Gólman Tomáš Vokoun uhájil druhou nulu v řadě za sebou.

Gólman Tomáš Vokoun uhájil druhou nulu v řadě za sebou. | foto: Reuters

Vokoun vychytal druhou nulu za sebou, Frolík dal dva góly Floridy

• 5
Poslední hrací den NHL před vánoční přestávkou nabídl třináct duelů, které patřily gólmanům. Hned pět jich totiž dokázalo vychytat čisté konto. Radoval se i Tomáš Vokoun. První brankář Floridy neinkasoval dokonce ve druhém utkání za sebou, když si poradil se všemi pokusy bývalých spoluhráčů z Nashvillu.

V neděli se brankář Tomáš Vokoun blýskl 23 zákroky v souboji s Coloradem. Florida vyhrála 3:0 a ukončila svou dvouzápasovou sérii porážek.

Následující duel čekal Panthers ve středu, kdy na ledě domácí arény BankAtlantic Center hostili Nashville. Český reprezentační gólman Floridy tak dostal šanci nastoupit proti svým bývalým dlouholetým spoluhráčům.

Znalost soupeře Vokoun dokonale využil, když kryl všech 27 ran Predators a uhájil svou třetí nulu sezony a osmadvacátou kariéry v NHL. Karlovarský rodák byl tak zaslouženě vyhlášen první hvězdou zápasu, přičemž druhé ocenění připadlo také českému hokejistovi.

Na triumfu Panthers v poměru 3:0 se totiž dvěma góly podílel nováček Michael Frolík (30z. 5+8). Kladenský odchovanec nejprve v 34. minutě otevřel skóre a v poslední minutě pak za asistence Kamila Krepse střelou do prázdné klece uzavřel brankový výčet.

"Nashville byl zřejmě posledním týmem ligy, proti kterému jsem ještě nezvítězil. Jsem za to rád, zejména když se jedná o mé bývalé spoluhráče," řekl zámořským novinářům Vokoun, jenž dresu Predators odchytal osm sezon NHL v letech 1998 až 2007.

"Vedl si skvěle. Byl přesně tím dominantním brankářem, který v minulosti chytal dlouhé roky za nás," vysekl Vokounovi poklonu kouč poraženého mužstva, Barry Trotz.

Ovečkin zavelel do útoku a Rangers ztratili vedení 4:0

Útočník Alexander Ovečkin opět ukázal jakou roli plní pro Washington. Tým z hlavního města USA prohrával na ledě Madison Square Garden v úvodu druhé dvacetiminutovky již o čtyři branky, když se v dresu domácího New Yorku střelecky prosadil mimo jiné také český obránce Michal Rozsíval.

V 33. minutě však neudržitelný Ovečkin ukončil neprůstřelnost Henrika Lundqvista a zavelel tak k velkému obratu. Třetí třetinu nejprve gólově ozdobil český reprezentant Tomáš Fleischmann. Rodák z Kopřivnice svým dvanáctým zásahem sezony využil přesilovou hru.

Faul soupeře trestal v 48. minutě také Viktor Kozlov, přičemž vyrovnání na 4:4 nezařídil nikdo jiný než zmiňovaný Alexander Ovečkin. Ruský forvard vsítil svou druhou branku zápasu a dvaadvacátou sezony v čase 52:38.

Následné prodloužení nemělo dlouhého trvání. Již po 59 vteřinách se totiž prosadil hostující obránce Shaone Morrisonn. Hráč s číslem 26 na dresu tak oslavil své šestadvacáté narozeniny premiérovou trefou sezony, která navíc spadá do kategorie vítězných.

"Přestali hrát hokej. Za stavu 4:0 už uvěřili, že vyhráli. Snažili se jen dohrávat, my jsme ale na to šli jiným způsobem. Šli jsme tvrdě do osobních soubojů a vypracovali si řadu střel. Výsledek se dostavil," řekl po zápase Ovečkin, jenž se dvakrát trefil už potřetí z posledních šesti startů.

Konfrontaci nejproduktivnějších Čechů ovládl mladík Krejčí

Útočníci Patrik Eliáš (32z. 16+21) a David Krejčí (34z. 13+24) momentálně platí se shodným ziskem 37 bodů za nejproduktivnější Čechy v NHL. Do středečního vzájemného zápasu mezi New Jersey a Bostonem ale ještě vstupovali s bodovým rozestupem.

Náskok zkušenějšího Eliáše ovšem talentovaný mladík, jenž z pozice centra vede druhý útok Bruins, umazal díky brance na 2:0 během závěrečné power-play domácího mužstva.

Boston tak potvrdil pozici lídra Východní konference, když na ledě arény Prudential Center zvítězil zmiňovaným dvougólovým rozdílem. Remízu 0:0 ukončil až v 41. minutě útočník Milan Lucic, přičemž konečný výsledek stanovil v 60. minutě David Krejčí.

Dvaadvacetiletý rodák ze Šternberku bodoval už pošesté za sebou. Bodové série naopak skončily domácímu Patriku Eliášovi (10 utkání v řadě) a také bostonskému Philu Kesselovi, jenž se dokázal prosadit v předchozích osmnácti duelech za sebou. Delší sérii letos žádný jiný hokejista v NHL nevyprodukoval.

První hvězdou střetnutí byl jmenován gólman vítězů Tim Thomas. Americký reprezentant ve službách Bostonu kryl všech 25 střeleckých pokusů Devils. Podívejte se jak vychytal velkou šanci Patrika Eliáše:

Po dvou vysokých výhrách Toronto opět propadlo

Na nedávnou porážku s Bostonem (5:8) dali hokejisté Toronta zapomenout triumfy nad Pittsburghem (7:3) a Atlantou (6:2). V posledním duelu před vánoční přestávkou si však opět pokazili pověst. Před vlastními fanoušky ve vyprodané aréně Air Canada Centre totiž propadli s Dallasem v poměru 2:8.

Hostující Stars, v jejichž dresu se za přítomnosti rodiny a přátel v hledišti blýskl premiérovým hattrickem nováček James Neal, si postupně vypracovali vedení 7:0. Toronto dokázalo alespoň kosmeticky upravit hrozivé skóre až v 36. a 50. minutě zásluhou Jasona Blakea a Michaila Grabovského.

V dresu Dallasu, který figuruje až na 13. příčce Západní konference a platí tak za jedno z největších zklamání dosavadního průběhu sezony, si kromě třígólového Neala vylepšili statistiky také Fabian Brunnström (1+1) s Mikem Ribeirem (1+1) a autoři dvou asistencí Landon Wilson, Trevor Daley, Jere Lehtinen a Stephane Robidas.

Kromě deseti branek utkání nabídlo také dva pěstní souboje mezi Krysem Barchem a domácím Andre Deveauxem. Podívejte se na jejich odvetný souboj:

San Jose rozstřílelo Vancouver, trefil se i Plíhal

Do posledního utkání před vánoční pauzou nastoupili hokejisté San Jose opět bez zraněného Milana Michálka. V domácí konfrontaci s Vancouverem však Sharks český reprezentant nescházel, když se díky dvěma gólovým sériím radovali z výhry 5:0.

Lídři celé NHL tak navázali na sobotní vítězství nad Rangers (3:2), čímž definitivně umazali nedávný debakl s Detroitem v poměru 0:6.

San Jose nakročilo k dvoubodovému zisku brankami z rozmezí 5. a 8. minuty, kdy se trefili Rob Blake, Patrick Marleau a Devin Setoguchi. Stav 3:0 navíc v úvodu druhého dějství pojistili Joe Thornton a Tomáš Plíhal. Druhý jmenovaný pětadvacetiletý centr se prosadil počtvrté v sezoně, přičemž od gólu Thorntona jeho zásah dělilo pouhých 19 vteřin.

Hlavní hvězdou duelu byl vyhlášen kapitán Patrick Marleau (1+2). Druhé ocenění pak připadlo brankáři Jevgeniji Nabokovovi, který na čisté konto potřeboval 33 zákroků.

New Jersey - Boston 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
41. Lucic, 60. Krejčí. Střely na branku: 25:24. Diváci: 16.305.

NY Islanders - Atlanta 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
37. Hilbert, 41. Bergenheim - 27. a 48. Little, 9. Schneider, 60. Armstrong. Střely na branku: 25:27. Diváci: 14.227.

NY Rangers - Washington 4:5 v prodl. (3:0, 1:1, 0:3 - 0:1)
12. a 25. Callahan, 4. Näslund, 12. Rozsíval - 33. a 53. Ovečkin, 42. Fleischmann, 48. Viktor Kozlov, 61. Morrisonn. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Ottawa 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)
7. Carle, 19. Lupul, 27. Carter, 28. Nodl, 55. Gagne, 60. M. Richards - 23. a 48. Heatley, 6. Foligno, 51. Phillips. Střely na branku: 32:21. Diváci: 19.578.

Columbus - Los Angeles 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
3. Ivanans, 12. O'Sullivan, 58. Harrold. Střely na branku: 24:42. Diváci: 15.145.

Toronto - Dallas 2:8 (0:4, 1:3, 1:1)
36. Blake (T. Kaberle), 50. Grabovskij - 4., 32. a 59. Neal, 9. Ott, 11. Brunnström, 15. B. Richards, 24. Barch, 31. Ribeiro. Střely na branku: 22:37. Diváci: 19.269.

San Jose - Vancouver 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
5. Blake, 6. Marleau, 8. Setoguchi, 21. J. Thornton, 21. Plíhal. Střely na branku: 31:33. Diváci: 17.496.

Florida - Nashville 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
34. a 60. Frolík (na druhou Kreps), 56. Stillman. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 27 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 43:27. Diváci: 14.703.

Detroit - St. Louis 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
6. a 36. Dacjuk, 11. Lidström, 24. Holmström - 42. Berglund. Střely na branku: 41:34. Diváci: 20.066.

Minnesota - Carolina 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
25. Clutterbuck, 29. Gáborík (Židlický), 39. Veilleux - 19. Brind'Amour, 22. Whitney. Střely na branku: 23:37. Diváci: 18.568.

Colorado - Phoenix 5:4 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 1:0)
12. Stastny, 28. Hejduk, 53. Liles, 54. Smyth, 62. Clark - 56. a 60. Doan, 5. Lindström, 47. O. Jokinen. Střely na branku: 48:23. Diváci: 14.625.

Calgary - Anaheim 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)
31. Moss, 44. Sutter, 52. Giordano, 55. Cammalleri - 38. a 57. Morrison, 44. Getzlaf. Střely na branku: 32:33. Diváci: 19.289.

Pittsburgh - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
26. Pettinger, 52. Szczechura. Střely na branku: 15:29. Diváci: 17.064.