Bývalá ministryně zdravotnictví získala ve volbách více než osm tisíc preferenčních hlasů. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Česko má první hejtmanku, exministryni Emmerovou

  • 284
V čele jednoho z českých krajů stanula poprvé od jejich vzniku žena. Zastupitelé Plzeňského kraje si zvolili za hejtmanku Miladu Emmerovou z ČSSD, bývalou ministryni zdravotnictví. Hlasovalo pro ni 29 ze 45 zastupitelů. Kromě ČSSD ji podle společné dohody podpořili také komunisté.

Čtyřiašedesátiletá lékařka nahradí ve funkci občanského demokrata Petra Zimmermanna, který kraj vedl osm let.

Emmerová povede menšinovou sociálnědemokratickou krajskou vládu, dosud vládnoucí ODS se stává opoziční stranou.

"Budeme pracovat pro občany kraje. Byla bych ráda, aby to společné počínání bylo spravedlivé, aby to nebylo politikaření a aby bylo na kulturní úrovni. Pokud se k tomu se přidá i smysl pro humor, bude to spolupráce dobrá," řekla po svém zvolení Emmerová.

Emmerová v křesle ministryně zdravotnictví vydržela pouhých čtrnáct měsíců, než ji Jiří Paroubek odvolal. Po třech letech se nyní vrací do vysoké politiky a volební úspěch považuje za satisfakci.

Čtěte také:

Emmerová chce být hejtmankou, zákon ale zná pouze hejtmana

V krajských volbách získala od voličů více než osm tisíc preferenčních hlasů. "Občané mi věří. Nakonec s tím jsem se setkávala po celé tři roky, kdy jsem se vrátila z Prahy. To mě velice těšilo a volební výsledky to potvrdily," sdělila iDNES.cz Milada Emmerová.

Emmerová: Hlavní bude zdravotnictví

Milada Emmerová se chce ve funkci hejtmanky zaměřit především na zdravotnictví. "V našem kraji je relativně nejhorší situace co do dostupnosti zdravotní péče. Pouze v pěti ze sedmi okresů máme zařízenou lůžkovou péči, což je v porovnání se zbytkem republiky opravdu výjimka," zdůvodnila Milada Emmerová.

Jak se kraje zbarvují do oranžova

Podívejte se, kde už mají hejtmana a kde se vyjednává

Na začátku chce udělat podrobnou analýzu zdravotní péče, která by měla mít v budoucnu podkladem pro tvorbu sítě lůžkových zařízení. Nyní je síť děravá, je přesvědčená Emmerová.

Jako hejtmanka se chce věnovat také regulačním poplatkům. S návrhem odpustit je pacientům v krajských nemocnicích přišel před volbami stínový ministr zdravotnictví David Rath. "U nás je ale situace trochu jiná, v kraji máme několik zařízení řízených státem," upozornila Emmerová. - o návrhu Davida Ratha čtěte zde

Řešením by podle jejího názoru byly změny v zákoně. Ve Sněmovně už jeden takový návrh jde do druhého čtení. "Šlo by například předložit pozměňovací návrh na zrušení všech poplatků s výjimkou plateb v nemocnicích, tedy těch 60 korun za den. Tomuto poplatku by lidé rozuměli, jak vím z mé předvolební kampaně," uvedla Milada Emmerová.

Milada Emmerová

Do ČSSD vstoupila v roce 1994, kdy byla zvolena zastupitelkou Plzně. V roce 1996 se Emmerová dostala do Sněmovny, v srpnu 2004 se stala za vlády Stanislava Grosse ministryní zdravotnictví, kvůli čemuž se vzdala i poslaneckého mandátu. V čele resortu vydržela čtrnáct měsíců, než ji odvolal Jiří Paroubek.
V roce 2004 se ve volbách do Senátu střetla s bývalým primátorem Plzně Jiřím Šnebergerem (ODS), který zvítězil už v prvním kole. O dva roky později při parlamentních volbách se neúspěšně pokusila o návrat na politickou scénu.

Hejtmana volili i jinde

Hejtmana dnes volí také v dalších krajích. V Olomouci se jím stal Martin Tesařík, lídr ČSSD v podzimních volbách, poslanec a bývalý olomoucký primátor. Ve funkci nahradí dosavadního hejtmana Ivana Kosatíka z ODS.

Pro Tesaříka hlasovalo 44 z 55 zastupitelů, tedy všichni členové koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Na Vysočině se hejtmanem stal šestapadesátiletý Jiří Běhounek (ČSSD), který ve funkci nahradí občanského demokrata Miloše Vystrčila. Pro Běhounka hlasovalo 28 z 45 přítomných zastupitelů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue