Petr Průcha nastoupil po deseti zápasech a dokázal se střelecky prosadit. | foto: Reuters

Průcha se za šanci odvděčil gólem, Židlický byl hvězdou utkání

• 0
Útočník Petr Průcha nedal na radu kouče a zůstal v prvním týmu Rangers. Trpělivost se pardubickému odchovanci vyplatila, když po desetizápasové pauze dostal šanci v duelu proti Pittsburghu a hned se blýskl gólem. New York vyhrál 3:2 po nájezdech. Bek Židlický (1+1) táhl Minnesotu k výhře nad St. Louis.

Po nedělní porážce z ledu Floridy (0:4) nečekalo hokejisty Rangers pro nápravu nic jednoduchého, když na domácím ledě přivítali finalisty Stanley Cupu z Pittsburghu.

Produktivní duo Jevgenij Malkin - Sidney Crosby se však tentokrát neprosadilo poté, co gólman Henrik Lundqvist pochytal 29 z celkových 31 střel Penguins.

V řádné hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 2:2. Blíže k dvoubodovému zisku ale měli hosté, kteří se po trefách Marka Eatona a Jordana Staala ujali dvougólového vedení.

Rangers nejprve snížili brankou produktivního Nikolaje Žerděva, načež na 2:2 upravil stav až v 55. minutě český útočník Petr Průcha. Pardubický odchovanec se v sestavě New Yorku objevil po desetizápasové pauze a ve svém osmém startu zaznamenal premiérový bod sezony.

Fanoušci v Madison Square Garden se nakonec dočkali samostatných nájezdů, v nichž proti Danymu Sabourinovi uspěli všichni tři domácí střelci v osobách Markuse Näslunda, Nikolaje Žerděva a Fredrika Sjöströma. V dresu Pittsburghu se naopak prosadil pouze Kris Letang.

Podívejte se na vytoužený gól Petra Průchy:

Židlický byl vyhlášen hvězdou zápasu

Pondělní porážka po šíleném skóre 5:6 z konfrontace s Coloradem je zapomenuta. Hokejisté Minnesoty se opět prezentovali propracovanou obranou v čele s bezchybným výkonem brankáře Nicklase Bäckströma a výsledkem bylo vítězství 4:0 nad St. Louis.

Wild poslal do vedení v polovině duelu útočník Eric Belanger. V závěrečné třetině pak přišly velké chvíle českého obránce Marka Židlického (20z. 4+9). Jednatřicetiletý rodák z Mostu se bodově prosadil už počtvrté za sebou, když nejprve přihrál na gól Andrewa Brunettea a o pár minut později sám využil přesilovou hru.

V samotném závěru pak trefou do prázdné klece pojistil třetí vítězství Minnesoty z posledních čtyř zápasů finský útočník Antti Miettinen. První hvězdou utkání byl vyhlášen zmiňovaný Marek Židlický, přičemž zbylá ocenění připadla také domácím. Za druhou hvězdu byl vybrán bek Marc-Andre Bergeron (0+2) a třetí ocenění si vysloužil bezchybný Nicklas Bäckström, který pochytal všech 22 ran soupeře a uhájil druhé čisté konto sezony.

Podívejte se na přesilovkové akce Židlického:

Hemský byl u dvou gólů Edmontonu

Útočník Aleš Hemský (24z. 8+18) opět potvrdil svou pozici nejproduktivnějšího Čecha v NHL, když v domácím střetnutí Edmontonu proti Dallasu vyprodukoval dva body. Pardubický odchovanec se prosadil v 1. a 60. minutě utkání poté, co nejprve asistoval u zahajovací trefy z hole Shawna Horcoffa a v poslední minutě duelu pro změnu poslal puk do prázdné branky.

Edmonton vyhrál 5:2 a vrátil tak svému soupeři nedělní porážku 3:5. Kromě Hemského se bilancí (1+1) prezentoval také útočník Andrew Cogliano a slovenský reprezentační obránce Lubomír Višňovský, který byl zámořskými novináři vybrán za hvězdu zápasu. Za Dallas, hrající bez suspendovaného Seana Averyho, alespoň zkorigoval skóre dvěma zásahy veterán Mike Modano.

Prohlédněte si vítěznou odvetu Edmontonu:

Trio Heatley, Spezza, Alfredsson bylo nad síly Pavelce

Český gólman Ondřej Pavelec inkasoval v utkání Atlanty na ledě Ottawy pět branek, přičemž pod tři se podepsala elitní útočná formace Senators. Nejlépe si vedl Dany Heatley s bilancí (1+2). Kapitán Alfredsson si připsal na konto dva body (1+1) a centr Jason Spezza se jednou trefil.

Kladenský odchovanec ve službách Atlanty kryl 29 z celkových 34 střel domácích, za které se na výhře v poměru 5:1 dvěma asistencemi podílel i obránce Filip Kuba. Ostravský rodák tak z 23 zápasů vyprodukoval již osmnáct bodů (1+17).

Po listopadové sérii šesti porážek v řadě Ottawa vybojovala už třetí vítězství z posledních čtyř startů. "Věděli jsme, že nastoupí ke druhému zápasu ve dvou dnech, a tak jsme na to chtěli vlítnout už od začátku. Bylo super dát góly tak brzo, zápas jsme zřejmě vyhráli už v první třetině," komentoval vedení 3:1 po první dvacetiminutovce útočník Alfredsson.

Podívejte se na gólové akce prvního útoku Ottawy:

Havlát odstartoval obrat Chicaga

Když v úvodu třetího dějství utkání mezi Chicagem a Anaheimem poslal do vedení 2:1 hostující Ducks obránce Chris Pronger, nevypadalo to s nadějemi hokejistů Blackhawks na bodový zisk vůbec dobře.

V 55. minutě však zavelel k obratu český útočník Martin Havlát (23z. 7+11), jenž svou sedmou brankou sezony srovnal stav na 2:2. Chicago se navíc nespokojilo s vyrovnáním a výsledkem byla třetí trefa z hole kapitána Jonathana Toewse z času 58:25. Senzační obrat domácích ještě potvrdil devět sekund před vypršením řádné hrací doby zásahem do prázdné branky Dave Bolland.

Po šestizápasové šňůře venkovních zápasů se tak hokejisté Chicaga přivítali s vlastními fanoušky v United Center vítězstvím 4:2.

Podívejte se na obrat Blackhawks:

Ottawa - Atlanta 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
2. Heatley, 7. Spezza (Kuba), 16. Alfredsson (Kuba), 39. Bell, 57. Donovan - 3. Boulton. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, obdržel pět gólů z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 85,29 procenta. Střely na branku: 34:23. Diváci: 17 215.

NY Rangers - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
31. a rozhodující nájezd Žerděv, 55. Průcha - 14. Eaton, 30. J. Staal. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 200.

Minnesota - St. Louis 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
31. Belanger, 43. Brunette (Židlický), 46. Židlický, 60. Miettinen. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18 568.

Chicago - Anaheim 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
19. Sharp, 55. Havlát, 59. Toews, 60. Bolland - 30. Selänne, 41. Pronger. Střely na branku: 41:32. Diváci: 21 574.

Edmonton - Dallas 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
2. Horcoff (Hemský), 20. Višňovský, 24. Pouliot, 60. Hemský, 60. Cogliano - 42. a 59. Modano. Střely na branku: 22:25. Diváci: 16 839.