Thajská opozice obsadila přechodné sídlo vlády na starém bangkockém letišti (25. listopad 2008) | foto: Reuters

Thajští demonstranti obsadili letiště, to zrušilo lety

  • 0
Thajská opozice pokračuje v protivládních protestech. Její stoupenci odpoledne našeho času vtrhli do hlavní haly mezinárodního letiště v Bangkoku a obsadili ji. Letiště přerušilo provoz. Ještě předtím bylo při potyčkách mezi oponenty a stoupenci režimu zraněno deset lidí, zazněly i výstřely. Demonstranti usilují o svržení vlády už skoro půl roku.

Stovky demonstrantů vtrhly do prostor hlavního terminálu letiště Suvarnabhumi po rvačce s policií, popsal reportér agentury Reuters. Jde o stoupence opoziční Lidové aliance pro demokracii (PAD). Ti překonali policejní kordon a rozprostřeli se po hale, čemuž přihlíželi vylekaní turisté. Letiště zrušilo odlety.

Během dne bylo při potyčkách mezi oponenty a přívrženci kabinetu zraněno deset lidí, z toho jeden vážně. Tisíce protivládních demonstrantů, kteří na tento týden slíbili "závěrečnou bitvu" svého téměř půlročního boje za svržení kabinetu, oblehly přechodné sídlo vlády na bangkockém letišti Don Muang.

Na dálnici směřující k letišti stříleli na vládní stoupence. Televize TPBS odvysílala záběry, na nichž dva členové bezpečnostních složek PAD vystřelili šest ran na příznivce vlády. Předtím zase stoupenci vlády házeli kamení po autě, kterým se členové PAD vraceli z letiště.

Vláda premiéra Somčaje Vongsavata úřaduje v přechodném sídle na letišti Don Muang od srpna, kdy demonstranti obsadili vládní palác. -více o nepokojích v Thajsku si přečtete zde.

Stávka zatím nemá velký dopad na dopravu

V zemi dnes zároveň začala generální stávka, k níž minulý týden vyzvaly odbory s požadavkem Vongsavatovy rezignace. Větší dopad na silniční, železniční a leteckou dopravu ale zatím nemá.

Stoupenci PAD oznámili, že tento týden svedou "závěrečnou bitvu" o svržení vlády, kterou viní mimo jiné z korupčního jednání. V pondělí nespokojenci zablokovali parlament a přiměli ho odložit důležité zasedání.

PAD usiluje o odstoupení vlády od letošního května. Jejím terčem byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra, odsouzený v Thajsku ke dvou letům vězení za korupci.

Suntcharavedž musel v září opustit úřad kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem. - přečtěte si
Thajsko má nového premiéra, švagra svrženého Šinavatry

Vongsavat, který je v těchto dnech v Peru na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), dnes znovu výzvy k demisi odmítl. Do Bangkoku se má vrátit ve středu.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue