David Kočí ze St. Louis (vlevo) v potyčce s Andrewem Petersem z Buffala.

David Kočí ze St. Louis (vlevo) v potyčce s Andrewem Petersem z Buffala. | foto: ČTK

Rozsíval odstartoval gólovou sérii Rangers, Kočí poprvé shodil rukavice

• 6
Ztráta Martina Brodeura se podepisuje na výsledcích hokejistů New Jersey. Ve středečním derby proti Rangers inkasovali Devils čtyři branky v rozmezí pouhých osmi minut. Trefil se i český obránce Michal Rozsíval a mohl tak slavit výhru New Yorku 5:2. Bitkař David Kočí na sebe poprvé v sezoně upozornil.

V zahajovací třetině Rangers brankáře New Jersey Kevina Weekese, jenž oblékal dres svého středečního soupeře v letech 2005 až 2007, téměř vůbec neprověřili.

Po brance Travise Zajaca se tak Devils ujali vedení a směřovali k výhře, kterou chtěli odčinit předchozí neúspěchy s Detroitem (1:3) a Edmontonem (1:2).

Prostřední dvacetiminutovka, ve které hosté výrazně přidali na tempu, však jasně ukázala, jak bolestivá je pro New Jersey ztráta brankářské jedničky Martina Brodeura. Náhradník Kevin Weekes totiž inkasoval v rozmezí osmi minut a pěti vteřin hned čtyři góly.

Obrat New Yorku odstartoval využitou přesilovkou z 28. minuty bek Michal Rozsíval. V průběhu 30. minuty pak zásahy kapitána Chrise Druryho a finského nováčka Lauri Korpikoskiho, který vytlačil ze sestavy Petra Průchu, od sebe dělilo pouhých 29 vteřin a Rangers již vedli 3:1. V 36. minutě navíc využil druhou početní výhodu Nikolaj Žerděv.

Do závěrečné dvacetiminutovky již v brance Devils nastoupil Scott Clemmensen, načež ani on nedokázal obhájit čistý štít. Své druhé trefy se dočkal aktivní Žerděv, přičemž za New Jersey ještě zkorigoval skóre Jamie Langenbrunner.

Brankář vítězů Henrik Lundqvist tak pokračuje ve své famózní sérii, když v soubojích s Devils neinkasoval více než dvě branky už v osmnácti duelech za sebou. Švédský reprezentant se tak přibližuje rekordu NHL v držení českého gólmana Dominika Haška, jenž nedostal více než dvě branky ve 23 navazujících konfrontacích proti Ottawě.

"Hrajeme s velkým nasazením, ale až příliš často chybujeme. Sráží nás to dolů, protože soupeři to dokážou využívat," hledal příčinu porážky kapitán Jamie Langenbrunner, jenž po zranění Brodeura slavil se spoluhráči pouze dvě výhry z pěti zápasů.

Bilance Rangers z posledních dnů není rovněž nijak lichotivá, když díky triumfu nad Devils naplno bodovali teprve podruhé z předchozích šesti startů. I tak se ovšem New York přiblížil lídrovi NHL ze San Jose na rozdíl pouhého jediného bodu.

Kočí vyhrál bitku, ale prohrál zápas

Hokejisté St. Louis se dál trápí. Svou černou sérii nedokázali ukončit ani na ledě oblíbeného soupeře z Buffala. Sabres v domácí HSBC aréně uspěli těsně v poměru 4:3 a ukončili tak své dvanáctizápasové čekání na výhru z konfrontace proti Blues, kteří padli naopak už pošesté v řadě a poosmé z posledních devíti utkání.

V úvodu třetí minuty se v pěstním souboji střetli bitkaři Andrew Peters a hostující David Kočí, který své umění předvedl až ve třetím startu za St. Louis poté, co jej angažování shodou okolností českého beka Marka Malíka vytlačilo z kádru Tampy.

Kočí by na body zřejmě bitku vyhrál, své spoluhráče však příliš nepovzbudil. V následujících třech minutách hry totiž Buffalo třikrát udeřilo a vyhnalo gólmana Mannyho Legaceho na střídačku. Střelecké úspěchy slavili Adam Mair, Tim Connolly a Jason Pominville.

St. Louis, hrající bez zraněného tahouna Paula Kariyaie, v dalším průběhu snížilo stav díky trefám Davida Perrona a Patrika Berglunda. Švédský zadák Henrik Tallinder ovšem v 44. minutě pojistil náskok Sabres, načež právě jeho trefa byla nakonec vítěznou. Poslední slovo totiž patřilo hostujícímu Lee Stempniakovi, jenž v 49. minutě zkorigoval stav na finálních 4:3.

"Po nevydařeném úvodu začali více riskovat a chytli se. Umět hrát pod tlakem je hodně důležité," řekl útočník Buffala Adam Mair, jenž se svými spoluhráči proti tlaku Bluesmanů obstál.

Hanzal pojistil vítězství Phoenixu

Útočník Martin Hanzal dostává od kouče Waynea Gretzkého velkou důvěru. Rodák z Písku v průměru odehraje více než sedmnáct minut za zápas, přičemž v úvodu sezony posbíral již šest asistencí.

V zápase Phoenixu na ledě Columbusu se pak jedenadvacetiletý centr dočkal i prvního gólu sezony, když střelou do prázdné klece zpečetil triumf Coyotes na 5:2.

Phoenix si postupně vypracoval vedení 4:0, když se dvakrát trefil kapitán Shane Doan a střelecké statistiky si vylepšili také Steve Reinprecht a Kevin Porter. Domácí Blue Jackets umazali nulu na kontě jinak skvěle chytajícího Ilji Bryzgalova až v 52. minutě, kdy svou druhou nejdelší sérii bez gólu v kariéře po desíti zápasech ukončil Rick Nash.

V 57. minutě se pro změnu prosadil produktivní nováček Derick Brassard za asistence Jakuba Voráčka, který byl v samotném závěru nešťastně zasažen v obličeji po zákroku holí hostujícího Olli Jokinena.

Zmiňovaný Martin Hanzal však při power-play Columbusu pojistil vítězství hostí trefou do prázdné klece, což se o pár vteřin dříve nepodařilo Shane Doanovi. Kapitán Coyotes trefil při snaze o dovršení premiérového hattricku kariéry v NHL pravou tyč.

"Bylo to větší umění z takové pozice trefit tyč, než kdybych to poslal do branky," vtipkoval po zápase Doan, na jehož výkony od trenéra Waynea Gretzkého putovaly jen slova chvály: "Hraje svůj nejlepší hokej, co jej znám."

Columbus do zápasu nastoupil s uzdraveným obráncem Rostislavem Kleslou, na soupisku se však nevešel útočník Jiří Novotný.

Sjömin pěti body odskočil do čela bodování

Elitní formace Washingtonu ovládla zápas na ledě Caroliny. Trio Alexander Sjömin - Nicklas Bäckström - Alexander Ovečkin nebylo k zastavení a dovedlo Capitals k triumfu 5:1.

Prvně jmenovaný Sjömin vyprodukoval dokonce pět kanadských bodů za dvě trefy a tři asistence, načež na čele kanadského bodování NHL má již tříbodový náskok na druhého Malkina.

Sjömin dohromady vyprodukoval úctyhodných 27 zápisů (13+14) z patnácti odehraných duelů. Útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin má shodně z patnácti startů na kontě 24 bodů (5+19).

Loňskou formu pomalu nabírá také Alexander Ovečkin, jenž proti Carolině zaznamenal tři body (1+2) a po pomalejším startu se celkově může pyšnit už třinácti zápisy (4+9). Švédský centr Nicklas Bäckström pro změnu figuroval u čtyř gólů Washingtonu (1+3).

Hurricanes v zápase nevyužili služeb obránce Josefa Melichara. Pro zranění stále není k dispozici ani František Kaberle, přestože již pomalu začíná s tréninkem.

Buffalo - St. Louis 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
3. Mair, 5. Connolly, 6. Pominville, 44. Tallinder - 15. Perron, 24. Berglund, 49. Stempniak. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Rangers 2:5 (1:0, 0:4, 1:1)
Branky
: 8. Zajac, 45. Langenbrunner - 36. a 50. Žerděv, 28. Rozsíval, 30. Drury, 30. Korpikoski. Střely na branku: 32:42. Diváci: 17.625.

Carolina - Washington 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
Branky: 12. Walker - 11. a 31. Sjomin, 6. Ovečkin, 15. Green, 49. Backström. Střely na branku: 27:37. Diváci: 14.261.

Vancouver - Colorado 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 23. Pyatt z tr. střílení - 42. Stastny, rozhodující sam. nájezd Svatoš. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.630.

Florida - Tampa Bay 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 31. a 57. Campbell, 17. McCabe (Olesz), 22. Horton. Střely na branku: 31:24. Diváci: 12.104.

Chicago - Boston 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
50. Toews - 40. Sturm, rozhodující sam. nájezd Axelsson. Střely na branku: 32:39. Diváci: 22.092.

Columbus - Phoenix 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)
Branky: 52. Nash, 57. Brassard (Voráček) - 28. a 50. Doan, 17. Reinprecht, 49. Porter, 60. Hanzal. Střely na branku: 33:30. Diváci: 11.350.