Thajští demonstranti se stěhují z vládního komplexu na hlavní bangkocké letiště (1. prosince 2008). | foto: Reuters

Na letiště v Bangkoku směřují další demonstranti, Češi mají problémy vrátit se domů

  • 5
Letiště v thajském hlavním městě Bangkoku jsou stále v rukou protivládních demonstrantů. Další tisíce protestujících hodlají opustit pozemky před úřadem premiéra, které okupují od konce srpna, a chtějí do obležených vzdušných přístavů. Z Thajska se nemohou vrátit domů podle plánu desítky Čechů.

"Začali jsme opouštět tento pozemek (před sídlem premiéra) a zcela ho vyklidíme do večera. Půjdeme na letiště Don Muang a Suvarnabhumi," uvedl mluvčí Lidového spojenectví pro demokracii (PAD).

Protestující okupují vládní komplex už od srpna, thajská vláda premiéra Somčaje Vongsavata kvůli tomu úřaduje v přechodném sídle. 

Stoupenci PAD obsadili vnitrostátní letiště Don Muang a mezinárodní vzdušný přístav Suvarnabhumi minulý týden. Už zhruba šest měsíců se snaží svrhnout thajskou vládu, kterou obviňují z napojení na svrženého premiéra Tchaksina Šinavatru nařčeného z korupce.

Doporučení ministerstva zahraničí

Ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách doporučuje Čechům v Bangkoku, aby se vyhnuli návštěvám míst, kde může docházet k násilnostem, a pobyt v hlavním městě omezili na minimum.

Vzhledem k problémům a zdržením, ke kterým dochází při opuštění Thajska, ministerstvo navíc doporučuje důkladně zvážit cestu do této země.

Blokáda bangkockých letišť komplikuje život stovkám tisíc turistů. Oba vzdušné přístavy jsou totiž už od minulého týdne uzavřeny. - přečtěte si Demonstrace uvěznily turisty v Thajsku možná až na týdny

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur dnes nemohlo odletět z Thajska domů podle plánu přibližně 50 Čechů, z toho 8 přes cestovní kanceláře.

Přednostní odbavení pro cestovní kanceláře

"Předpokládáme, že zítra by měli být už všichni klienti českých cestovních kanceláří odbavováni k odletům z Thajska podle plánu." uvedl Tomio Okamura. "Problémy však mají nadále  individuální turisté, jelikož letecké společnosti preferují  k odletům klienty cestovních kanceláří jako své dlouhodobé partnery," dodal s tím, že v současné době je v Thajsku přibližně 500 Čechů.

Podle českého velvyslance v Bangkoku Ivana Hotěka zkontaktovalo od minulého týdne tamní český zastupitelský úřad už více než 370 Čechů. Z toho 85 lidí už mělo odletět zpět do Česka, v Thajsku však musí kvůli zavřeným letištím zatím zůstat. Dalších pětatřicet odcestovalo náhradními lety.

EVAKUACE TURISTŮ

Zástupci aerolinek s představiteli PAD dojednali, že demonstranti umožní odlet 88 prázdných letadel z obležených letišť. Prvních 40 strojů opustilo vzdušné přístavy v neděli, zbývající by měly odletět dnes.

Uvolněné letouny se zapojí do evakuace více než 300 tisíc lidí, kteří v Thajsku uvízli. Stroje zajistí odlet části turistů z letišť na ostrově Pchúket na jihu země, ve městě Čiang Maj v severním Thajsku a na vojenské základně vzdálené asi 200 kilometrů od Bangkoku.

"Pokud se situace nezmění, tak během týdne si bude muset náhradní spoje hledat dalších 143 lidí," řekl iDNES.cz Ivan Hotěk.

"Lidé nám volají, popřípadě přicházejí na úřad. Někteří jsou hodně zklamaní a prožili si své. Mají totiž doma děti, dalším to činí problémy v zaměstnání. Je to nezáviděníhodná situace," popsal.

Thajci zřídili takzvaný letecký most

Zástupce tiskové mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš dodal, že některým Čechům už došly kvůli zpožděným návratům domů peníze. "V zásadní nouzi tam nikdo není, ale několika lidem jsme zprostředkovali kontakt s rodinou v Česku, aby se třeba dohodli, jak jim peníze poslat," řekl Beneš iDNES.cz.

Turistům by mohlo pomoci, že Thajci dnes otevřeli takzvaný "letecký most". To znamená, že cestující opustí Thajsko z náhradního vojenského letiště Utapao, které je zhruba necelé dvě stovky kilometrů od Bangkoku. Nejprve poletí do Singapuru, Hongkongu či Kuala Lumpuru a odtud domů.

Uvázlí turisté v Bangkoku stojí v řadě, aby se dostali na vojenské letiště Utapao, odkud mohou odletět z Thajska. (1. prosinec 2008)

"Musí si ale u svých leteckých společnosti změnit rezervaci letenky. To mohou udělat v odbavovacím areaálu BITEC ve čtvrti Bang Na v Bangkoku," upřesnil Hotěk.

Blokáda letišť stojí desítky milionů dolarů

Blokáda letišť stojí zemi podle Federace thajského průmyslu 57 až 85 milionů dolarů (1,1 až 1,7 miliardy korun) denně. PAD nicméně tyto náklady považuje za cenu, kterou stojí za to zaplatit.

"Jistěže to ubližuje hospodářství, ale tohle je jediný způsob, jakým můžeme tuhle vládu sesadit. Musíme něco obětovat," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících před letištěm Suvarnabhumi.

Ztráty porostou i v případě okamžitého ukončení protestu, protože provoz letišť nebude možné obnovit okamžitě. "Prověření počítačových systémů běžně trvá týden," řekl generální manažer letiště Suvarnabhumi Serirat Prasutanond.

Policie nařídila blokádu ukončit

"Musíme je zkontrolovat a prověřit," dodal s tím, že obnovení provozu potrvá ještě déle, pokud by některý z počítačových systémů ohromného letiště potřeboval opravit. "Myslím, že některé z nich jsou poškozené," uvedl bez dalších podrobností.

Odpůrce thajské vlády běží za příznivcem thajského premiéra na letišti Suvarnabhumi. (1. prosince 2008)

V neděli policie nařídila tisícům protestujících blokádu letišť ukončit a varovala je, že jim hrozí zatčení či pokuta, pokud neuposlechnou. Vůdci PAD ale na policejní výzvy nereagovali.

Do politických nepokojů se v neděli vložil i tábor stoupenců vlády, kteří uspořádali protestní shromáždění. Na demonstraci provládní Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD) v Bangkoku přišlo více než 20 tisíc lidí.

Poslední slovo by mohl mít Ústavní soud

Poslední slovo v přetrvávající krizi by ale mohl mít thajský Ústavní soud. Ten projednává s nezvyklou rychlostí případ žaloby, podle níž se tři hlavní strany vládní koalice v roce 2007 dopustily volebních podvodů.

Rozhodnutí soudu má padnout v úterý a všeobecně se očekává, že nařídí rozpuštění premiérovy Strany lidové moci (PPP) a jejích dvou koaličních partnerů.

Pokud by k tomuto kroku došlo, pak by byl Vongsavat vyloučen z politiky a odstoupit by museli mnozí členové vládního kabinetu. Rozpuštění PPP by ovšem nemuselo nutně znamenat vypsání předčasných voleb, protože mnoho poslanců by jednoduše vstoupilo do nové, "zástupné" strany, jež se už formuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue