Velká šance Václava Prospala z Tampy Bay proti brankáři Caroliny Camu Wardovi. | foto: Reuters

Vrbata s Prospalem nedali šance, Tampa padla i pod novým koučem

V premiéře pod novým hlavním trenérem Rickem Tocchetem hokejisté Tampy Bay čekání na vítězství nezlomili. V řádné hrací době si sice vypracovali více šancí než Carolina, týmy se však rozešly smírně 2:2. V následných nájezdech pak prokázali pevnější nervy domácí Tuomo Ruutu a Rod Brind'Amour.

Po odvolaném Barry Melrosovi, který si s hráči Tampy příliš nerozuměl, převzal post hlavního kouče týmu dosavadní asistent Rick Tocchet.

Ve svém prvním zápase, do něhož vstoupil s upravenou taktikou o kratší intervaly jednotlivých střídání, zavítal s Lightning na led divizního rivala z Caroliny.

Oba celky do utkání vstupovaly s bilancí tří porážek za sebou. Větší hlad po úspěchu byl však po sérii klíčových zákroků gólmana Mikea Smitha z úvodu duelu cítit spíše ze hry hostí, kteří se v 12. minutě ujali vedení díky proměněnému brejku dua Martin St. Louis - Radim Vrbata (11z. 0+3).

Český reprezentant, jenž letos stále čeká na první gól, po návratu z trestné lavice zatáhl puk do útočného pásma po pravém křídle a vybídl ke střele St.Louise, kterému se proti Hurricanes tradičně daří.

V 25. minutě se střelou bez přípravy z pravého kruhu v přesilové hře prosadil také kapitán Vincent Lecavalier a Blesky již vedly 2:0. Střelecké představení členů elitní formace Tampy mohl třetí trefou završit i Václav Prospal (17z. 3+8), jehož o pár minut později perfektním pasem uvolnil Marek Malík (11z. 0+1). Českobudějovický odchovanec ovšem napálil pouze levou tyč branky Cama Warda.

V 35. a 36. minutě však v rychlém sledu udeřilo naopak na druhé straně. Carolinu nejprve vrátil do hry z brankoviště dorážející bitkař Wade Brookbank, načež na 2:2 záhy na to vyrovnal kapitán Rod Brind'Amour po pohotové střele ze zpětné přihrávky Scotta Walkera.

Třetí dějství mohl gólově ozdobit do tyče střílející Jussi Jokinen či Radim Vrbata, který ve velké šanci ovšem na Cama Warda nevyzrál. Stejně pochodil i v následném prodloužení, načež se diváci dočkali samostatných nájezdů.

Domácí Tuomo Ruutu a Rod Brind'Amour svými střelami nedali Mikeu Smithovi šanci, kdežto Cam Ward si poradil s bekhendovým pokusem mezi betony od Vincenta Lecavaliera a střela Jokinena skončila opět na tyči. Hurricanes tak zvítězili 3:2SN.

Podívejte se na souboje Ward - Vrbata:

Lídr NHL uspěl v přestřelce na ledě Chicaga

Čtyři přesilovkové branky stály za úspěchem San Jose z ledu Chicaga v poměru 6:5. Sharks tak potvrdili roli lídra NHL, když jako první tým sezony oloupili Blackhawks na domácím ledě už v řádné hrací době. V předchozím představení proti Calgary využili Žraloci rovněž čtyři přesilovky a triumfovali pro změnu 6:1.

Svěřenci kouče Joela Quennevillea ještě v úvodu střetnutí tlaku hostí dokázali čelit, když třikrát umazali jejich náskok. Po čtyřiceti minutách hry pak Chicago dokonce vedlo 5:4. Fauly Davea Bollanda a Dustina Byfugliena ze závěrečné třetiny ovšem vedly k obratu skóre v podání San Jose na 5:6.

Svůj druhý gól střetnutí přidal ofenzivní obránce Dan Boyle a vítěznou trefu zaznamenal v 56. minutě Devin Setoguchi. Talentovaný střelec se radoval už podesáté v sezoně.

Svou šestou brankou, třetí za poslední dva starty, se pro změnu už po 42 vteřinách hry blýskl český forvard vítězů Milan Michálek (16z. 6+5). Domácí Martin Havlát (16z. 5+10) si připsal jeden bod, když asistoval u zásahu obránce Briana Campbella.

"Dnešní zápas patřil mezi ty z kategorie šílených, kdy poslední střelec rozhodne o vítězi. Vyhrávat se ale musí všemi možnými způsoby. Dva body jsou vždy dva body. A navíc uspět venku proti týmu, který na svém ledě ještě v řádné době neprohrál je obvzlášť super," hodnotil utkání gólman hostí Brian Boucher, jenž dostává příležitost při zranění jedničky Jevgenije Nabokova.

Milan Michálek pálil ostrýma hned v úvodu duelu:

Lang pomohl Montrealu k výhře nad St. Louis

Po famózním vstupu do sezony, kdy z úvodních desíti startů osmkrát triumfovali, hokejisté Montrealu uhráli teprve druhé vítězství z posledních šesti utkání. Stalo se tak na ledě trápícího se St. Louis, kde Canadiens uspěli 3:2 po samostatných nájezdech.

Jediným úspěšným střelcem rozstřelu byl útočník Alexej Kovaljov, který je společně se spoluhráčem Carey Pricem průběžně nejčastěji voleným hráčem pro zahajovací sestavu All-Star Game týmu Východní konference (hlasování můžete ovlivnit na stránce fanballoting.nhl.com).

V řádné hrací době se domácí Bluesmani dvakrát ujali vedení po trefách Stevea Regiera, na které průběžně odpověděli Andrej Kosticyn a Robert Lang (16z. 5+5). Český veterán v dresu kanadského celku srovnal skóre na 2:2 svou pátou brankou sezony až v 56. minutě.

"Odehráli jsme jeden z našich nejlepších zápasů. Dokázali jsme se vzchopit v třetí třetině a nakonec zvítězit v nájezdech, takže jsem nadmíru spokojen," řekl kouč Montrealu Guy Carbonneau.

Domácí trenér Andy Murray již příliš důvodů k radosti neměl. Kromě porážky totiž přišel o elitního centra Andy McDonalda, který si zlomil levou nohu. Murray do zápasu nenasadil českého bitkaře Davida Kočího poté, co za hosty nenastoupil Georges Laraque. Jeden z nejrespektovanějších bitkařů NHL odpočíval po sobotním vítězném souboji s philadelphským Joshem Grattonem.

Prohlédněte si 5. trefu sezony v podání Roberta Langa:

Carolina - Tampa Bay 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
35. Brookbank, 36. Brind'Amour, rozhodující nájezd T. Ruutu - 12. St. Louis (Vrbata), 25. Lecavalier. Střely na branku: 30:28. Diváci: 13.781.

St. Louis - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
4. a 44. Regier - 39. A. Kosticyn, 56. Lang, rozhodující nájezd Kovaljov. Střely na branku: 26:26. Diváci: 19.150.

Anaheim - Los Angeles 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
32. Perry, 56. Hedican. Střely na branku: 26:29. Diváci: 17.174.

Chicago - San Jose 5:6 (2:2, 3:2, 0:2)
9. a 31. Versteeg, 18. Campbell (Havlát), 38. Barker, 38. Kane - 26. a 42. Boyle, 1. M. Michálek, 10. J. Thornton, 30. Roenick, 56. Setoguchi. Střely na branku: 33:31. Diváci: 21.181.

Philadelphia - Atlanta 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
1. Gagne, 20. Knuble, 32. Timonen, 54. Lupul - 26. Christensen, 41. Little, 53. Vjačeslav Kozlov. Střely na branku: 32:32. Diváci: 19.437.