Cesmína - vánoční symbol i jedovatá kráska

  • 0
Cesmína není jen typickou vánoční rostlinou s červenými bobulkami, vaši zahradu ozdobí celoročně. Pěstovat cesmínu totiž není nijak složité. Málokdo ale ví, že její atraktivní barevné plody můžou i zabít!

Cesmína (Ilex) patří jednoznačně k tradičním symbolům Vánoc. Přesto ale stojí ve stínu slavnější rostliny -  vánoční hvězdy. Cesmínu ale jednoduše vypěstujete i na zahradě. Také si můžete ozdobit dům jen jejími větvičkami, které seženete v květinářství.

Cesmínu poznáte podle typických tuhých trnitých listů. Jednotlivé druhy cesmín se liší především barvou listů. Vybrat si můžete různé odstíny zelené, panašované nebo nažloutlé. Někteří pěstitelé tvrdí, že rostliny se zajímavějším zbarvením bývají choulostivější než ty obyčejně zelené. Takovou rostlinou je i nejtradičnější druh - cesmína obecná, která se vyznačuje lesklými, tmavě zelenými listy.

Drobné bílé, nažloutlé nebo narůžovělé květy se objeví v květnu a červnu. Příchod zimního období dodává cesmíně její klasický vzhled - z květů se stanou červené bobulky. Výjimkou je ale i cesmína vroubkovaná (Ilex crenata), která plodí větší černé bobule.

Některé druhy cesmíny zdobí plody od léta až do března. Nezapomeňte, že atraktivní červené bobule jsou na rozdíl od listů nepoživatelné! Několik plodů může zabít malé dítě. Dejte pozor, aby si váš potomek nespletl bobulky s bonbony. 

Původ cesmíny

Cesmína roste všude po světě, existují opadavé i neopadavé druhy. Blahodárných účinků této rostliny využívali indiáni, kteří korálky cesmíny používali jako talisman k ochraně při bitvě. Buddhisté považovali cesmínu za posvátnou rostlinu. Stejně tak i starověcí Římané.

K bohaté úrodě ale nepostačí mít na zahradě jen jednu cesmínu.

"Jsou to rostliny dvoudomé, což znamená, že existují zvlášť samčí a samičí jedinci. Pokud chceme, aby nám cesmína plodila, musíme mít vysazena obě pohlaví," upozorňuje Pavel Sekerka z Botanické zahrady v Tróji.


Kombinace červených plodů a atraktivních listů dává cesmíně neotřelý dekorativní vzhled. Až se objeví červené plody, ustřihněte si pár větviček k ozdobení vašeho bytu. Cesmína dlouho vydrží ve váze, zavěšená na lustru nebo naaranžovaná na vánočním věnci.


Dárek místo hvězdy

Darujete svým přátelům a známým ke konci roku vánoční hvězdu? Obměňte tradici a obdarujte je právě cesmínou, která je trochu opomíjenou rostlinou. Jako dárek se hodí např. cesmína obecná neboli ostrolistá, kterou zdobí bobulky velmi dlouho.

Pěstujte cesmínu

Cesmína není nijak náročná na pěstování, a dokud půda nezmrzne, lze ji i vysadit. Vyhovovat jí bude spíše polostín nebo stín, ne přímé slunce. Pozor také na přímý vítr, umístěte proto cesmínu v závětří. Zálivku samozřejmě nezanedbávejte, ale pozor! Cesmína nesnese přemokření.

Nejlépe se této dřevině bude dařit v humózní kyselejší půdě, přesto ale počítejte s pomalým růstem. Cesmína si sice dává na čas, ale může dorůst až do výšky 10 metrů.

V teplejších oblastech roste cesmína rychleji a u nás se dá pěstovat jako živý plot. Toulavé kočky se už do vaší zahrady skrz pichlavé listy nedostanou.

Léčivá cesmína

Listy mají diuretické účinky, upravují cukr v krvi, urychlují činnost ledvin a obsahují mnoho užitečných látek. Bobule ale rozhodně nekonzumujte a listy použijte k výrobě nálevu. Ten vám pomůže při nachlazení, kašli nebo chřipce.

Jedním litrem vařící vody zalijte 30 g omytých a nakrájených listů cesmíny. Nechte vyluhovat 20 minut a přeceďte. Doporučuje se pít menší sklenička dvakrát denně.

 

Čaj Maté

Známý jihoamerický čaj maté, který proslul svými povzbudivými účinky, se vyrábí právě z cesmíny (konkrétně z cesmíny paraguayské). Nápoj posiluje obranyschopnost, obsahuje řadu minerálů, antioxidanty a také kofein. Maté se správně podává ve vydlabané tykvi a pije se kovovým nebo bambusovým brčkem.