Aleš Hemský (vpravo) platí s 33 body za nejproduktivnějšího hráče Edmontonu.

Aleš Hemský (vpravo) platí s 33 body za nejproduktivnějšího hráče Edmontonu. | foto: Reuters

Hemský přihrál na dva góly, Kotalík se trefil po šesti zápasech

• 1
Hokejisté Edmontonu ukončili sérii tří porážek, když na domácím ledě porazili Phoenix v poměru 4:2. U dvou gólů Oilers asistoval útočník Aleš Hemský a vylepšil si tak statistiky na 33 bodů z 32 zápasů. Aleš Kotalík se po šestizápasové střelecké odmlce připomněl trefou do sítě Pittsburghu.

Po třech porážkách v řadě, během kterých inkasovali hrozivých šestnáct branek, se hokejisté Edmontonu radovali z dvoubodového zisku.

Na neúspěchy proti Chicagu (2:9), Vancouveru (2:4) a Anaheimu (2:3SN) dali Oilers zapomenout v domácí konfrontaci s Phoenixem. Tým kouče Waynea Gretzkého na kanadském ledě padl 2:4.

Domácí mužstvo poslaly do vedení trefy ze zahajovací třetiny v podání Zacka Stortiniho a Marca Pouliota. Coyotes ovládli prostřední dvacetiminutovku, kdy díky střelecké převaze v poměru 17:5 dokázali srovnat na 2:2. Podeváté v sezoně skóroval český centr Martin Hanzal a přesilovou hru využil Enver Lisin.

Na sebe navazující fauly Sauera a Tichonova však v úvodu třetího dějství potrestal domácí bomber Sheldon Souray. Přihrávali Aleš Hemský a Lubomír Višňovský. Pojistku v podobě gólu na 4:2 pak za asistencí stejné česko-slovenské dvojice Edmontonu v 58. minutě zajistil druhou využitou početní převahou 5 na 3 forvard Andrew Cogliano.

O možnost závěrečného náporu Phoenix připravila nedisciplinovanost Olliho Jokinena a Daniela Carcilla, který zápas dokonce ani nedohrál a posbíral celkově 19 trestných minut.

Díky dvěma asistencím se Aleš Hemský (33 bodů 10+23) přiblížil v kanadském bodování českých hokejistů unikající dvojici David Krejčí (36 bodů 12+24) - Patrik Eliáš (37 bodů 16+21). Podívejte se na skvělou práci holí v podání Hemského u čtvrté branky Edmontonu:

Body Kotalíka Buffalu na výhru nestačily

Útočník Sidney Crosby ukončil svou nejdelší sérii bez gólu, na který čekal dlouhých devět zápasů. Kapitán Pittsburghu v prodloužení na ledě Buffala rozhodl o vítězi utkání, když tečoval za záda Ryana Millera ránu produktivního Jevgenije Malkina. Ruský forvard tak zaznamenal svou třetí asistenci utkání a ziskem 58. bodu upevnil svou pozici nejproduktivnějšího hráče NHL.

Protesty hokejistů Sabres, že branka Crosbyho padla po hře vysokou holí, byly marné. Penguins si tak odvezli dva body za výhru 4:3 z prodloužení.

"Potřebovali jsme odčinit předchozí zápas. Dali jsme do toho vše a myslím, že jsme si výhru zasloužili. Doufejme, že na tom budeme stavět," řekl novinářům Crosby, který narážel na sobotní debakl Pittsburghu s Torontem v poměru 3:7.

V řádné hrací době byli ale dvakrát blíže vítězství domácí, kteří i díky brance a asistenci Aleše Kotalíka průběžně disponovali vedením 2:0 a 3:2. Spasitelem Pittsburghu byl ovšem nováček Alex Goligoski. Ofenzivně laděný obránce vsítil svůj pátý a šestý gól v NHL a zařídil tak vyrovnání na 2:2 a následně i na 3:3.

Třetí hvězdou utkání byl zvolen zmiňovaný Aleš Kotalík. Devětadvacetiletý křídelní forvard se trefil po šestizápasové pauze a vylepšil si statistiky na šestnáct bodů (8+8) z dosavadních 27 startů.

Podívejte se na rozhodující branku utkání v podání Crosbyho:

Toronto opět nadělovalo

Po Pittsburghu (výhra 7:3) nadělovali hokejisté Toronta také Atlantě. Dohromady Maple Leafs daným soupeřům během dvou zápasů nastříleli hned třináct branek.

Na úspěchu z ledu atlantské Philips Arény v poměru 6:2 se podepsali zejména tříbodoví útočníci Matt Stajan (2+1), Alexej Ponikarovskij (1+2) a Nik Antropov (0+3). O dva body za gól a přihrávku si pak vylepšili statistiky Dominic Moore a Jeremy Williams.

České obranné duo vítězů Tomáš Kaberle - Pavel Kubina si připsalo dva kladné body do statistiky +/- a druhý jmenovaný rodák z Čeladné zaznamenal i jednu asistenci. V brance Toronta se místo nemocného Vesy Toskaly představil dvaadvacetiletý nováček Justin Pogge.

"Byl jsem hodně nervózní. Hned po úvodním buly jsem na to ale zapomněl a byl to pro mě další z mnoha zápasů. Jsem rád, že už to mám za sebou," komentoval mladý Kanaďan svůj debut v NHL, kterého se dočkal čtyři roky poté, co byl Torontem draftován z celkové 90. pozice.

Podívejte se na jeden z nejlepších zákroků Poggea v jeho premiérovém zápase:

Buffalo - Pittsburgh 3:4 v prod. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
1. Paille, 26. Kotalík, 36. MacArthur (Kotalík) - 33. a 52. Goligoski, 27. Dupuis, 61. Crosby. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18 690.

Atlanta - Toronto 2:6 (0:2, 1:1, 1:3)
Branky: 40. C. Armstrong, 55. T. White - 38. a 59. Stajan, 1. Ponikarovskij, 11. Jeremy Williams, 51. Moore (Kubina), 56. Hagman. Střely na branku: 21:38. Diváci: 16 143.

Edmonton - Phoenix 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
Branky: 5. Stortini, 7. Pouliot, 41. Souray (Hemský), 58. Cogliano (Hemský) - 33. Hanzal, 38. Lisin. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 839.

Vancouver - Anaheim 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
25. a 47. D. Sedin, 13. Raymond, 18. Kesler - 9. Ryan, 52. S. Niedermayer, 54. Pahlsson. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18 630.