Mirek Topolánek při zahájení kongresu ODS

Mirek Topolánek při zahájení kongresu ODS | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo chce jít jinudy, ať jde, řekl Topolánek na úvod kongresu ODS

  • 575
V pražských Vysočanech skončil první den sjezdu ODS. "Chceme demonstrovat dospělost a politickou vyspělost ODS," řekl v úvodním projevu předseda strany Mirek Topolánek. Znovu vyzval k jednotě a očištění strany. Kdo chce jít jinudy, ať jde, řekl na adresu těch, kteří chtějí jednotu narušovat.

Kongres se koná v luxusním prostředí hotelu Clarion. Všechno je v modrých barvách, na místě jsou desítky hostesek, ochranka. Moderní sál má velké širokoúhlé plátno, další menší obrazovky jsou po stranách sálu, popsal z místa redaktor iDNES.cz.

Na úvod zazněla znělka s tématem bouře, po které se opět ukázalo modré nebe, barva symbolická pro ODS. Pak na pódium přišla operní pěvkyně Eva Urbanová a zazpívala českou hymnu.

Topolánek v úvodní řeči mimo jiné řekl, že straně chybí jednota a má před sebou mnoho práce. Doufá, že na kongresu budou diskutovat zejména ti, kteří chtějí i po něm ve straně setrvat.

Tím se vymezil zejména vůči prezidentovi Václavu Klausovi, který je čestným předsedou ODS. Minulý týden sdělil, že by podpořil vznik nové euroskeptické pravicové strany. Nevyloučil ani, že by vystoupil z ODS. - čtěte Václav Klaus podpoří vznik nové strany. Neví, zda zůstane v ODS

Projev Mirka Topolánka

Celý projev předsedy ODS, kterým zahájil kongres své strany

Předseda připustil, že strana byla v senátních volbách drtivě poražena a nyní zažívá hluboké problémy způsobené mimo jiné touto porážkou. Strana musí podle něj táhnout za jeden provaz, aby ODS mohla v dalších volbách zvítězit. Prohru prý zavinily nejednotnost, nesrozumitelnost a nevěrohodnost ODS.

Úkolem kongresu není jen stanovení krátkodobé vítězné strategie. "Rozhodujeme o budoucnosti politického systému u nás na dlouhá léta," zdůraznil Topolánek. Podle něj je třeba vytvořit strategii "trvale udržitelné pravice v ČR".

Kongres ODS je jako tanec na palubě Titaniku

Topolánek ve svém projevu také varoval před vytunelováním strany. Je podle něj nutné zabránit provokacím těch, kteří chtějí zneužít situace k vlastní prezentaci. "Měli bychom zabránit provokacím těch, kteří chtějí ODS poškodit. Kteří chtějí pouze využít naší diskuse pro získání vlastní publicity. Měli bychom zabránit pokusům o tunelování ODS," uvedl předseda strany.

Topolánek mluvil přísně, snažil se působit jako lídr, který má vše pevně v rukou. Heslem celého kongresu by podle něj mělo být: "Aby byla znovu modrá, musíme znovu jít tou pravou cestou". Těmito slovy svůj projev ukončil.

Projev sklidil u členů strany většinou pozitivní reakci. "Mně se projev velmi líbil, bral jsem ho jako zahajovací projev. Výzvy k jednotě zvednutí hlav považuji za správné, ale počkejme si na politickou diskuzi zítra," řekl iDNES.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Myslím, že to bylo profesionální, mělo to koncepci. Myslím, že Mirek Topolánek ještě něco řekne, nebylo to jeho poslední slovo na kongresu," řekl další člen strany, exhejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Nezařazeného poslance Juraje Ranince překvapilo, že předseda strany ve svém projevu mluvil o těch, kteří by chtěli z ODS odejít. "Nemyslím si, že by na kongresu byla nějaká taková skupina," řekl iDNES.cz.

Vylučování členů neprošlo

Po projevu Mirka Topolánka přijala strana program kongresu, volební a jednací řád a jednalo se o úpravách stanov, například o vylučování členů. Nebyla přijata ani jediná.
 
Poslanec Marek Benda navrhl, aby bylo možné vyloučit ze stranických řad člena, který se výrazně provinil proti usnesením. ODS by se tak mohla zbavit dlouhodobého stranického rebela Vlastimila Tlustého.

Část delegátů se ale vyslovila proti tomu. "Víme, o koho se jedná. Ale abychom kvůli těmto třem lidem měnili stanovy, to není správné," zdůvodnil jeden z delegátů. Na mysli měl "rebelující" poslance Tlustého, Schwippela a Ranince, kteří opakovaně hlasují jinak než zbytek strany.

Návrh však neprošel a neprošel ani další návrh, který by zkracoval funkční období předsedy strany ze dvou na jeden rok. Proti vylučování členů hlasovalo až 260 delegátů, pro jich bylo kolem sedmdesátky.

"Ukázalo se, že je ve straně důležitější konzervativnost stanov a že se členové bojí případného zneužití. To je do určité míry dobře, že kongres takto rozhodl a vzal na sebe tu zodpovědnost," řekl iDNES.cz předkladatel návrhu poslanec Marek Benda.

Dalšími ze zamítnutých nápadů byly ty na znovuzřízení funkce výkonného místopředsedy strany nebo přímou volbu stranického vedení.

Sobota ve znamení projevů a diskusí

Od zítřejšího rána jsou na programu projevy vedení strany, velký prostor je dán také diskusi.

Hlavním úkolem "mikulášského" kongresu ale bude až nedělní volba předsedy strany. Proti sobě se postaví současný šéf Topolánek a jeho první místopředseda Pavel Bém. Počet nominací z krajů jednoznačně favorizuje Topolánka. Pavel Bém ji získal pouze v Praze, Topolánek vyhrál v jedenácti krajích. Dva se nerozhodly pro žádného kandidáta.

"Pražská ODS včera na regionálním sdružení ukázala, že je jednotná, a Pavla Béma samozřejmě dál podporovat budeme. Pavel Bém má jasnou vizi udržet jednotnou ODS a vyhrát volby," reagoval po projevu například poslanec a pražský radní Jiří Janeček.

Kongres bude kromě předsedy volit i další členy vedení. Na křeslo prvního místopředsedy, které nyní patří Bémovi, by rádi usedli bývalí hejtmani Evžen Tošenovský a Petr Bendl, ministr vnitra Ivan Langer či místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue