Návštěvníci Techmanie si mohou vyzkoušet, jak hranol dokáže zlomit paprsky světla.

Návštěvníci Techmanie si mohou vyzkoušet, jak hranol dokáže zlomit paprsky světla. | foto: Daniel Beran, MAFRA

V Plzni se otvírá unikátní muzeum, kde si pohrajete s exponáty

  • 11
Jak se lámou světelné paprsky, jak vypadá Brownův pohyb pod mikroskopem nebo jak silný je krunýř želvy. To vše se mimo jiné dozvíte v unikátním vědeckém centru Techmania v Plzni, které právě dnes otevírá své brány.

Techmania ale není obyčejné muzeum, a nudit se tady rozhodně nebudete: většinu exponátů si můžete také sami vyzkoušet.

"Myšlenka založit vědecké interaktivní muzeum vznikla v roce 2005. U zrodu stály firma Škoda a Západočeská univerzita v Plzni, které se rozhodly bojovat s nezájmem mladých lidí o technické obory," vysvětluje Vlastimil Volák, ředitel Techmanie.
 
Zatím otevřeli třetinu expozic

Techmania Science Centrum, jak celý název nové expozice zní, se rozkládá na ploše více než tří tisíc metrů čtverečních v budově, kterou najdete za pátou bránou Škodovky.

"Zatím je otevřena přibližně třetina zamýšlených expozic. Nyní pracujeme na jejich dobudování. V této budově ještě vznikne v budoucnu dalších sedm tisíc metrů čtverečních výstavních ploch. Rádi bychom rekonstruovali i sousední historickou budovu, kde by sloužilo planetárium," přibližuje plány Techmanie Vlastimil Volák.

Techmania má za sebou už řadu úspěšných populárně vědeckých projektů. Velký úspěch slavila například Noc vědců a Plzeňané si vzpomenou i na Pouť k planetám, kdy se model sluneční soustavy přesunul přímo do ulic města.

 
Technika není strašák

Za celým projektem Techmanie, který stál více než 135 milionů korun, je především snaha přiblížit vědu a techniku široké veřejnosti.

"Chceme ukázat, že věda je zábava. Návštěvníci Techmanie si mohou hrát a přitom se něco nového dozvědět. Když dělá žáčkům ve škole problém Pythagorova věta nebo Ohmův zákon, tak mohou přijít k nám a podívat se, jak lze tyto nudné definice přenést do praxe. Myslím, že budou překvapeni, jak je to jednoduché. Technické obory pak nebudou takovým strašákem a třeba se více žáků rozhodne pro studium vysoké školy technického zaměření," míní Vlastimil Volák.

To, že zájem o tyto obory mezi studenty stále není dostatečný, potvrzuje i Karel Rauner, vedoucí katedry obecné fyziky Pedagogické fakulty ZČU v Plzni. "Nevím, zda pouze muzeum může přilákat více zájemců do poslucháren fyziky či matematiky, je to ale taková kapka v tom našem snažení. A každá kapka se hodí," míní Karel Rauner.

Na své si zde ale v Techmanii nepřijdou jenom fyzikové. Expozice je rozdělena do několika částí, kde si kromě fyzikálních pokusů vyzkoušíte třeba hod kulatou kostkou nebo kutálení kuličky do kopce. Nechybí ani expozice z historie firmy Škoda.

Až do srpna příštího roku je zde také umístěna poutavá výstava s názvem Patentováno přírodou. "Dozvíte se zde, na co všechno vědci přišli při zkoumání včel nebo jak působí na přírodu pesticidy," vyjmenovává část z nabídky Techmanie Vlastimil Volák.

Do Techmanie se můžete vypravit třeba už tento čtvrtek, kdy zde program připravila Akademie věd České republiky v rámci Týdne vědy a techniky.

Techmanie je otevřena celoročně mimo 1. leden, 25. prosinec a první týden v září. Vstupné pro dospělého je 110 korun a děti se do Techmanie podívají za 80 korun. Techmanie nabízí také slevy pro rodiny, větší skupiny a školy, které mohou přijít na speciální výukový program.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video