Pittsburgh slaví: v objetí Petr Sýkora a Sidney Crosby. | foto: Reuters

Eliáš s Hudlerem byli hvězdami zápasů, Sýkora dal vítězný gól Pittsburghu

• 5
Z osmi čtvrtečních zápasů hokejové NHL se pouze dvakrát radovali domácí. V jednom případě se o to postaral Patrik Eliáš (1+1) poté, co dotáhl New Jersey k výhře nad Floridou. Mezi střelce se z Čechů dále zapsali také Frolík, Sýkora, Havlát a Hudler, jenž se na ledě Edmontonu trefil dokonce dvakrát.

Po vítězství nad Washingtonem (6:5SN) v samostatných nájezdech dokázali hokejisté New Jersey uspět také v dalším domácím střetnutí, ve kterém tentokrát přivítali Floridu.

Na výsledku 3:1 se podíleli především produktivní útočníci Patrik Eliáš s Brianem Giontou (oba 1+1) a gólman Scott Clemmensen, jenž se prezentoval třiadvaceti úspěšnými zákroky.

"Už mám v NHL něco odchytáno. Zápasy však na sebe nenavazovaly a moc jich nebylo. Když nastoupíte jednou za čas, máte skličující pocit, že vše musíte udělat téměř dokonale. Teď se mi konečně naskytla velká šance, chci ji využít," řekl novinářům jednatřicetiletý Clemmensen, který nenápadně převzal roli dočasné jedničky od Kevina Weekese a proti Floridě dlouho držel čisté konto.

Panthers ukončili jeho neprůstřelnost až ve 49. minutě, kdy se premiérové branky kariéry v NHL dočkal kladenský odchovanec Michael Frolík (15z. 1+1). "Zavřel jsem oči a napálil jsem to na bránu," popisoval gólovou situaci český útočník. Více ovšem hosté nevytěžili, načež Devils slavili druhou výhru v řadě.

Další parádní výkon podal útočník New Jersey Patrik Eliáš, jenž už třikrát za sebou figuroval mezi třemi hvězdami. Během dvojzápasu s Washingtonem a následné konfrontace s Floridou třebíčský rodák posbíral úctyhodných šest bodů (4+2), přičemž celkově má na kontě z osmnácti střetnutí patnáct bodových zápisů (8+7).

Prohlédněte si, jak Eliáš s Giontou převedli Tomáše Vokouna:

Sýkora překonal Pavelce a rozhodl o výhře

Po nevýrazném startu do sezony, kdy se musel vypořádat se zraněním třísel, se útočník Petr Sýkora (16z. 4+8) pomalu dostává do tradiční střelecké pohody.

Poté, co ve svých úvodních osmi startech zaznamenal jen tři asistence, vytěžil z posledních osmi utkání již devět bodů. Třikrát se přitom v dané bodové sérii zapsal do střelecké listiny, přičemž naposledy se tak stalo v duelu na ledě Atlanty, odkud si Pittsburgh díky Sýkorovi odvezl dva body za výhru 3:2.

Plzeňský rodák, jenž ve středu oslavil své dvaatřicáté narozeniny, v 58. minutě rozsekl smírný stav 2:2, když v přesilové hře změnil směr rány Sidney Crosbyho. Kapitán Penguins figuroval u všech branek svého mužstva, když jednu vsítil sám a na zbylé dvě přihrál.

Za Atlantu nastoupil v brance český mladík Ondřej Pavelec a vedl si opět skvěle, přestože se nakonec neradoval z vítězství. Kladenský odchovanec předvedl 28 zákroků a po produktivním Crosbym byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

"Pozitivní alespoň bylo, že jsme odehráli slušnou třetí třetinu. Vytvořili jsme si několik brejků, Sabourin je ovšem dokázal zneškodnit. V podobných výkonech v závěrech zápasů musíme pokračovat," nabádal své spoluhráče Pavelec, jenž dostává šanci v prvním týmu pro zdravotní potíže jedničky Kari Lehtonena. Fit v posledních dnech není ani pittsburghský Marc-Andre Fleury, jehož zastupuje zmiňovaný Dany Sabourin.

Podívejte se na vítěznou trefu Sýkory proti Pavelcovi:

Hudler vystřílel Detroitu dva body z ledu Oilers

Poprvé od 14. března roku 2007 se útočník Jiří Hudler (18Z. 6+10) v NHL střelecky prosadil více než v jednom případě. Olomoucký rodák dvakrát skóroval na ledě Edmontonu a stal se klíčovou postavou těsného vítězství Detroitu v poměru 4:3.

Red Wings tak potvrdili klesající formu Edmontonu, který ještě v úvodu listopadu z úvodních šesti duelů měsíce čtyřikrát slavil, přičemž poté ale padl ve čtyřech z pěti představení. Obhájce Stanley Cupu si na ledě arény Rexall Place vypracoval vedení 3:0 a 4:1.

Domácí hokejisté díky produktivním obráncům Lubomíru Višňovskému a Sheldonu Souraymu, kterému asistoval i nejproduktivnější Čech v NHL Aleš Hemský (20z. 5+16), v závěrečné třetině alespoň zkorigovali skóre.

Po sedmi vynechaných zápasech se do sestavy Oilers vrátil uzdravený Ladislav Šmíd. Dvaadvacetiletý bek utrpěl otřes mozku v duelu s Columbusem z 5. listopadu.

Prohlédněte si 5. a 6. branku sezony v podání Hudlera:

Havlát gólem přispěl k výhře Chicaga

Útočníci Kris Versteeg z Chicaga a Derrick Brassard z Columbusu se přetahují o post nejlepšího nováčka z úvodu sezony 2008/09. Naposledy se blýskl prvně jmenovaný nový člen elitní útočné formace Blackhawks, když třemi body (1+2) pomohl k vítězství na ledě Dallasu 6:3.

Kromě Verseega, třetí hvězdy zápasu, se za Chicago trefili Ben Eager, Brian Campbell, český reprezentant Martin Havlát (18z. 6+10) a Patrick Kane, jenž zamířil do černého hned dvakrát.

Brankář Dallasu Marty Turco podal další z nevýrazných výkonů úvodu sezony, kterými si mírně kazí pověst jednoho z nejlepších gólmanů v lize. Jednička Stars inkasovala pět branek, přičemž na konto si připsala čtyřiadvacet zákroků.

Podívejte se na šestou trefu sezony z hole Havláta:

New Jersey - Florida 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
27. Eliáš, 46. Martin, 47. Gionta (Eliáš) - 49. Frolík. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, obdržel tři góly z 19 střel a úspěšnost zásahů měl 84,2 %. Střely na branku: 19:24. Diváci: 14.291.

Atlanta - Pittsburgh 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
5. Vjačeslav Kozlov, 34. Slater - 11. Šatan, 33. Crosby, 58. Sýkora. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, obdržel tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,3 %. Střely na branku: 23:31. Diváci: 13.391.

Ottawa - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
5. Heatley, 45. Foligno - 14. S. Koivu, 56. Markov (Lang), rozhodující nájezd Tanguay. Střely na branku: 25:21. Diváci: 20.475.

Minnesota - Vancouver 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
28. a 35. M. Koivu - 32. Bernier, 37. Demitra, 52. D. Sedin. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.568.

Dallas - Chicago 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)
8. Morrow, 28. Modano, 37. J. Neal - 20. Kane, 27. Eager, 30. Campbell, 40. Versteeg, 47. Havlát, 60. Kane. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.027.

Colorado - Calgary 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
31. Lankgow. Střely na branku: 18:33. Diváci: 14.536.

Edmonton - Detroit 3:4 (0:3, 1:1 2:0)
34. Cogliano, 53. Višňovský, 54. Souray (Hemský) - 2. a 39. Hudler, 8. Dacjuk, 11. Kopecký. Střely na branku: 34:35. Diváci: 16.839.

Los Angeles - Washington 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
14. Doughty, 39. OúSullivan, 54. D. Brown, 60. Handzuš, 60. Kopitar - 25. Bäckström, 56. Laich. Střely na branku: 33:21. Diváci: 17.428.