Aleš Hemský si připsal tři asistence v utkání na ledě Columbusu. | foto: Reuters

Hemský režíroval kanonádu, Židlický rozhodl třetí zápas v řadě

• 3
Sérii tří porážek uťali hokejisté Edmontonu triumfem na ledě Columbusu v poměru 7:2, ke kterému přispěl také nejproduktivnější Čech v NHL Aleš Hemský. Pardubický odchovanec přihrál na tři branky Oilers. Dařilo se i Marku Židlickému, jenž rozhodl nájezdy a zařídil už třetí vítězství Minnesoty za sebou.

V úvodu měsíce učaroval útočník Aleš Hemský zámořskou NHL sérií pěti krásných gólů.

Naposledy se však trefil 9. listopadu proti New Jersey a jeho Edmonton od té doby třikrát prohrál. Pardubický odchovanec během čtyř duelů vyprodukoval pouze dvě přihrávky.

Obrat k lepšímu přinesl až úterní zápas na ledě Columbusu, kde ofenziva Oilers po porážce 0:4 s Detroitem doslova explodovala.

Kanadské mužstvo nastřílelo sedm branek a ukončilo svou černou sérii vysokou výhrou 7:2. Ke kanonádě přitom svěřencům kouče Craiga MacTavishe stačilo pouhých devatenáct střel. Domácí Blue Jackets naopak na Dwaynea Rolosona vyslali dokonce 39 ran.

Český reprezentant se na triumfu Edmontonu podílel třemi asistencemi a zlepšil se tak na 20 bodů (5+15) z devatenácti odehraných střetnutí. U tří branek figuroval také Kanaďan Shawn Horcoff (1+2).

Hned tři obránci vítězů, Lubomír Višňovský, Tom Gilbert a Sheldon Souray, se mohli pyšnit dvěma zápisy za gól a přihrávku. Své střelecké trápení, za které jej trenér MacTavish na chvíli dokonce zařadil mezi nehrající náhradníky, ukončil urostlý forvard Dustin Penner.

Domácí mužstvo alespoň kosmeticky upravilo skóre zásluhou útočníků Kristiana Huseliuse a Ricka Nashe. Na obou zásazích se asistencí podílel nejproduktivnější nováček NHL Derick Brassard. Český novic v dresu Blue Jackets Jakub Voráček (19z. 3+8) vyšel už potřetí v řadě bodově naprázdno, přičemž za posledních šest startů vyprodukoval jen jedinou přihrávku.

Obránce Rostislav Klesla (13z. 1+3), stejně jako hostující Ladislav Šmíd (8z. 0+2), nenastoupil pro zranění. Do sestavy Columbusu se pak opět nevešel centr Jiří Novotný (15z. 1+3).

Prohlédněte si kanonádu Edmontonu:

Židlický ukončil vítěznou sérii Pittsburghu

Marek Židlický (12z. 2+5) po nedávném příletu svých rodinných příslušníků do Minnesoty nadále září. Ofenzivně laděný bek nejprve při premiérové návštěvě své manželky Karin v domovské aréně Wild třemi body (2+1) pomohl k vítězství nad Phoenixem a následně dvěma proměněnými nájezdy rozhodl penaltové rozstřely proti Columbusu a naposledy favorizovanému Pittsburghu.

Rodák z Mostu byl jediným úspěšným exekutorem nájezdů, když střelce Penguins Petra Sýkoru (15z. 3+8), Alexe Goligoského a Sidney Crosbyho vychytal famózní Nicklas Bäckström. Finská jednička Minnesoty se blýskla už v řádné hrací době a prodloužení, kdy předvedla dohromady 24 úspěšných zákroků.

Kromě nájezdu Židlického se diváci v pittsburghské Mellon Aréně dočkali branek pouze v zahajovací třetině. Hosty v 8. minutě poslal do vedení Mikko Koivu, přičemž již po pouhých deseti vteřinách hry srovnal na 1:1 Matt Cooke.

Po dlouhých třinácti bodově úspěšných zápasech za sebou své konto nerozšířil lídr produktivity NHL Jevgenij Malkin (18z. 7+23). Ruský útočník si v daných třinácti startech připsal vždy alespoň jednu asistenci, čímž se přiblížil počinu hvězdy ruského Omsku Jaromíra Jágra. Český rekordman NHL totiž během svého působení v Pittsburghu v roce 2001 zaznamenal asistenci dokonce v 16 duelech v řadě.

"Podržel nás brankář. Podle mě jsme dva body získali hlavně díky němu," vyzdvihl Bäckströma trenér Wild Jacques Lemaire. V brance Pittsburghu se pro zranění neobjevil Marc-Andre Fleury a příležitost tak dostal náhradník Dany Sabourin, který nasbíral stejný počet zákroků jako Bäckström. V penaltovém rozstřelu jej však Fin již předčil.

Prohlédněte si vítěznou penaltu Marka Židlického:

Vrbata se dočkal první trefy, slavil ale Vokoun

Floridské derby mezi Panthers a Lightning ovládl v klíčový okamžik český reprezentační gólman Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák v penaltovém rozstřelu podržel hostující Floridu při nájezdech útočníků Vincenta Lecavaliera, Jussi Jokinena a Martina St. Louise. Domácí brankář Mike Smith naopak nedokázal zastavit pokus Nathana Hortona.

V předchozích 65. minutách hry navíc Vokoun předvedl dalších 49 zákroků, načež byl právem vyhlášen první hvězdou utkání, ve kterém Florida porazila Tampu 4:3 po nájezdech. Nový hlavní kouč Blesků Rick Tocchet se tak ani na druhý pokus nedočkal výhry, když v obou případech jeho svěřenci padli v penaltovém rozstřelu.

Řádnou hrací dobu nejprve gólově ozdobili hostující Panthers, kteří si postupně vypracovali třígólový náskok. Dvě branky slavil obránce Bryan McCabe, přičemž v přesilovce se trefil také forvard David Booth. Jednu asistenci zaznamenal český útočník Radek Dvořák (16z. 1+2).

Tampu vrátil do hry svým vytouženým prvním gólem sezony Radim Vrbata (12z. 1+3), jenž se prosadil v 35. minutě. Přihrávku si připsal Steven Stamkos. Kanadský talent odehrál téměř osmnáct minut čistého hracího času, což je více než dvojnásobek při porovnání s působením pod bývalým koučem Barry Melrosem.

Vyrovnání se Lightning dočkali až ve třetím dějství. V 44. minutě nejprve snížil Jevgenij Arťuchin, přičemž na 3:3 upravil skóre v čase 57:09 obránce Steve Eminger tentokrát pro změnu za asistence aktivního Arťuchina.

"Brankář nám chytla skvěle. Jinak jsme ale měli štěstí. Skóre příliš neodpovídalo našemu výkonu. Vedli jsme sice 3:0, ale soupeř nás předčil ve střelbě a počtu gólových šancí," hodnotil utkání autor dvou gólů vítězů Bryan McCabe.

Pittsburgh - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
9. Cooke - 8. M. Koivu, rozhodující nájezd Židlický. Střely na branku: 25:25. Diváci: 16.971.

Carolina - Montreal 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
44. Samsonov, 47. Ray Whitney - 22. Lang. Střely na branku: 48:29. Diváci: 12.164.

Columbus - Edmonton 2:7 (0:2, 1:1, 1:4)
39. Huselius, 50. Nash - 6. Souray (Hemský), 14. Cogliano, 33. Pouliot, 48. Gilbert (Hemský), 53. Penner, 55. Horcoff (Hemský), 56. Višňovský. Střely na branku: 39:19. Diváci: 12.689.

Tampa Bay - Florida 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
35. Vrbata, 44. Arťuchin, 58. Eminger - 8. a 28. McCabe (na první Dvořák), 20. Booth, rozhodující nájezd Horton. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, obdržel tři branky z 52 střel a úspěšnost zásahů měl
94,2 procenta. Střely na branku: 52:36. Diváci: 16.176.

Calgary - Colorado 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
27. Bourque, 53. Aucoin, 60. Iginla, 60. Moss - 7. Svatoš. Střely na branku: 51:23. Diváci: 19.289.

Phoenix - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 27. Z. Michálek,
46. Doan - 19. Versteeg, 20. Sharp, rozhodující nájezd Toews. Střely na branku: 38:40. Diváci: 14.682.