Střet pravicových radikálů s policií v Litvínově - (17. listopadu 2008) | foto: Reuters

Policie vrátila extremistům zbraně. Co dělali v Litvínově, neřešila

  • 112
Účastníci "bitvy o Janov", kterým policie před jejím vypuknutím zabavila desítky zbraní, už je mají z velké části zpět. Policisté jim je vydali, aniž by se zajímali, co v pondělí odpoledne dělali nebo jestli byli svědky výtržností. "Zlikvidovali jsme jen pyrotechniku," řekla iDNES.cz mluvčí policie Ludmila Světláková.

Vidle, sekyry, boxery, teleskopické obušky, plynové pistole, okované násady, nože a další zbraně, které si příznivci Dělnické strany přivezli v pondělí do Litvínova na shromáždění a následný pochod proti násilí, už jsou zpět u jejich majitelů.

Na tom by nebylo nic zvláštního, zákon to policii přímo nařizuje, pokud nezjistí, že předmět sloužil k páchání trestné činnosti. Zarážející ovšem je, že litvínovští policisté při jejich předávání nevyzvídali u jejich majitelů, zda v pondělí odpoledne nebyli svědky nějakého protiprávního jednání. "Nebyl důvod, abychom je požádali o podání vysvětlení," řekla iDNES.cz mluvčí litvínovské policie Ludmila Světláková.

Zbraně, které zadržela policie.

Extremisté přitom zranili nejméně dvacet jedna těžkooděnců, některé vážně. Házeli po nich zápalné i prázdné lahve, kamení, klacky, pyrotechniku. Podle televize Prima měli v rukou i vojenské rozbušky či světlice. Náklady na bezpečnostní opatření policie zatím vyčíslila na čtyřicet milionů korun. Dvanáct agresorů už policie obvinila z několika různých trestných činů. - čtěte více o obvinění

Zbraně, které zadržela policie.

Právnička Klára Kalibová z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost si myslí, že policisté v tomto případě pochybili. Jejich postup považuje za nelogický. "Pokud to nezjišťovali, je to chyba, zákon o policii jim nakazuje odhalovat přestupky."

Premiér: Vláda Langerův návrh podpoří

Dělnická strana už ústy svého předsedy Tomáše Vandase oznámila brzký návrat do Litvínova. Věří, že se jí to podaří ještě do konce listopadu. "Zatím žádné datum stanoveno nebylo, nicméně předpokládáme, že tam budeme akce pořádat dál. Ale nevím, jestli budou takového rozsahu, jako byly například nyní v pondělí. Včas to zveřejníme," řekl Vandas MF DNES.

Premiér Mirek Topolánek, ministr vnitra Ivan Langer i policejní prezident Oldřich Martinů v této souvislosti prohlásili, že policie na to bude připravena. "V případě jakéhokoli porušení zákona a ohrožení bezpečnosti budeme jednat naprosto nekompromisně. Nemohu a nebudu tolerovat porušování zákonů," řekl Langer. Před čtrnácti dny navrhl Dělnickou stranu rozpustit.

Velitel zásahu v Janově: Jsem spokojený, víc jsme dělat nemohli

Čtěte rozhovor s velitelem zásahu v Litvínově Oldřichem Zemanem

O podporu mezi kolegy ve vládě se zřejmě bát nemusí. "Návrh na zrušení Dělnické strany podalo ministerstvo vnitra a vláda ho určitě podpoří. Extremisté jsou a budou monitorováni. Sociální a společenské problémy musí být řešeny ve spolupráci občanských iniciativ, samosprávy a příslušných resortů," řekl MF DNES premiér Topolánek.

Tomáš Vandas je na to prý připraven. "Pokud si pan Langer myslí, že nás tímto odstaví od politické práce, tak si myslím, že je ještě větší naivka, než za kterého ho já považuji," uvedl vůdce extremistické strany.


Nemohu ručit za každého člena Dělnické strany

Mluvíte o chybě policie. Proč přijeli vaši lidé do Litvínova ozbrojeni?
Já nevím, jestli to byli všichni naši lidé. Nemohu ručit za každého našeho člena a příznivce. Myslím, že většina členů Dělnické strany nechodí ozbrojena. Bohužel to, co se tam stalo a k čemu došlo, byla reakce na velmi tvrdý a neadekvátní zásah policie. To, že někteří lidé měli u sebe věci, jaké měli, tak já se jim po zkušenostech, které oni mají, ani nedivím.
 
Co by se stalo, kdyby vaši lidé nakonec pronikli do Janova?
Chci především říci, že by nedošlo zcela jistě k žádnému pogromu, jak si někdo představoval, že bychom tam snad naháněli Cikány po ulicích a podobně, to zcela určitě ne. Chtěli jsme hlavně upozornit na to, že tam ty problémy skutečně jsou, a chtěli jsme jim říci, že pokud chcete v této zemi bydlet, chcete tady žít, musíte dodržovat zákony, které zde platí. Nic jiného.
 
Co byste tam tedy dělali?
Přednesli projevy a upozornili na ten problém, který v tom sídlišti je. Tam by zcela určitě nedocházelo k žádným bitkám a podobně.
 
Před pondělí akcí jste tvrdili, že uspořádáte pokojné shromáždění. Nakonec jste na ně přišli ozbrojeni, rozbíjeli auta a házeli na policisty dlažební kostky. Bude další plánovaná akce do konce listopadu podobně pokojná?
Dělnická strana měla nahlášené mítinky na náměstí a to shromáždění bylo naprosto pokojné a zcela bez porušení jakéhokoli zákona. To, že pak byl pochod, který my jsme nenahlásili, a že se ho někteří naši členové a sympatizanti účastnili, to je věc druhá.

Čtěte zítra v MF DNES

Ilustrační foto

Jak budou politici řešit problematiku romských ghett.

.
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue