Shromáždění se koná při příležitosti 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. | foto: Stanislav Peška, ČTK

VIDEO: V Praze protestovalo asi 300 lidí proti rasismu a neonacismu

  • 363
Na pražském náměstí Jana Palacha se sešlo zhruba 300 lidí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s rasismem a neonacismem. Demonstraci s názvem "Stop neonacismu - Posviťme si na neonacisty" svolalo občanské sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje aktivity příznivců ultrapravice, spolu s Českým helsinským výborem.

Na úvod akce, která začala v osmnáct hodin, pořadatelé promítali záběry z pochodu pravicových radikálů v Litvínově, který v ulicích kolem sídliště obývaného převážně Romy vyústil v ostré bitky stovek extremistů a policistů.

Vedle pódia byl velký nápis "Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu". Jeden z účastníků dorazil i s rudým praporem, na kterém byl portrét revolucionáře Che Guevary. Organizátoři ho ale vyzvali k odchodu s tím, že shromáždění je nepolitické.

Na pódiu před Rudolfinem pronesly projevy lidé z různých občanských sdružení a také ti, kteří přežili holokaust.

Policie se připravila na případné střety s odpůrci lidských práv a demokracie.

Drtivá většina z přítomných se pak přesunula před úřad vlády, kde k lidem promluvila romská novinářka Jarmila Balážová. Dalším řečníkem byl zastupitel Obrnic Radek Grundza, který ujistil přítomné, že když se budou podobné akce pravicových radikálů opakovat, budou Romové postupovat v souladu se zákonem.

Před ministerstvem vnitra pak vyzval k účasti na sobotní demonstraci v Litvínově. Kalibová po něm uvedla, že by měly být stíhány "neonacistické elity", které násilné akce v ulicích organizují.

Shromáždění se koná při příležitosti 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. "Domníváme se, že výročí přijetí tohoto dokumentu je vhodnou příležitostí, kdy můžeme upozornit na rostoucí neonacistické násilí, stejně jako na rasismus, antisemitismus, nesnášenlivost, lhostejnost a nekoncepční politiku vůči menšinám," uvedlo sdružení Tolerance a občanská společnost v prohlášení.

Špatné vztahy českého a romského etnika

Neonacistické aktivity jsou podle sdružení v současnosti na vzestupu a mají za cíl likvidaci různých skupin lidí. "Rozpoutávání rasové, etnické, náboženské či jiné nenávisti ohrožuje demokracii, a tedy i každého z nás," stojí v prohlášení.

Aktivisté chtějí také dát najevo nesouhlas s "žalostným vztahem mezi romským a českým etnikem".

Odpovědnost za současný stav nesou podle Tolerance mimo jiné i současní a bývalí politici a úřady. Podle sdružení totiž přibývá sociálně vyloučených lokalit, policie prý navíc podcenila "násilný potenciál neonacistického hnutí".

Listopadový pochod na Janov, kde delší dobu trvají spory mezi Romy a ostatními občany, vyústil v ostré bitky stovek extremistů a policistů. Akce se zúčastnilo zhruba 600 až 700 pravicových radikálů. - více o incidentu čtěte zde

Doplnilo je však i mnoho místních obyvatel, kteří se netajili svou averzí vůči Romům. Podle některých svědectví čítal průvod až 1500 lidí. Střety s policií si vyžádaly 16 zraněných.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue