Aloe na tisíc způsobů

  • 3
Své jméno dostala aloe podle hořké šťávy, která vytéká při jejím "poranění". Tato šťáva z některých druhů rostliny zlepšuje hojení ran.

Léčivé účinky aloe využívala už egyptská královna Kleopatra a dávno před ní domorodci na ostrově Sokotra, odkud aloe pochází. V tomto rodu je ale přes 400 druhů a ne všechny se dají k medicínským účelům využít. Existují i jedovaté druhy, například jedna z odrůd aloe kapské.

"Existují velmi malé druhy, které mají sotva pár centimetrů v průměru, a pak jsou stromy, které měří 18 metrů. To si asi do bytu nikdo nepořídí," říká Eva Mrázová z pražské botanické zahrady. Zajímavé na těchto rostlinách je, že mají krásné květy.

Aloe doma

Aloe se hodí do bytu, je to nenáročná rostlina. Nevadí jí suchý vzduch, dokonce pomáhá ovzduší v bytě čistit. Citlivá je na přílišné zalévání a přímé sluneční světlo. Přemokření může způsobit tmavé skvrny na listech až úhyn rostliny.

Podmínky pro pěstování aloe

Teplota okolo 25 stupňů, v zimě nižší (ne pod 5 stupňů)

Propustná půda

Dostatek světla

Přihnojování minerálními hnojivy

Zalévání odpovídající ročnímu období (v létě intenzivněji)

I rozmnožování aloe zvládnete jednoduše. Pro semena je vhodné pozdní jaro (květen) a pro řízky letní období.

Aloe na zahradě

V létě můžete umístit aloe i na zahradu. Ideální je aloe stromovitá, která dorůstá až 2 metry do výšky. I u ní platí dodržení omezeného zalévání a dobrý přístup slunečních paprsků.

Aloe jako lék

Nejznámější aloe s léčivým účinkem je aloe vera. Poznáte ji snadno - má krátký stonek s mnoha velkými zubatými listy. Šťáva, která vytéká z poraněného listu, se používá pro lepší hojení ran a na různé další kožní problémy. Má zklidňující a protizánětlivé účinky, proto se využívá i u bolestí kloubů a svalů. "Důležité je, že už ze samotné rostliny můžete použít listy, stačí když odstřihnete takový malý kousek a tuhletu řeznou ránu si přiložíte na nějaké poranění, necháte přiloženou delší dobu a rána se pak podstatně lépe hojí," popisuje Eva Mrázová. Aloe kapská pomáhá trávicímu systému. Využití najde především při odstraňování problémů se zácpou. Pozor ale na dlouhodobé užívání, které může způsobit poškození žaludku nebo ledvin.

gal