Je jediná na světě a jezdí v Ostravě. Obousměrná tramvaj

  • 152
Jezdí v moravskoslezské metropoli a vyrábí se v Ostravě. Na proslulou Stodolní ulici můžete přijet jedinou tramvají svého druhu: obousměrnou trojwanou. Je nízkopodlažní, má osm dveří a čtyři podvozky.

Obousměrná tramvaj není žádnou novinkou, stejně jako tříčlánková. Unikátnost ostravského stroje spočívá v tom, že je opravdu jediná z typové řady.

Vario LF3/2 je nový model české částečně nízkopodlažní tramvaje v obousměrném provedení. Konstrukčně vozidlo vychází z jednosměrné tříčlánkové tramvaje Vario LF3. Ty jezdí na ostravských kolejích už dvě.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Trojwana nahrazuje v Ostravě starší typ obousměrných tramvají (KT8D5). V Ostravě se přestavují na jednosměrné, částečně nízkopodlažní tramvaje se zvýšeným počtem míst k sezení ve směru jízdy. Podrobnosti si přečtěte v článku: Nejmodernější tramvaje jezdí v Ostravě. Podívejte se na obrázky

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Vario LF3/2 na první pohled připomíná tříčlánkovou tramvaj VarioLF3. Rozdíl poznáte podle její zadní části, kde je druhá kabina řidiče.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Nová tramvaj také nemá v posledním třetím článku páté dveře. Vozidlo nesou čtyři podvozky (vypružení typu Komfort). Spojení jednotlivých částí je kloubové. Klouby jsou umístěny nad dvěma středními podvozky. Všechny dveře mezi podvozky vozidla mají sníženou podlahu.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Každé dvojkolí pohání vlastní, podélně uložený asynchronní motor. Obousměrné Vario má osm náprav a padesát procent vnitřního prostoru má sníženou podlahu.

Elektrická výzbroj TV Europulse (výrobce Cegelec) napájí osm asynchronních motorů (pro každou nápravu jeden). Je doplněná řídicím a diagnostickým mikroprocesorovým systémem CECOMM.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Kabina řidiče je podobná kabinám ostatních ostravských Varií. Na rozdíl od nejnovějších pražských tramvají, nejsou v interiéru monitory kamerového systému, které usnadňují průjezd ulicemi a snímají také salon pro cestující. Dopravní podnik Ostrava (DPO) totiž nepožadoval kamerový systém jako součást vybavení vozidla.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Jízda tramvaje se řídí řadičem, směrem dopředu se volí jízda, pohybem dozadu vůz začne brzdit. Hned vedle má řidič ovládání informačního systému pro cestující.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2
V horkých letních dnech prosluněnou kabinu pomáhá ochlazovat ochlazovací jednotka TRAV - I - COOL. Ta chybí v salónu pro cestující. Opět proto, že ji DPO nepožadoval. Vzdálenosti mezi zastávkami jsou často malé a její účinek by prý byl nedostačující.
Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Dveře v nízkopodlažní části. Nad ní jsou uloženy součásti elektrické výzbroje. V prvním článku ve směru jízdy mají druhé dveře mechanicky ovládanou plošinou pro invalidní vozík či kočárek.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Vozidlo je standardně vybaveno elektronickým a akustickým informačním systémem.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Vozová skříň je ze svařovaných ocelových uzavřených profilů, obě čela vozu jsou vyrobena z laminátu (jejich design navrhl Ing. arch. František Pelikán).

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Proč je trojwana trojwanou?

Vysokopodlažní části tramvaje se nachází na obou koncích vozu nad krajními podvozky a dále nad oběma podvozky středními (v prostoru kolem kloubů). Mezi nimi jsou tři nízkopodlažní části.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2

Díky nim získalo vozidlo lidové označení troj wana. Vstup do vozidla zajišťují na každé straně karoserie čtvery dvoukřídlé dveře výklopné ven.

Obousměrná tramvaj Vario LF3/2
Obousměrná tramvaj Vario LF3/2
Základní technické údaje tramvaje vario LF3/2
Počet článků 3
Podíl nízkopodlažní části 50 %
Rozchod 1 435 mm
Hmotnost prázdného vozidla 41 500 kg ± 5 %
Hmotnost maximálně obsazeného vozidla 64 950 kg ± 3 %
Maximální hmotnost taženého vozidla 40 000 kg
Hmotnost podvozku 4 250 kg ± 3 %
Hmotnost na nápravu (prázdný vůz/max. obsazený 8os./m2) 5 187/8 110 kg
Počet míst k sezení 54
Počet míst k stání při jmenovitém obsazení 4 os./m2 140
Počet míst k stání při jmenovitém obsazení 8 os./m2 280
Počet stání pro invalidní vozíky nebo počet dět.kočárků 1
Maximální obsaditelnost tramvaje při 8 os./m2 334 + 1 (řidič)
Výška podlahy od TK nad podvozky/ mezi podvozky 860/350 mm
Výška vozidla se spuštěnými a zajištěnými sběrači 3 590 mm
Délka vozidla přes spřáhla 30 100 mm
Délka skříně 30 100 mm
Rozvor podvozku 1 900 mm
Vzdálenost otočných čepů 3 x 7 500 mm
Nejmenší poloměr oblouku koleje pro průjezd drážního vozidla se zátěží/bez zátěže 18 / 18m
Nejmenší poloměr oblouku koleje pro průjezd drážního vozidla bez zátěže 18 m
Největší dovolený sklon koleje 80 ‰
Nejvyšší provozní rychlost 65 km/h
Výkon motorů 8 x 90 kW

Pro tramvajové fanoušky: první Wany vznikly v Ostravě

Výrobce tramvají ze Smíchova zanikl na konci minulého století. Dopravní podniky ale nutně potřebují nové tramvaje pro náhradu opotřebovaných strojů. Městská hromadná doprava 21. století vyžaduje nízkopodlažní vozy, které jsou snadno přístupné nejen vozíčkářům, ale také maminkám s kočárky či starým lidem. A tak nepřekvapí, že se v plzeňské Škodě ujímají výroby tramvají.

Od roku 1997 se v ulicích objevuje tříčlánková tramvaj Škoda LTM 10.03 Astra se středním otočně zavěšeným nízkopodlažním článkem mezi dvěma krajními. Pod nimi se ale ukrývají neotáčivé podvozky.

Praktické zkušenosti ukázaly cenu nízkopodlažnosti této koncepce. Pevné podvozky nutí tuto tramvaj pomalu projíždět oblouky. Při jejich průjezdu je vůz navíc hlučný.

Astra

Z nových typů můžete v mnoha městech Česka potkat částečně nízkopodlažní tramvaj Škoda LTM 10.03 Astra. Typ byl revoluční záležitostí, který přinesl do ulic "novou tramvajovou krev". Do té doby nešlo potkat v běžném provozu spolehlivou, alespoň částečně nízkopodlažní tramvaj. (omluvte zhoršenou kvalitu snímku z mobilního telefonu)

Podnětem pro vznik “wany“ bylo prapůvodně výběrové řízení DP města Liberce na modernizaci 18 tramvají v roce 2004, které alternativně pro dvě třetiny vozidel požadovalo nízkopodlažní řešení. Vítěz veřejné soutěže firma PRAGOIMEX a.s. měl na vybranou, buďto nabídnout řešení s nízkopodlažním vlekem, nebo konstruovat novou skříň. Se spolupracovníky z Aliance TW Teamu zvolili druhou variantu a vyvinuli dvě verze částečně nízkopodlažních prodloužených karoserií s odlišnými čely a také možnosti montáže jak stejnosměrných, tak asynchronních elektrických výzbrojí.

Ještě než se tramvaj objevila v Liberci, byly na základě uvedeného projektu vyrobeny částečně nízkopodlažní tramvaje pro Dopravní podnik Ostrava. Byl u nich zvolen progresivní střídavý pohon a navíc i výrazně inovován vzhled.

Modernizaci potřebují také tříčlánkové obousměrné tramvaje KT8. I tady se volí metoda wany, tentokrát se mezi oba krajní články vkládá nový, nízkopodlažní prostřední. V Ostravě se vozidla zjedosměrňují. V bohatší Praze vozidla mají navíc např. kamerový systém a nad podvozky rovnou podlahu.

Chystá se další "wana"

V době vzniku této reportáže bylo rozhodnuto, že se v ostravském Martinově narodí dvojče unikátní soupravy.