Thajské letiště Suvarnabhumi v obležení demonstrantů. (28.11.2008)

Thajské letiště Suvarnabhumi v obležení demonstrantů. (28.11.2008) | foto: ČTK

Thajsko chce ukončit blokády letišť silou

  • 5
Na dvou bangkockých letištích, která jsou obsazena protivládními demonstranty, se schyluje ke střetu. Po včerejším vyhlášení výjimečného stavu hodlá dnes thajský premiér ukončit blokády letišť nasazením policie a armády. Někteří demonstranti tvrdí, že jsou odhodláni i zemřít.

Na mezinárodní letiště Suvarnabhumi už dorazila více než stovka příslušníků thajské pořádkové policie, vyzbrojených obušky a štíty. Policisté obklíčili komplex ředitelství letiště, který je vzdálen asi 300 metrů od demonstrantů.

Na letišti Don Muang thajská policie kolem jedné hodiny středoevropského času protestujícím nařídila, aby budovu okamžitě opustili. Na místě je pro případ krvavých střetů připraveno třicet lékařských týmů.

Vláda zatím s odpůrci vyjednává

Thajská vláda, která na obou letištích vyhlásila ve čtvrtek výjimečný stav, zatím s odpůrci stále vyjednává. "Žádáme je, aby umožnili obnovení provozu letiště," řekl novinářům hlavní policejní vyjednavač Sučart Menkev. "Budeme v dialogu pokračovat, ale když neuspějeme, podnikneme další kroky. Posledním možným řešením je rozehnání davu," dodal.

Thajské hlavní letiště Suvarnabhumi obsadili protivládní demonstranti v úterý, na vnitrostátní aeroport Don Muang vtrhli ve čtvrtek. Úřady zastavily provoz, aby ochránily cestující i letadla. Thajský premiér Somčaj Vongsavat proto vyhlásil na obou letištích výjimečný stav. - čtěte Thajsko vyhlásilo na obsazených letištích výjimečný stav

Vongsavat dnes odvolal šéfa státní policie generála Pačaravata Vongsavana, který podle agentury Reuters tento týden odmítl zakročit silou proti demonstrantům v ulicích Bangkoku. "Odvolání bylo výsledkem jeho práce během současné krize," uvedl mluvčí vlády Natavut Sajkuar.

Ozbrojení stoupenci Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), které už šest měsíců usiluje o svržení thajské vlády, včera obsadili na obou letištích i přístupové cesty.

Bojovat i za cenu smrti

"My neodejdeme. Použijeme lidské štíty proti policistům, pokud se pokusí nás rozehnat," prohlásil vůdce PAD Surijasaj Katasila. Další zástupce PAD pohrozil, že kampaň demonstrantů zintenzivní a v ulicích Bangkoku způsobí kolaps dopravního systému.

"Nemáme strach. Budeme bojovat i za cenu smrti. Nevzdáme se a jsme připraveni," povzbuzoval demonstrující na starém letišti Don Muang jejich lídr Somsak Kosaisuk, který podle BBC zároveň pohrozil, že pokud policie na příznivce opozice zaútočí, vrátí se s ještě větším počtem demonstrantů.

Provizorní letiště

Turisty, kteří uvázli na bangkockých letištích, začaly thajské úřady již přepravovat autobusy na vojenskou základnu Utapao, která je pozůstatkem z vietnamské války a nachází se asi 150 kilometrů východně od thajské metropole. Odtud jsou turisté postupně evakuováni ze země. Na stejném letišti by rovněž dnes měla začít přistávat letadla, jejichž cílovou destinací má být Bangkok.

Bezpečnostní hlídky PAD, jež tvoří převážně mladíci v černých bundách s tvářemi částečně skrytými za maskami, kteří jsou ozbrojení holemi a kovovými tyčemi, střeží příjezdové silnice na letiště Suvarnabhumi, které blokují improvizované barikády.

Zavřená letiště způsobují Thajsku značné ztráty

Osmimilionový Bangkok je tak nyní pro letecké spoje zcela nedostupný, což thajské ekonomice způsobuje značné ztráty.

Jestliže blokády letišť potrvají několik týdnů, thajská ekonomika by mohla přijít téměř o tři miliardy dolarů, uvedl mluvčí vlády. Práci by mohly ztratit také tisíce lidí v turistickém průmyslu.

"Musím něco udělat, aby byl obnoven mír a pořádek," prohlásil premiér, který se rozhodl prozatím zůstat a úřadovat v Čchíengmaj, hlavním městě stejnojmenné severothajské provincie.

Protivládní demonstrant u bariéry před letištěm Suvarnabhumi. (28.11.2008)

Obdobné prohlášení, které tehdejší premiér Samak Suntcharavedž vydal v září letošního roku poté, co protestující stoupenci PAD obsadili komplex úřadu premiéra v Bangkoku, ale armáda ignorovala. - čtěte Policie vnikla do areálu thajské vlády obsazeného demonstranty, vypukly rvačky

PAD usiluje už šest měsíců o svržení údajně zkorumpovaného, loutkového kabinetu spojeného se svrženým expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl sesazen při vojenském převratu v roce 2006. Nynější premiér Somčaj Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

V Thajsku sílí tlak na armádu, aby zasáhla a situaci vyřešila. Ovšem provládní síly opakovaně varují, že vyjdou do ulic a chopí se zbraní, pokud bude svržena demokraticky zvolená vláda.

Na thajském letišti Suvarnabhumi připravují demonstrantky horkou vodu. (28.11.2008)

Šéf thajské armády Anupong Paočinda zdůrazňuje, že vojenský puč se nechystá, protože nic neřeší. Thajsko je rozděleno na dva nesmiřitelné tábory - bangkockou elitu a střední třídu, které jsou ostře proti Šinavatrovi, a chudé venkovské a městské obyvatele, kteří na Šinavatru nedají dopustit.

Pokud by armáda přesto k vojenskému převratu přikročila, jednalo by se o v pořadí devatenáctý puč či pokus o něj od roku 1932, kdy se tehdejší Siam stal konstituční monarchií, což je zřízení, které si uchovává dodnes.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video