Toronto: radost Kubiny - Kubina se raduje z gólu, kterým pomohl Torontu. | foto: Reuters

Sýkora dal dva góly, z výhry se ale radoval Kubina s Kaberlem

Ve dvanácti sobotních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadilo pět českých hokejistů. Nejvíce na sebe upozornil forvard Petr Sýkora, který slavil hned dvě branky. Jeho Pittsburgh ovšem překvapivě padl s Torontem 3:7 i díky trefě Pavla Kubiny. Útočník Jiří Hudler ve třetí třetině strhl vítězství na stranu Detroitu.

Po čtvrtečním výprasku od Bostonu v poměru 5:8 zavítali hokejisté Toronta na led dalšího favorita, tentokrát z Pittsburghu.

Kouč Ron Wilson však proti Penguins trénoval zcela jiné Maple Leafs, než v předchozím duelu.

Brankář Vesa Toskala si poradil s 20 střeleckými pokusy domácích a útok vymyslel hned sedm brankových situací. Vícekrát se Toronto v letošní sezoně ještě neprosadilo.

Třemi body se u triumfu v poměru 7:3 blýskli útočník Nik Antropov (1+2) a český bek Tomáš Kaberle (0+3), jenž byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Pozadu nezůstal ani jeho kolega z obrany Pavel Kubina (1+1).

Za Pittsburgh alespoň zkorigovali hrozivé skóre Petr Sýkora (2+0) a lídr produktivity NHL Jevgenij Malkin (1+1). Druhý muž bodování zámořské soutěže, kapitán Penguins Sidney Crosby, zůstal bez bodu.

"Odehráli jsme náš nejlepší zápas sezony. Dominovali jsme ve všech aspektech hry," řekl spokojený kouč hostí Ron Wilson.

Hudler táhl Detroit k vítězství

Hokejisté Los Angeles hráli nečekaně až do úvodu třetí třetiny vyrovnanou partii na ledě Joe Louis Areny. Favorizovaný Detroit však nepřipustil překvapení a díky produktivitě Jiřího Hudlera ze závěru duelu otočil skóre ve svůj prospěch.

Olomoucký rodák nejprve v 57. minutě svou třináctou brankou sezony vyrovnal na 4:4 a v čase 58:26 asistoval u rozdílové trefy z hole Daniela Clearyho. Na finálních 6:4 pro Red Wings ještě v poslední minutě zvýšil střelou do prázdné klece Kris Draper.

Krejčí a Sobotka bodovali za Boston

Z posledních čtyř startů již talentovaný centr Bostonu David Krejčí vytěžil úctyhodných devět bodů za čtyři branky a pět asistencí.

Celkově má pak na kontě 33 (12+21) bodů z 32 utkání a po Patriku Eliášovi z New Jersey (36 bodů) platí za druhého nejproduktivnějšího Čecha soutěže.

Ze své dvanácté trefy sezony, kterou přispěl k vítězství nad Carolinou v poměru 4:2, se Krejčí neradoval sám, ale společně s krajanem Vladimírem Sobotkou.

Bývalý forvard pražské Slavie byl 9. prosince povolán z farmy do prvního mužstva Bruins a proti Hurricanes dostal posedmé v letošním ročníku šanci v zápase NHL.

Za důvěru se odvděčil parádním pasem, po kterém Krejčí v 44. minutě poslal domácí poprvé do vedení. Sobotka, pro něhož to byl premiérový bod sezony, dostal na ledě více prostoru než v předchozích případech z důvodu zranění spoluhráče Patrice Bergerona.

Kanadský reprezentační útočník se letos vrátil mezi mantinely NHL po dlouhé pauze kvůli vážnému otřesu mozku. V průběhu druhé třetiny se však ve středním pásmu tvrdě srazil s hostujícím bekem Dennisem Seidenbergem. Bergeron chvíli nehybně ležel na ledě, nicméně hrací plochu opouštěl po svých. V dalším průběhu se již ale nepředstavil.

Philadelphia rozstřílela Washington

Ze druhého hattricku v rozmezí pouhých devíti dnů se radoval útočník Philadelphie Scott Hartnell, jehož střelecké řádění odnesl Washington.

Tým Alexandera Ovečkina, který byl s dvanácti pokusy nejaktivnějším hráčem utkání, na ledě Flyers padl vysoko 1:7.

Kromě Hartnella si vylepšil střelecké statistiky také Jeff Carter. Produktivní centr se trefil dvakrát a celkově má na kontě už 24 branek, čímž se vyrovnal na čele tabulky střelců NHL Thomasi Vanekovi z Buffala.

Jeden ze svých nejlepších zápasů v NHL odchytal finský gólman Philadelphie Antero Niittymäki, za jehož záda prošla pouze jedna z 48 střel hostí. Za asistence českého forvarda Tomáše Fleischmanna připravil Niittymäkiho o čistý štít Brooks Laich.

Boston - Carolina 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
28. Savard, 44. Krejčí (Sobotka), 52. S. Thornton, 60. Yelle - 5. Pitkänen, 56. Whitney. Střely na branku: 36:34. Diváci: 17.565.

Philadelphia - Washington 7:1 (1:0, 2:0, 4:1)
45., 48. a 57. Hartnell, 36. a 37. Carter, 5. Lupul, 50. Gagne - 46. Laich (Fleischmann). Střely na branku: 28:48. Diváci: 19.897.

Montreal - Buffalo 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
26. a 56. S. Kosticyn, 44. Tanguay (Hamrlík), 65. Kovaljov - 10. Roy, 36. MacArthur (Špaček), 54. Sekera. Střely na branku: 46:34. Diváci: 21.273.

Ottawa - Dallas 5:4 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 1:0)
2. Alfredsson (Kuba), 24. Vermette, 32. Spezza (Kuba), 42. Picard, 64. J. Smith - 20. Niskänen, 28. B. Richards, 30. Petersen, 55. Eriksson. Střely na branku: 33:29. Diváci: 19.486.

Pittsburgh - Toronto 3:7 (1:3, 0:2, 2:2)
Branky: 41. a 58. Sýkora,
10. Malkin - 8. Moore (Kubina, T. Kaberle), 12. Jeremy Williams (T. Kaberle), 13. Frogren, 29. Hagman, 37. Kubina (T. Kaberle), 46. Ponikarovskyj, 49. Antropov. Střely na branku: 23:40. Diváci: 17.053.

Atlanta - Tampa Bay 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)
1. Vjačeslav Kozlov, 16. Perrin, 19. T. White, 45. Crabb - 4. a 58. St. Louis, 9. Hall. Střely na branku: 30:39. Diváci: 14.395.

Detroit - Los Angeles 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)
9. Dacjuk, 13. Lilja, 39. Samuelsson, 57. Hudler, 59. Cleary (Hudler), 60. Draper - 2. Lewis, 13. Frolov, 39. Calder, 43. Brown. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19.784.

Nashville - NY Islanders 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
7. Fiddler (Erat). Střely na branku: 28:23. Diváci: 16.457.

St. Louis - Minnesota 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
2. Berglund, 11. Backes (R. Polák), 43. R. Polák, 60. McClement - 6. Schultz, 43. Bouchard. Střely na branku: 24:26. Diváci: 19.150.

Phoenix - Columbus 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
31. Reinprecht, 47. Boedker. Střely na branku: 24:33. Diváci: 16.125.

Vancouver - Chicago 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
4. D. Sedin - 23. Kane, 27. Sharp, 60. Toews. Střely na branku: 31:34. Diváci: 18.630.

San Jose - NY Rangers 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
5. Boyle, 5. Clowe, 27. Marleau - 11. Žerděv, 30. Callahan. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.496.