Státní zástupkyně Elena Votavová vystoupila na pohřbu syna bosse podsvětí Marcela Běly. | foto: Archiv

Státní zástupkyně se přátelila s rodinou mafiána

  • 251
Jedna z nejvýše postavených státních zástupkyň Elen Votavová udržovala přátelské vztahy s mafiánským bossem Antonínem Bělou, a přitom rozhodovala o kauzách lidí, kteří byli Bělovi blízcí. Zástupkyně připouští, že to na ni vrhá podezření z konfliktu zájmů, odstoupit však nehodlá.

Běla na počátku devadesátých let spolupracoval s "kmotrem" Františkem Mrázkem. Byli podezřelí z vražd a únosů. V roce 1996 byl Běla zavražděn. S jeho rodinou byla Votavová v přátelském kontaktu nejméně do roku 2000. Nyní se hájí tím, že netušila, do čeho byl Běla zapleten.

"Snad si nemyslíte, že to tehdy policajti někde vyprávěli. Teď s odstupem času a s tou sumou informací mi vstávají vlasy," řekla. Votavová jako státní zástupkyně rozhodovala v kauze Bělova spolupracovníka Roberta Vochaly, který byl zatčen za vydírání a krádeže.

Právě Vochala o Votavové mluvil v rozhovoru, který MF DNES poskytl krátce před svou sebevraždou. Byl to podvodník, který měl na svědomí loupežná přepadení krádeže i pokus o vraždu. "Brala úplatky, pouštěla na svobodu zločince. Byla v kontaktu přímo s rodinou zavražděného Běly," prohlásil Vochala. MF DNES má jeho slova nahraná.

ROZHOVOR S ŽALOBKYNÍ

"Splácím dům, proto teď nemůžu rezignovat"

Votavová popřela, že by brala úplatky. Nicméně potvrdila, že se stýkala s Bělovými. "Já jsem se znala s panem Bělou, dá se říci, že jsem ho znala dobře," řekla.

Nadřízená Votavové, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, je kauzou překvapena. "Slyším to poprvé," říká a zvažuje, zda případ nechá prošetřit.

Na počátku devadesátých let se v českém podsvětí etablovaly různé cizojazyčné zločinecké skupiny. České gangy jim nebyly schopny konkurovat. Až na několik výjimek. Patřila mezi ně skupina, která se vytvořila kolem dvou mužů – Františka Mrázka a Antonína Běly.

Zločinec: "Dostala dvě stě tisíc"

Už tehdy je policie podezírala z organizování vražd, únosů a podvodů. Celé toto bouřlivé období s rodinou Bělových prožíval i mladý Robert Vochala. "Byl jako můj syn, můj muž ho měl strašně rád," vzpomíná Marie Bělová, manželka Antonína Běly, dodnes přezdívaná "Mama mafia".

Vochala skončil ve vazbě za vydírání a krádeže. "Po čase jsme přes Antonína Bělu staršího zjistili, že případ dozoruje Elena Votavová. Moje přítelkyně se s ní přes Bělu seznámila," vyprávěl Vochala a doplnil: "Pak dostala dvě stě tisíc a propustila mě z vazby. Platil jsem i za tchána stíhaného za padělání dolarů," dodal Vochala.

Žalobkyně Votavová rezolutně popírá, že by vzala úplatek. "Takový peníze by se mnou sekly. Mám hypotéku a budu ji splácet do sedmdesáti let. Tahle aféra je pro mne likvidační," říká Votavová. S mafiánským bossem se však stýkala a Vochalův případ dozorovala.

Dozor i nad Berdychem

A stýkala se také s Marií Bělovou – až do roku 2000. Právě tehdy se odehrál další příběh, který je tomu prvnímu podobný. V podsvětí tehdy už pár let působila obrovská chobotnice. Na jejím vrcholu seděli policejní důstojníci Odboru boje s organizovaným zločinem. Jejich klíčovým spolupracovníkem byl mladý kulturista David Berdych.

Přepadávali kamiony, unášeli podnikatele, to vše za dohledu policie. Mimochodem dnes je David Berdych, policisté a několik desítek jejich kompliců ve vězení. V roce 2000 skončil David Berdych spolu s dalšími ve vazbě. A pak se najednou začali dostávat na svobodu.

"U jednoho státní zástupkyně neprodloužila vazbu, prý zapomněla. Najednou byli venku všichni," vzpomíná policista obeznámený s případem, na který Votavová dohlížela.

V roce 2000, když byl David Berdych ve vazbě, napsal dopis svému komplici Oldovi D. Ten je dnes spolu s Berdychem odsouzen. "Máma Jardy Běly, nebo snad i Jarda osobně, znají státní zástupkyni, která dělá dozor nad tímto případem. Jmenuje se JUDr. Votavová. Ona dostala ven Jardu, teď ještě jednoho kluka," píše Berdych.

Pak žádá, aby mu také pomohla. Nedlouho poté se z vězení skutečně dostává. "Vazba byla roční, po roce vylezl. Jaké podivné okolnosti?" nevidí v tom problém Elena Votavová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue