132.

Carolina - Boston 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
17. Cullen (F. Kaberle), 31. Babchuk - 23. a 27. Wheeler (na druhou Krejčí), 54. Ryder, 60. Kobasew. Střely na branku: 31:22. Diváci: 16.705.

Columbus - Philadelphia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
4. Hejda, 19. A. Murray, 28. Malhotra. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18.402.

NY Rangers - New Jersey 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
6. Dawes, 49. Kalinin - 3. Rolston, 5. Eliáš, 32. Zajac (Eliáš), 53. Parise. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.200.

Tampa Bay - Florida 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)
Diváci:
25. a 40. Lecavalier, 8. Stamkos, 15. Arťuchin, 45. Malone, 48. St. Louis - 24. a 37. Booth (na druhou Frolík), 37. Horton, 54. Weiss. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, obdržel šest branek ze 42 střel a úspěšnost zásahů měl 85, 71%. Střely na branku: 42:29. Diváci: 18.226.

Dallas - Anaheim 4:3 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
29. B. Richards, 42. J. Neal, 59. Ribeiro, 64. Modano - 49. a 57. Morrison, 7. Kunitz. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.532.

St. Louis - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
46. a rozhodující nájezd Winchester, 1. Perron - 33. Cheechoo, 38. Grier. Střely na branku: 27:26. Diváci: 19.150.

Phoenix - Los Angeles 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
18. a 29. Frolov, 15. Ivanans, 20. Stoll. Střely na branku: 26:30. Diváci: 16.199.

Colorado - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (3:0, 0:3, 0:0 - 0:0)
6. Salej, 11. Smyth (Hejduk), 15. Liles, rozhodující nájezd Wolski - 35. Dacjuk, 36. Holmström, 39. Franzén. Střely na branku: 32:44. Diváci: 18.007.

Calgary - Ottawa 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
31., 32. a 55. R. Bourque, 33. A. Roy, 49. Aucoin, 59. Bertuzzi - 22. Phillips, 29. Spezza, 49. Picard. Střely na branku: 42:30. Diváci: 19.289.