Poté, co thajští protivládní demonstranti ukončili protesty, přistálo dnes na mezinárodním letišti v Bangkoku opět dopravní letadlo. (3. prosinec 2008)

Poté, co thajští protivládní demonstranti ukončili protesty, přistálo dnes na mezinárodním letišti v Bangkoku opět dopravní letadlo. (3. prosinec 2008) | foto: Profimedia.cz

Demonstranti uvolnili letiště v Bangkoku, domů se těší 115 Čechů

  • 4
Osmidenní blokáda mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku skončila. Thajští demonstranti opustili terminály a odstranili i zátarasy na příjezdových cestách. Na letišti přistálo první letadlo a odletěl z něj spoj do Sydney. V zemi zůstává podle ministerstva zahraničí 115 Čechů, kteří nemohli odletět podle plánu.

Částečné obnovení provozu se ale podle letištních autorit nedá čekat dřív než ve čtvrtek o půlnoci, uvedla ČTK.

"Počet Čechů, kteří se nemohou dostat domů podle původních plánů, se v porovnání se včerejškem mírně zvýšil. Měli jsme hlášeno okolo stovky lidí, dnes je jich 115," řekl iDNES.cz zástupce tiskové mluvčí českého ministerstva zahraničí Jiří Beneš s tím, že na osm desítek Čechů v úterý využilo leteckých mostů a z Thajska odletělo.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura naopak tvrdí, že se počet Čechů, kteří uvízli v Thajsku, snižuje. "Podle našich odhadů tam zůstává třicítka individuálních turistů. Ještě v pondělí tam bylo zhruba padesát lidí."

Do normálu během dvou dní

Letiště Suvarnabhumi zatím funguje v provizorním režimu. Turisté třeba nemohou využívat odbavovací přepážky přímo v budově terminálu.

Protivládní demonstranti opouští letiště Suvarnabhumi (3. prosinec 2008)"Lidé se musí stále odbavovat ze speciálních míst, která byla zřízena v centru města pro náhradní odlety z vojenského letiště Utapao," řekl iDNES.cz český velvyslanec v Bangkoku Ivan Hotěk.

"Pevně věřím, že všechno bude v pořádku a my se vrátíme do normálu během dvou dní," prohlásil generální manažer letiště Suvarnabhumi Serirat Prasutanond poté, co demonstranti hlavní vzdušný přístav v Bangkoku opustili.

Pracovníci letiště, které slouží jako brána do turisticky oblíbeného Thajska, musí vyčistit terminál, znovu nastartovat počítačový systém a celý areál pečlivě zkontrolovat.

Ještě dnes by ale měly ze Suvarnabhumi odletět mezinárodní spoje do Dillí, Tokia, Frankfurtu, Soulu a Kodaně. První mezinárodní spoje do Bangkoku by měly přistát kolem čtvrteční půlnoci místního času.

Podle agentury Reuters už ve středu 14:15 místního času (8:15 SEČ) dosedl po osmi dnech na ranvej první dopravní letoun. Šlo o stroj společnosti Thai Airways s 305 cestujícími na palubě, který přiletěl z ostrova Phuket. Ještě v úterý se podařilo částečně otevřít letiště pro odlety nákladních letadel.

Kvůli zablokovaným bangkockým letištím Suvarnabhumi a Don Muang v Thajsku uvízlo na 300 tisíc turistů, včetně Čechů, a české ministerstvo zahraničí doporučilo do Thajska vůbec nelétat až do uklidnění situace. - přečtěte si Nelétejte do Thajska, varuje české ministerstvo zahraničí

Dnes své varování zmírnilo. "Doporučujeme odložit lety do Bangkoku i přes Bangkok až do plného obnovení leteckého provozu," píše na svých webových stránkách.

Demonstranti: Můžeme se vrátit

Přestože se protivládní demonstranti ze dvou bangkockých letišť stáhli a desetitisíce turistů brzy zamíří domů, thajská krize zdaleka není u konce. Už v pondělí bude parlament hlasovat o novém premiérovi, což by mohlo vyvolat další střety mezi vládními příznivci a odpůrci, které mohou podle pozorovatelů vyvrcholit až občanskou válkou. - čtěte Protivládní demonstranti opouští letiště, thajská krize ale zažehnána není

Thajští Protivládní demonstranti opouští letiště Suvarnabhumi (3. prosinec 2008)Když demonstranti opouštěli terminály Suvarnabhumi, slibovali, že se vrátí, pokud by to země a král potřebovali. "Jsem smutná, že odcházíme," řekla jedna z demonstrantek, která spolu s tisícovkami dalších stoupenců opozice poslední týden tábořila před letištěm Suvarnabhumi. "Ale jsem připravena znovu bojovat za svého krále a za svou zemi. Vrátím se, jakmile to bude potřeba."

Důvodem obsazení obou bangkockých letišť protivládními demonstranty bylo svržení premiéra Somčaje Vongsavata. Opoziční neparlamentní Lidová aliance pro demokracii (PAD) usilovala o odstoupení thajské vlády už od letošního května.

Jejím terčem byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou v rukou sesazeného premiéra Tchaksina Šinavatry, odsouzeného ke dvěma letům vězení za korupci.

Samak SuntcharavedžSuntcharavedž musel v září opustit úřad kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Somčaj Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Poté, co ústavní soud v úterý rozpustil tři ze šesti vládních stran a 31 jejich vrcholným politikům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, zakázal na 5 let politickou činnost, protestující slíbili konec blokací dvou vzdušných přístavů v hlavním městě. - čtěte Thajský soud rozpustil vládní stranu, blokády letišť skončí


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue