Prezident zřejmě Lisabonskou smlouvu napadne u Ústavního soudu, naznačil jeho tajemník. | foto: Radek Miča, MAFRA

Prezident zřejmě Lisabonskou smlouvu pošle opět k soudu

  • 457
Prezident Václav Klaus by mohl aktivně zasáhnout do procesu ratifikace Lisabonské smlouvy, naznačil jeho tajemník Ladislav Jakl. Prezidentovi doporučí, aby se na Ústavní soud obrátil s dalším podáním. Týkat by se mohlo ohrožení právních jistot obyvatel České republiky v případě schválení Lisabonské smlouvy.

Lisabonská smlouva by mohla podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla zpochybnit nebo ohrozit některé právní jistoty českých občanů. "Lisabonská smlouva může zrušit Českou republiku jako nezávislý stát," řekl Jakl v pořadu České televize.

Nepřímo tak připomněl problematiku Benešových dekretů, které mohou být přijetím smlouvy prolomeny.  "Už za současného stavu není právní jistota v této věci dokonalá. Zdá se být nepochybné, že po Lisabonské smlouvě by tato jistota ještě klesla," řekl.

Prezidentovi proto bude doporučovat, aby sám vstoupil do procesu ratifikace a smlouvu i on napadl u Ústavního soudu, jak to před sedmi měsíci učinil český Senát. "Doporučím Václavu Klausovi, aby dal podání k Ústavnímu soudu," řekl.

Prezidentovo úterní vystoupení před patnácti ústavními soudci v Brně se totiž týkalo právě senátní stížnosti, ke které se hlava státu mohla ze zákona vyjádřit. Nyní by ale prezident republiky mohl podat vlastní žádost k Ústavnímu soudu k dalšímu přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým právním pořádkem. - čtěte Ústavní soud vyslechl Klause

Co by mohlo případné prezidentovo podání Ústavnímu soudu obsahovat, odmítl Jakl prozradit. "Těch nápadů je více," uvedl pouze. Podle něj by také prezident neměl být jediný, kdo bude za samostatnou suverénní Českou republiku bojovat. Jakl věří, že se společně s prezidentem "někdo vzchopí" a očekává, že poslanci a senátoři se ještě na soud ve věci smlouvy obrátí.

Václav Klaus už sám po středečním vynesení soudního verdiktu nepřímo vyzval další zákonodárce, aby soudcům adresovali další stížnosti. - čtěte Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací

Že Lisabonská smlouva může prolomit Benešovy dekrety, připustil v televizní debatě i místopředseda ODS Petr Bendl. "Vzdáváme-li se daňové suverenity, existuje-li šance prolomit Benešovy dekrety, pak to jsou velmi vážné věci," řekl Bendl. Podle něj by si proto Česká republika měla na Unii vymoci dodatky k Lisabonské smlouvě, které podobným rizikům zabrání.

"Sociální demokracie by nikdy nesouhlasila s prolomením Benešových dekretů," oponoval mu středočeský hejtman za ČSSD David Rath, který prý žádný právní dokument, který by o takovém riziku mluvil, neviděl.

Topolánek nechce mimořádnou schůzi k ratifikaci Lisabonu

ČSSD se naopak bude snažit proces ratifikace smlouvy urychlit ještě do konce roku. Sociální demokraté už proto shání poslanecké hlasy k žádosti o svolání mimořádné schůze Sněmovny. K ní by mohlo dojít v úterý nebo ve středu přespříštího týdne, řekl Rath.

Pro svolání schůze naopak není premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj se nedá ratifikace do konce roku stihnout, navíc není třeba nikam spěchat. "Podpora Lisabonské smlouvy podle průzkumů klesá, neměli bychom se nechat tlačit," řekl Topolánek v TV Prima.

Případná mimořádná schůze na toto téma by podle něj mohlo být kontraproduktivní. "Jestli někdo koketuje s myšlenkou takovou schůzi svolat, tak si říká o velký problém. Já se domnívám, že je to trochu vynucený krok, a pokud ta schůze bude, tak se obávám toho nejhoršího, že by v této excitované době taky ta lisabonská smlouva mohla být Poslaneckou smlouvou zamítnuta, a to si myslím, že nemůže být cílem žádného relevantního politika," dodal premiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue