ČEZ | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Policie obvinila desítky členů „komand“ ČEZ z vydírání dlužníků

  • 219
Dvaatřicet zaměstnanců firmy ČEZ čelí obvinění z vydírání. Toho se měli dopustit při jednání s klienty, které firma viní z neoprávněných odběrů elektřiny. Všichni pracovníci divize ČEZ Měření jsou stíháni na svobodě a hrozí jim až dvanáct let vězení. Energetická firma za svými pracovníky stojí.

Firma ČEZ zaměstnala detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už o víkendu. Dvaatřicet jejích pracovníků včetně šéfa Odboru netechnických ztrát (NTZ) Karla Vaniše na policii vysvětlovalo své pracovní metody.

"Z trestného činu vydírání spáchaného formou spolupachatelství bylo obviněno celkem 32 osob," uvedl dnes ÚOOZ.

Divize ČEZ Měření hlídá, zda lidé nekradou elektřinu například zpomalováním měřicích kotoučků nebo tím, že na přípojce elektřiny "obejdou" elektroměr.

Desítky klientů si ale stěžovaly, že praktiky zaměstnanců firmy připomínají vydírání. Zákazníci se sdružili pod hlavičkou právního sdružení, které je zastupuje. Stěžují si i na to, že lidé z ČEZ neoprávněně vstupovali na jejich pozemky nebo že je v jablonecké centrále divize ČEZ Měření vyslýchali dlouho do noci. Firma se brání tím, že s časy schůzek klienti souhlasili.

Právník zákazníků ČEZ Jan Rytíř obvinění očekával. "Tvrdíme to od samého začátku a nepřekvapilo nás to. Ukazuje se, že tento útvar policie pracuje tak, jak má, skláním mu hlubokou poklonu," netajil se chválou vyšetřovatelů muž, který za sebou má také dlouholetou minulost policisty.

"Tohle je sice ´jen´ vítězství v bitvě, ale my jsme ho nutně potřebovali. Kdyby to policie odložila, tak by nás ČEZ rozcupoval. Je to taky satisfakce obyčejnému člověku, co stojí proti téměř neomezené ekonomické síle," připomněl finanční sílu energetické společnosti.

Na zloděje doplácíme všichni, hájí se ČEZ. Svým lidem věří
ČEZ věří ve svou nevinu. "Na krádeže elektřiny doplácí všichni poctiví občané, kteří za zloděje platí. Chápeme, že policie musí prošetřit všechna oznámení. Věříme však, že naši pracovníci budou od nařčení očištěni a policie se bude soustředit na zloděje elektřiny, a ne na ty, kdo se snaží krádežím bránit," napsal v tiskové zprávě mluvčí firmy Ladislav Kříž.

"Korektnost jednání pracovníků ČEZ se zloději elektřiny potvrzuje i důsledná dokumentace jejich postupů včetně audiovizuálních záznamů," stojí dále ve zprávě.

ČEZ UKÁZAL "KOBKY", KAM ZVE PROBLÉMOVÉ KLIENTY

přečtěte si reportáž z budovy divize ČEZ Měření v Jablonci

Policisty zajímají i noční "výslechy" a vstupování na pozemek
"Detektivové ÚOOZ dále viní obviněné z toho, že poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření, kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s NTZ," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Klienti si také stěžovali, že oděvy výjezdních týmů ČEZ připomínají policejní uniformy. Firma sice už dříve odmítla, že by její lidé nosili oblečení s nápisem Policie, při prohlídkách domů nicméně policisté jednu policejní uniformu našli.

Na argument, že lidé z ČEZ nemají bez svolení co pohledávat na pozemcích klientů, firma říká, že má ze zákona mít umožněn přístup k elektroměrům. Zejména u starších staveb se ale nacházejí uvnitř, a ne u plotu. Klienti, kteří mají elektroměry u plotu, zase upozorňují, že za jejich stav těžko mohou nést odpovědnost, pokud by je denně nekontrolovali.

Klientka: Jsem optimistka, myslela jsem, že už to utichlo
"V červenci jsem byla u policie na výslechu a už jsem myslela, že to celé utichlo. Ale teď nedávno poslali policisté manželovi mailem informaci, že budeme předvoláni," řekla iDNES.cz jedna z dotčených klientek Alice Kopecká.

"Doufám, že to trestní obvinění k něčemu povede, jsem v tomhle optimistická. ČEZ ale je velká firma, chápu, že těch stěžujících si lidí je hodně, takže je to běh na dlouhou trať," uvědomuje si.

KLIENTI, ČEZ A "NEOPRÁVNĚNÝ ODBĚR"

České zákony zahrnují krádeže elektřiny pomocí mechanických úprav na přípojce nebo elektroměru pod termín neoprávněný odběr. Firma ČEZ, která provozuje distribuční elektrickou síť, dbá na to, aby lidé elektřinu lidově řečeno nekradli.

Na to existují různé postupy - buď pomocí porušení plomb elektroměru, nebo přímo jeho obejitím takzvanou černou přípojkou. ČEZ v posledních letech značně zmodernizoval svou centrálu, která například sleduje, zda nějaký klient znenadání nezačal odebírat výrazně méně elektřiny.

I díky tomu se mu podařilo vypátrat například odběratele, kteří brzdili kotouček elektroměru, a tím svou spotřebu "snižovali". Firma tvrdí, že na ušlý zisk má nárok a že jde o krádež jako každou jinou.

Sdružení Právní poradenství a pomoc zastupované Janem Rytířem připouští, že ve značném množství případů lidé skutečně proud odebírali načerno. Vadí jim ale přístup pracovníků Odboru netechnických ztrát - tvrdí například, že je vyslýchali dlouho do noci či vyhrožovali trvalým odpojením od elektřiny, dokud se "nezlomili" a neupsali se k vysokým náhradám.


Nejlepší videa na Revue