Milan Baroš zatím v turecké lize nastřílel 14 branek. Kolik jich bude na konci sezony?

Milan Baroš zatím v turecké lize nastřílel 14 branek. Kolik jich bude na konci sezony? | foto: AP, ČTK

Stane se Baroš králem střelců? V zahraničí to dosud dokázali jen tři Češi

  • 124
Vlastně je to vánoční příběh. O naději, o zrodu nového krále a také – nu, ano – o zázraku. Střelecké probuzení Milana Baroše jako zázrak vypadá. Jako když z vyschlého pramene vytryskne mohutný gejzír: na jaře v Portsmouthu se český fotbalista netrefil ani jednou, na podzim za Galatasaray Istanbul už čtrnáctkrát.

Václav Daněk

 - nejlepší střelec rakouské ligy 1991, 1993

Dodnes mu prý říkají: "Jsme hrdí, že jsi za nás, Tyroláky, hrál." Václav Daněk dal v roce 1991 za Tirol Innsbruck 31 gólů, o dva roky později 26.


Bylo to tak, jak se obvykle říká? Čili že vám tehdy do branky spadlo všechno, do čeho jste kopl?
Vlastně ano. Zvlášť první střelecké období bylo úžasné. Za podzim jsem dal 20 gólů v 22 utkáních a překonal rekord legendárního Krankla: on skóroval v prvních osmi zápasech, já snad ve třinácti. Měl jsem takové sebevědomí, že jsem dával góly i ze situací, z nichž bych jindy gól dát ani nezkusil.


Například?
Dával jsem góly hlavně z šestnáctky, takže si vybavím ty zdálky. Třeba jsem si mezi dvěma hráči zpracoval míč na prsou a z dvaceti metrů poslal z voleje míč do sítě, brankář se vůbec nehnul. Jindy jsem vypálil z 25 metrů a gólman ani nestihl zvednout ruce.


Poznávají vás v Innsbrucku i teď?
Určitě. Asi 10 let poté, co jsem z klubu odešel, jsem bral u Innsbrucku benzin a mladá slečna se ptala, zda nejsem Václav Daněk. Přítel z toho byl na větvi. Říkal: Jak tě může znát, vždyť je to ženská a navíc jí tenkrát bylo tak čtrnáct! 

Pokud by si sedmadvacetiletý útočník udržel nynější postavení na čele tabulky kanonýrů, stal by se v novodobé historii čtvrtým českým hráčem, jemuž by se to v zahraničních soutěžích podařilo.

"Proč by to Milan nemohl dokázat?" říká Václav Daněk, který zastínil v Rakousku ostatní střelce hned dvakrát. Ve stejné zemi triumfoval i René Wagner, v Belgii čněl nejen výškou nade všemi Jan Koller.

Brzy poté co Baroš spustil v Turecku dělostřelbu, napsal list Fotomac: "Je tady nový král." Jde o proroctví, které může vyjít.

Bum, bum, bum!

Zásahy útočníka dopadají přesně na cíl s děsivou frekvencí.

V neděli to pocítil v derby Besiktas, jemuž Baroš zasadil při výhře 4:2 hned tři údery.

V mikrokosmu jménem Istanbul cítí každý cizinec jistou bezradnost, avšak Baroš si v tomto městě počíná na trávníku s ohromnou sebejistotou.

"Ta je pro střelbu gólů nejdůležitější," říká. To, jak si věří, potvrzuje mimo jiné tím, že chodí na penalty a suverénně je proměňuje.

"Sebedůvěra je pro střelce mnohem důležitější než třeba pro obránce," potvrzuje Daněk.

"Když obránce kopne míč daleko do autu, udělal svou práci. Střelec musí trefit omezený prostor branky, jinak bude každý říkat, že selhal."

Kromě vlastních průšvihů měl Baroš v předchozích angažmá smůlu i na vnější okolnosti: z Liverpoolu, Aston Villy i Lyonu postupně zmizeli trenéři, kteří mu věřili, a jejich nástupci sázeli na jiné. To na pohodě nepřidá.

Prohlédněte si zatím poslední Barošův hattrick v dresu Galatasaraye

"Když jsem hrál za Gijón, vedl ho jeden čas španělský nacionalista preferující krajany," líčil jednou bývalý útočník Milan Luhový.

"Jakmile kouče vyměnili, napětí povolilo. Chytil jsem se dvěma pěknými zásahy a načal jsem gólovou šňůru, z níž těžil celý klub, který skončil v lize nakonec pátý."

René Wagner

 - nejlepší střelec rakouské ligy 1997 

René Wagner (Brno)Byla to jeho první sezona ze sedmi v Rapidu Vídeň. A zároveň ta nejlepší. René Wagner už v žádném dalším ročníku, byť se některé vyvedly slušně, nenastřílel 21 gólů. Ty ho na jaře 1997 korunovaly nejlepším střelcem rakouské ligy. Tenkrát třiadvacetiletý mladík šel z rodného Brna do Rapidu s chutí, ale i částečnými obavami.


V novém klubu si od něj totiž slibovali, že nahradí hvězdného Janckera, který odcházel do Bayernu Mnichov. "Mám trošku strach, abych splnil jejich očekávání," netajil Wagner. "Vždyť mým jediným cílem je dostat se do základní sestavy."


Byl to příliš skromný plán. Ještě ten den, co byl jeho přestup zpečetěn, nastoupil útočník v přípravném zápase a dvěma góly započal životní jízdu. Poměrně vysoké ambice měl naopak Wagner, když se na "stará kolena" vrátil do Brna. Toužil být vyhlášeným kanonýrem, ale byl už jen jeho stínem. Po minulé sezoně skončil s vrcholovým fotbalem.

Luhový je jedním z těch, kteří byli ve své době i v cizině na přední příčce mezi kanonýry. V roce 1991 skončil čtvrtý mezi střelci španělské ligy, vysoko býval v 90. letech i Tomáš Skuhravý v Itálii, kde coby Bomber střílel góly za FC Janov.

Možná jsou jejich počiny hodnotnější než primáty v rakouské či belgické lize, neboť byly dosaženy v nejkvalitnějších soutěžích. Jak je na tom z tohoto pohledu Baroš?

Turecká Süper Lig sice není na úrovni anglické či španělské, ale bylo by chybou ji shazovat.

Těžko snižovat ligu, která může být podle odhadů ekonomů brzy jednou z nejsilnějších a nejsledovanějších na světě a jež si pro tuto sezonu koupila hvězdy za 1,4 miliardy korun.

Kromě Baroše to byli například španělský reprezentant Güiza, australský Kewell či portugalský Meira. Už dřív přišli Roberto Carlos, Alex či Lincoln, vrchní nahrávač českého kanonýra.

Právě na spoluhráčích je totiž potenciální "goleador" závislý. "Vezměte si, jak padly góly v nedělním anglickém šlágru Arsenal – Liverpool," dává příklad Daněk. "Byly geniální v tom, že střelci sprintovali do určitého prostoru a věděli, že tam dostanou míč."

Jak křehká je symbióza útočníka s ostatními hráči, ale i s atmosférou v mužstvu, o tom by mohl vyprávět záložník Rudolf Skácel: před třemi lety dal za skotské Hearts 7 gólů v úvodních sedmi kolech, čímž překonal rekord soutěže, jenž držel legendární Henrik Larsson.

A mohl se stát nejlepším střelcem ligy, kdyby se tým postupně nerozložil.

Baroš si teď v Galatasarayi nemůže na nic stěžovat. Zato v reprezentaci neexceluje i proto, že mu chybí balony od zraněného Rosického, s nímž útočník Lincolna srovnává. V Istanbulu naopak prožívá fotbalovou pohádku tisíce a jedné noci.

Happy endem by byla koruna krále střelců na jeho hlavě.

Jan Koller

 - nejlepší střelec belgické ligy 1999 

Jan KollerNejlepší je největší. Vítězí kuriozita z Lokerenu. Střelcem se stal Jan Veliký. Tak zněly komentáře o nejlepším střelci belgické ligy 1998–99. S 24 brankami jím byl český dlouhán Jan Koller. Nasázel je ve svém třetím roce v Lokerenu, poté odešel do Anderlechtu Brusel.


Dnes je Koller všeobecně respektovaným kanonýrem a nejlepším reprezentačním střelcem všech dob. Tenkrát však příval branek lehce šokoval, mnozí nechápali, kde se vzaly predátorské vlohy v muži, který podle nich vzbuzoval svou neohrabaností jen veselí tribun.


Brzy se však nikdo nesmál. Místo toho se objevil strach z Kollera. "Je nezastavitelný, mohutný jako baobab," zoufal si nizozemský stoper Jaap Stam a nebyl sám. Kollerův střelecký koncert v Lokerenu totiž nebyl ojedinělým vzepětím, po němž by následovaly šedivé sezony. Byl naopak spuštěním gólového automatu.


Tehdy pomohly jeho trefy Lokerenu k pátému místu v lize, což byl nejlepší výsledek klubu za posledních 20 let. Za svůj brankostroj byl Koller odměněn 2. místem v anketě o nejlepšího fotbalistu belgické ligy, přičemž měl podle mnohých vyhrát: útočníkovi přívrženci soudili, že šestatřicetiletý Staelens, který českého obra porazil, dostal cenu spíš za "celoživotní dílo" než za poslední měsíce.


"Metrákový a dvoumetrový Čech není zajisté odlit z formy hvězdných tanečnic, které okouzlují puristy a rozněcují estéty. Jeho kritici neopomenou poukázat na přerušovaný běh, jeho nevábné vyklubování, opakované pády, góly ve stylu průbojníků," psal tenkrát opět Le Soir. "Jsou zde však ohromující výsledky," dodal uctivě.


Koller se ceny pro nejlepšího hráče v Belgii dočkal o rok později. A góly nepřestal střílet dodnes.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko