Edmontonský útočník Aleš Hemský proměňuje rozhodující nájezd v utkání v Los Angeles.

Edmontonský útočník Aleš Hemský proměňuje rozhodující nájezd v utkání v Los Angeles | foto: Reuters

Hemský v nájezdech rozhodl o vítězství Edmontonu

• 1
Hokejisté Edmontonu zvítězili na ledě Los Angeles 5:4 po penaltovém rozstřelu díky proměněnému nájezdu nejproduktivnějšího Čecha v NHL, útočníka Aleše Hemského. Kromě rozhodující trefy si pardubický odchovanec připsal i asistenci u branky Dustina Pennera, který ve třetí třetině vyrovnal na 4:4.

Po středeční domácí výhře nad Dallasem (5:2) zavítali hokejisté Edmontonu k prvnímu duelu z dvoudílné venkovní série na led Los Angeles.

Úvodní třetina vyšla Oilers téměř dokonale, když ve třech případech překonali švédského gólmana Erika Ersberga. Trefili se Ethan Moreau, Marc Pouliot a Andrew Cogliano.

Do prostřední dvacetiminutovky již v brance Kings nastoupil Jason LaBarbera a s jeho příchodem se domácí mužstvo výrazně zvedlo. Výsledkem byly čtyři nastřílené góly a obrat skóre z 0:3 na 4:3, pod který se podepsali Michal Handzuš, Anže Kopitar, Jarret Stoll a Alexander Frolov.

V třetím dějství byl ovšem opět aktivnější Edmonton a díky šestému gólu sezony z hole urostlého útočníka Dustina Pennera, jemuž asistovali Aleš Hemský (25z. 8+19) a Shawn Horcoff, utkání dospělo do prodloužení a následně i samostatných nájezdů.

Ze tří střelců Los Angeles se proti Mathieu Garonovi prosadil pouze Patrick O'Sullivan, načež v hostujícím dresu skórovali Marc Pouliot a Aleš Hemský.

"Když už vedete o tři góly, utkání by mělo skončit vítězně. Zkomplikovali jsme si to sami. Naštěstí jsme to zvládli, víme, že tokové věci se stávají," komentoval průběh utkání gólman Edmontonu Mathieu Garon, jenž se proti svému bývalému týmu předvedl 32 zákroky.

Kanadský brankář působil v organizaci Kings dvě sezony v letech 2005 až 2007. Výjimečné bylo utkání také z pohledu obránce Oilers Lubomíra Višňovského, jenž nastoupil poprvé na ledě arény STAPLES Center v hostujícím dresu. Slovenský reprezentant strávil u Kings dlouhých sedm sezon, než byl v létě vyměněn za Jarreta Stolla a Matta Greenea.

Prohlédněte si vítězný nájezd Hemského:

Phaneuf asistoval u všech gólů Calgary

Obránce Dion Phaneuf odehrál jeden ze svých nejvydařenějších zápasů v NHL, když asistoval u všech čtyř gólů Calgary v duelu na ledě St. Louis. Domácí Bluesmani průběžně vedli 2:0 a 3:1, přesto nakonec odcházeli poraženi (3:4PP).

Flames totiž v závěrečné třetině dvěma přesilovkovými zásahy z holí kapitána Jarome Iginly a Davida Mosse srovnali stav na 3:3 a v prodloužení završili obrat zásluhou Michaela Cammalleriho. Kanadský útočník vsítil svou desátou trefu sezony svou oblíbenou střelou zápěstím po rychlém protiútoku vedeném po pravém křídle.

"Nemyslím si, že bych měl být označován za hrdinu zápasu. Pouze jsem vstřelil poslední branku," zůstával skromný Cammalleri, jehož Calgary tak napravilo úterni domácí porážku s Dallasem 1:3.

Podívejte se na vítězný obrat Calgary:

Vancouver ukončil sérii porážek

Po čtyřech duelech bez výhry se hokejisté Vancouveru pokusili ukončit svou černou sérii proti Minnesotě. O tom, že čtvrté představení z celkově sedmizápasové šňůry venkovních zápasů, bude pro Canucks vítězné se zasloužili střelci Kevin Bieksa s Jasonem Jaffrayem a také mladý gólman Cory Schneider.

První zvolený hráč kanadského mužstva na draftu 2004, jenž před povoláním do prvního mužstva na základě zranění Roberta Luonga platil za nejlepšího gólmana nižší AHL, předvedl šestnáct úspěšných zákroků a od čistého konta jej dělil pouze jeden inkasovaný gól po střele produktivního Mikko Koiva.

Na branku domácího Niklase Bäckströma směřovalo pro změnu 31 puků, přičemž za jeho záda prošly dva. Přesilovou hru využil obránce Kevin Bieksa po přihrávkách od bratrů Henrika a Daniela Sedinových. Rozhodující gól pak zaznamenal útočník Jason Jaffray, pro kterého to byla teprve třetí trefa kariéry v NHL.

Podívejte se na gólové akce utkání:

Minnesota - Vancouver 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
21. M. Koivu - 14. Bieksa, 24. Jaffray. Střely na branku: 17:31. Diváci: 18 568.

Dallas - Colorado 2:1 po sam. náj. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
28. Petersen, rozh. nájezd Modano - 60. Svatoš. Střely na branku: 24:27. Diváci: 16 651.

St. Louis - Calgary 3:4 v prodl. (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)
14. Backes, 17. Berglund, 36. Boyes - 28. Bourque, 42. Iginla, 46. Moss, 63. Cammalleri. Střely na branku: 25:30. Diváci: 17 365.

Los Angeles - Edmonton 4:5 po sam. náj. (0:3, 4:0, 0:1 - 0:0)
22. Handzuš, 24. Kopitar, 28. Stoll, 31. Frolov - 9. Moreau, 15. Pouliot, 19. Cogliano, 49. Penner (Hemský), rozh. nájezd Hemský. Střely na branku: 36:44. Diváci: 14 920.