Churandy Martina

Sprinter Martina vyhrál souboj muž versus domino

• 1
Desítky drobných kostek domina, nebo čtvrtý muž z olympijské stovky? Kdo bude na 30 metrech rychlejší? Tenhle zvláštní závod se uskutečnil v nizozemském Leeuwardenu v rámci akce Domino Day 2008. Neživému soupeři se tu postavil 24letý sprinter Churandy Martina z Nizozemských Antil, který finále olympijské stovky zvládl za 9,93 vteřiny.

Rozverně zamával publiku a zaklekl do bloků na červené atletické dráze. Vedle něj v užších pruzích dalších sedmi drah jako při normálním závodě čekali vyzývatelé, různě poskládané kostky domina.

Start se musel podařit hned napoprvé, kostky se prostě na začátek vrátit nemohly. Vyšlo to. Martina sprintoval, než se zvedl ze startovního postoje, byl už skoro na konci krátké dráhy. Kolem něj se valila dominová řeka, ten nejrychlejší "soupeř" byl hned vedle. Ale vyhrál člověk.

Martina zdolal 30 metrů za 3,81 vteřiny. Nejrychlejší řada domina spadla za 4,21 vteřiny. Je to světový rekord, jeden z deseti, které na Domino Day 2008 padly. Například nejmenší kostka měří sedm milimetrů, největší naopak 4,8 metru. Ale hlavní cíl byl jiný: porazit maximální počet kostek v různých obrazcích.

Byla to úchvatná podívaná. A výsledek? Skácelo se 4 345 027 kousků domina. "Dokázali jsme to," jásal Robin Paul Weijers zvaný pan Domino.

Martina by se podobně mohl radovat 5. prosince, kdy bude Mezinárodní sportovní arbitráž jednat o tom, zda mu právem patří stříbro z olympijské dvoustovky, o nějž přišel po sporném protestu USA a následné diskvalifikaci.