Messi patřil v utkání s Realem k nejlepším na hřišti, nakonec pomohl Barceloně i gólem. | foto: Reuters

Barcelona porazila Real Madrid a má před ním dvanáct bodů náskok

• 40
Neproměněná penalta a spousta promarněných šancí: už se zdálo, že Barcelona ve španělské lize nevyužije drtivý tlak a s Realem Madrid bude jen bez branek remizovat. Sedm minut před koncem zápasu ji ale zachránil Eto´o, v nastaveném čase navíc přidal druhou branku Messi. Barcelona porazila Real Madrid 2:0.

Přitom moc nechybělo a Eto´o by nebyl hrdinou, ale smolařem zápasu. Chvíli před tím, než se prosadil po rohovém kopu, totiž neproměnil penaltu. Kopnul ji lajdácky k levé tyči, kam dosáhl brankář Casillas.

Právě on dlouho držel Real v naději. Chytil spoustu šancí, střelci Barcelony si s ním až do závěrečné desetiminutovky nevěděli rady. Až v 83. minutě se prosadil Eto´o, když po rohovém kopu dorazil do branky hlavičku Puyola. V nastaveném čase se pak ještě blýskl Messi, který španělského gólmana mazácky přeloboval.

Real si moc šancí nevypracoval. Vlastně se dostal do jediné. Po chybě Alvese se sám na branku Barcelony řítil Drenthe, který ale v jasné šanci Valdése nepřekonal.

Barcelona tak má v čele tabulky osmibodový náskok před druhou Valencií, Real ztrácí už dvanáct bodů. Navíc poslední tři zápasy prohrál. Trenéru Ramosovi se tak ligová premiéra na lavičce madridského celku nepovedla.

Valencia vydřela vítězství nad Espaňolem Barcelona, který porazila 2:1. Její soupeř hrál od 39. minuty bez vyloučeného Rufeteho. Vítěznou branku vstřelil až devět minut před koncem střídající Vicente. Espaňol podvanácté z posledních 13 zápasů nevyhrál a zůstává osmnáctý.

Valencia, která ve dvou z posledních tří zápasů nebodovala, nezačala dobře. Po půlhodině hry se k míči dostal Martinez a parádní ranou z 20 metrů poslal Espaňol do vedení.

Jenže pět minut před koncem uviděl druhou žlutou a následně červenou kartu bývalý hráč Valencie Rufete a oslabený Espaňol se dostal pod tlak, kterému však dlouho odolával.

Až po hodině hry se míč odrazil k Albiolovi a ten vyrovnal. Devět minut před koncem si pak střídající Vicente naběhl na Villovu přihrávku a z téměř nulového úhlu protlačil míč do sítě.

Villarreal potvrdil, že se mu v posledních zápasech nedaří, když prohrál 0:1 na hřišti Sevilly. Nevyhrál tak ve čtvrtém z posledních pěti zápasů a v tabulce se propadl na čtvrtou příčku, naopak Sevilla se bodově dotáhla na druhou Valencii.

Villarreal, který se potýká s rozsáhlou marodkou, se proti rozjeté Seville dlouho držel, ovšem v nastavení první půle domácí udeřili. Adriano vrátil míč do vápna, kde se na hranici ofsajdu pohybovali Kanouté a Renato, první jmenovaný míč zpracoval a Renato pokořil hostujícího brankáře. Hráči Villarrealu sice reklamovali ofsajd, ale rozhodčí branku uznal.

Po změně stran pak šanci na vyrovnání zhatil útočník Llorente, který po druhé žluté kartě za hru vysokou nohu musel v 55. minutě předčasně pod sprchy. Villarreal se v oslabení už na vyrovnání nevzmohl a udělal tak radost vedoucí Barceloně, která v čele tabulky udržela osmibodový náskok.

Osasuna Pamplona prohrála jeden z klíčových zápasů podzimu s předposlední Huelvou 0:1 a na posledním místě tabulky ztrácí na svého soupeře už čtyři body. Nic na tom nezměnil ani český reprezentant Jaroslav Plašil, který za Pamplonu odehrál celé utkání.

Pamplona sice v posledních třech zápasech nastřílela osm branek, tentokrát se však vrátila k předchozímu průběhu sezony, kdy během 12 zápasů skórovala jen třikrát. Trápila se i Huelva, která má nejhorší útok ligy, a tak se dlouho zdálo, že zápas skončí bezbrankovou remízu. Jenže čtyři minuty před koncem hosté neuhlídali Adriana, který zajistil Huelvě velmi cennou výhru. Ta domácí přiblížila k místům znamenající záchranu.

Výhry se naopak dočkal druhý z českých reprezentantů ve španělské lize Tomáš Ujfaluši, který byl po celé utkání u vítězství Atlétika Madrid 2:0 nad Betisem Sevilla. Skóre zápasu otevřel ve 20. minutě argentinský záložník Maxi Rodríguez, deset minut před koncem pak přidal druhý zásah jeho krajan Sergio Agüero. Atlético se tak v tabulce dostalo před městského rivala Real Madrid na páté místo.

Počtvrté za sebou nastřílel Valladolid svému soupeři tři branky, když La Coruňu porazil 3:0. Na osmém místě tabulky se tak svému soupeři přiblížil na jediný bod a má šanci bojovat o evropské poháry.

Výsledek - 15. kolo: Valencia - Espaňol Barcelona 2:1 (58. Albiol, 81. Vicente - 29. Martinez), Barcelona - Real Madrid 2:0 (83. Eto´o, 90. Messi), Almería - Santander 1:1 (62. Acabiete - 34. Garay), Bilbao - Gijón 3:0 (7. F. Llorente z pen., 23. Iraola, 32. David Lopez), Getafe - Mallorca 4:1 (14. Contra z pen., 31. Uche, 71. Del Moral, 87. Gavilan - 33. Aduriz), Huelva - Pamplona 1:0 (86. Adrian), Málaga - Numancia 2:0 (85. Apono z pen., 89. Baha), Valladolid - La Coruňa 3:0 (15. Jonathan, 25. Pedro Lopez, 56. Leon), FC Sevilla - Villarreal 1:0 (45.+1 Renato).