IDEÁL. Jan Koukal z levé nohy lehce nakročil k míčku a odehrál ho z voleje, to je na příjmu nejlepší varianta. | foto: Dan Materna, MAFRA

Škola squashe Jana Koukala: Return - pozor na dobré postavení, ulehčí příjem

  • 1
V minulém díle jsme probrali, jak správně podávat, teď tedy k tomu, jak se nejlépe postavit a returnovat, abyste i při dobrém podání soupeře měli šanci dostat se do výměny.

Vaše ideální postavení, pokud jste na příjmu, by mělo být na rohu čtverce pro podání, zhruba metr od zdi (viz. hlavní foto). Tahle pozice vám zajistí následující: pokud nebudete schopni zahrát míček rovnou z voleje, měli byste ho odehrát po odrazu vzadu.

Seriál MF DNES

6. díl školy squashe Jana Koukala

Postavení na rohu čtverce není samozřejmě nějaké dogma, ale jen dobrá startovní pozice. Pak musíte reagovat na dráhu letu míčku.

Určitě vás napadlo, že by bylo lehčí být připraveni na příjem podání v zadním rohu, a pokud bude míček kratší, doběhnout ho. Tuhle variantu bych vám ale nedoporučoval. Proč? Protože rychlý a dobrý servis těsně za čáru pravděpodobně nestihnete. Možná ano, ale budete hrát úder v rychlém sprintu, takže míček sice odehrajete, ale nebudete mít ponětí jak. Budete rádi, že ho vůbec odehrajete.

Tohle je vyzkoušené: když stojíte na místě, trefíte předem určené místo na přední zdi poměrně v klidu. Pokud budete stejný úder zahrávat v pohybu při rychlém sprintu, je to daleko těžší, protože budete dělat víc věcí najednou. Zato když budete stát na místě, stačí vám krok nebo dva a jste u míčku. Věřte mi, že je to lepší než ho někde honit na poslední chvíli.

Úvodní díly seriálu

Pokud je to jen trochu možné, zkuste zahrát return z voleje. Tím seberete soupeři čas, a hlavně se vyvarujete rizika, že míček v rohu špatně skočí. Pokud si míček necháte skočit, dostane se váš protivník lehce na "téčko", odkud může ovládnout výměnu a dostat vás pod tlak. Když míček zahrajete z voleje, na téčko se nedostane a tenhle prostor bude patřit vám.

"Odklidit" soupeře z téčka, to by měl být váš základní cíl a měli byste na to myslet i při returnu. Kdo ovládá tenhle prostor, měl by kontrolovat i celou výměnu. Váš protivník to bude mít všude daleko. S tím souvisí i to, kam hrát return při příjmu.

Samozřejmě musíte reagovat na soupeře, jak je postavený, jak je unavený, jak je rychlý, ale obecně je nejlepší hrát po "své" zdi. Právě tam to má podávající nejdál. Také vám boční zeď odpustí menší chybu. Nemůžete míček zahrát do autu jako třeba v tenise.

Hrát můžete samozřejmě i křížem, ale tam je větší riziko, že se vám úder nepovede a soupeři nahrajete. To je velký risk.

POSILOVÁNÍ
Zaujměte stabilní polohu, mějte nataženou nohu na míči a tahem stahujte patu směrem k protější zdi. Druhá noha je natažená vzhůru. Dělejte 8krát ve třech sériích.

Jan Koukal, škola squashe - posilování

PROTAHOVÁNÍ
Klaďte důraz na propnutí protahované nohy, hluboké dýchání a plynulé provádění pohybů.

Jan Koukal, škola squashe - protahování


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž