Hudler s dvanácti góly kraluje střelecké tabulce Čechů v NHL. | foto: AP, ČTK

Hudler s Hemským skórovali, Krejčí režíroval výhru Bostonu

• 5
Elitní čtyřka v žebříčku bodování českých hokejistů v NHL na sebe v sobotu dokázala upozornit. Její lídr Aleš Hemský se gólem podílel na překvapivé výhře Edmontonu na ledě San Jose a bodovali také Jiří Hudler (1+1), Patrik Eliáš (0+1) a zejména mladíček David Krejčí (0+3), jenž režíroval vítězství Bostonu.

Pozici nejlepšího českého střelce v NHL potvrdil útočník Jiří Hudler v domácí konfrontaci s Chicagem, když v úvodní třetině svou 12. brankou zvyšoval vedení Detroitu na 2:0.

Olomoucký rodák si v dalším průběhu připsal i asistenci vylepšil si své statistiky na 24 bodů z dosavadních 26 utkání.

10.Martin Erat 17b. (23z. 7+10)

Hostující Blackhawks však po Hudlerově gólu předvedli nevídaný obrat. Útočníci Patrick Sharp, Andrew Ladd a dvougólový kapitán Jonathan Toews postupně otočili skóre na 4:2 ve prospěch Chicaga.

Detroit ale v závěrečné třetině zabral a díky trefám Mariána Hossy a Henrika Zetterberga, kterému asistovali Johan Franzén s Jiřím Hudlerem, posunul střetnutí do prodloužení a následných samostatných nájezdů, v nichž vítězný obrat Red Wings završil jediný úspěšný exekutor Pavel Dacjuk.

Prohlédněte si obrat Detroitu z 2:4 na 5:4SN:

Hemský pomohl Edmontonu k senzační výhře

Edmonton nastoupil na ledě lídra NHL ze San Jose ke druhému zápasu ve dvou dnech, když v pátek uspěl po nájezdech nad Los Angeles. Rozhodující branku tehdy zaznamenal český útočník Aleš Hemský, jenž potvrdil formu úvodní trefou duelu.

Favorizovaní domácí hokejisté následně otočili skóre zásluhou obránce Dana Boylea, přihrávali Milan Michálek s Joem Pavelskim, a veterána Jeremy Roenicka. Využitá přesilová hra z hole hostujícího forvarda Dustina Pennera z 38. minuty ovšem určila skóre po řádné hrací době na 2:2.

Ve 2. minutě prodloužení se pak provinil faulem kapitán San Jose Patrick Marleau a Edmonton si nabídnutou výhodu nenechal ujít. Vítěznou branku vsítil útočník Kyle Brodziak, čímž uťal devítazápasovou šňůru výher v podání Sharks.

Hlavní zásluhu na překvapivém triumfu Oilers měl především gólman Dwayne Roloson. Devětatřicetiletý veterán kryl 41 střeleckých pokusů Žraloků.

Prohlédněte si devátou branku sezony v podání Hemského:

Krejčí byl u tří gólu Bostonu

Centr David Krejčí asistoval u tří branek Bostonu, který zvítězil v domácím prostředí Floridy hladce 4:0. Po akcích českého útočníka skórovali Michael Ryder, Shane Hnidy a střelec Phil Kessel, jenž se zlepšil už na 16 branek.

Americký reprezentant se navíc prosadil pojedenácté za sebou, což je aktuálně nejdelší bodová série ze všech hráčů NHL. V brance Bruins se představil Manny Fernandez, jenž zneškodnil všech 27 ran Floridy a mohl slavit své premiérové čisté konto sezony.

V dresu domácích dostal na postu gólmana popáté za sebou přednost Craig Anderson. V 48. minutě však za stavu 0:3 pro zranění odstoupil a mezi tři tyče se tak opět postavil český reprezentant Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák ve zbytku duelu čelil 5 střelám, z nichž jedna si našla cestu do sítě.

"My jsme naše šance neuměli proměnit, kdežto soupeř to naopak dokázal," řekl zámořským novinářům útočník Radek Dvořák, jehož Panthers se v zápase kvůli zranění museli obejít o služby dalšího Čecha Rostislava Olesze.

Prohlédněte si gólové akce Bostonu:

Body Prospala na Buffalo nestačily, Smoleňák se znova popral

Již podruhé ve třetím zápase kariéry v NHL shodil mladý útočník Radek Smoleňák rukavice k pěstnímu souboji. Po premiéře proti Arronu Ashamovi z Philadelphie pražský rodák vyzval k souboji Paula Gaustada z Buffala.

Pokusem o boxerskou vložku ovšem spoluhráče z Tampy Bay nenamotivoval. Blesky totiž padly na domácím ledě 3:4 a připsaly si již sedmou prohru v řadě a celkově jedenáctou z posledních dvanácti startů.

Alespoň na zmírnění neúspěchu se v dresu Lightning dvěma body podílel útočník Václav Prospal (1+1). Z pozice nehrajícího náhradníka se do sestavy vrátil Radim Vrbata, své bodové konto však nerozšířil. Po jedné asistenci si naopak připsali obránci Lukáš Krajíček a Marek Malík.

Buffalo slavilo vítězství díky trefám Drew Stafforda, Dereka Roye, Thomase Vaneka a Jochena Hechta. Posledně jmenovaný německý reprezentant se v zápase kromě branky připomněl i pěstním soubojem s domácím kapitánem Vincentem Lecavalierem.

Podívejte se na šestou trefu sezony Václava Prospala:

Spezza nastřílel hattrick proti Pittsburghu

Bohatý sobotní zápasový program hokejové NHL odstartovalo odpolední střetnutí mezi Ottawou a Pittsburghem, ve kterém se z těsného vítězství 3:2 radovali domácí Senators. Hattrickem se blýskl útočník Jason Spezza, jemuž na třetí trefu přihrával také český bek Filip Kuba (24z. 1+18).

Všechny góly Spezza nastřílel v prostřední hrací části. Stav 0:0 ukončil v 25. minutě, kdy brankáře Dany Sabourina překonal dorážkou své vlastní střely výpadem zpoza branky. V 29. minutě pro změnu Spezzu vybídl ke střele přihrávkou od zadního mantinelu Daniel Alfredsson.

Pittsburgh následně zmírnil dvougólové manko přesilovkovou akcí Malkina s Crosbym, na jejímž konci byla teč Jordana Staala. Těsně před druhým odchodem do kabin však Spezza udeřil potřetí poté, co dostal puk do sítě odrazem od bránícího Krise Letanga. Přihrávky si připsali Filip Kuba a Dany Heatley.

V závěrečné části finišující Penguins dokázali již pouze snížit, když v oslabení proměnil brejk střelou nad Sabourinovu vyrážečku produktivní Malkin. Ruský útočník tak zaznamenal svůj 43. bod sezony a zvýšil svůj náskok na čele produktivity NHL před spoluhráčem Sidney Crosbym na rozdíl tří bodů.

Podívejte se na hattrick Spezzy:

VÝSLEDKY:

Ottawa-Pittsburgh 3:2
25., 29. a 40. Spezza(na třetí Kuba) - 37. Jordan Staal, 50. Malkin. Střely na branku: 31:19.

Toronto - Washington 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
47. Antropov (T. Kaberle) - 22. Alzner, 48. Jurčina. Střely na branku: 20:30. Diváci: 19 416.

Montreal - New Jersey 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
16. D'Agostini - 25. Langenbrunner, 61. Parise (Eliáš). Střely na branku: 26:31. Diváci: 21 273.

NY Islanders - Atlanta 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Branky
: 1. Guerin - 18. Little, 31. Kovalčuk, 36. Boulton, 48. Perrin, 52. Thorburn. Střely na branku: 29:17. Diváci: 14 174.

Carolina - Philadelphia 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
41. Samsonov - 4. M. Richards, 64. J. Carter. Střely na branku: 36:31. Diváci: 14 061.

Los Angeles - Columbus 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
23. Simmonds, 33. Calder, 60. Kopitar. Střely na branku: 18:23. Diváci: 15 235.

Detroit - Chicago 5:4 po sam. nájezdech (2:3, 0:1, 2:0 - 0:0)
Branky
: 2. Filppula, 5. Hudler, 47. Zetterberg (Hudler), 51. Marián Hossa, rozhodující nájezd Dacjuk - 17. a 20. Toews, 10. Sharp, 23. Ladd. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20 066.

Tampa Bay - Buffalo 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
14. St. Louis (Krajíček), 31. Ranger (Prospal), 36. Prospal (Malík) - 11. Stafford, 30. Vanek, 35. Hecht, 51. Roy. Střely na branku: 23:27. Diváci: 17 154.

Nashville - Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
51. Dumont. Střely na branku: 43:32. Diváci: 14 408.

St. Louis - Phoenix 4:3 (1:1, 3:2, 0:0)
17. Backes, 26. Berglund, 29. Tkachuk, 34. Crombeen - 10. Jovanovski, 25. Doan (Z. Michálek), 37. Turris. Střely na branku: 30:26. Diváci: 19 150.

San Jose - Edmonton 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
20. Boyle (M. Michálek), 29. Roenick - 9. Hemský, 38. Penner, 63. Brodziak. Střely na branku: 43:17. Diváci: 17 496.

Florida - Boston 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
10. Ryder (Krejčí), 23. Kessel (Krejčí), 43. Hnidy (Krejčí), 54. Wheeler. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 13 minut, z 5 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Střely na branku: 27:32. Diváci: 16 213.