Pěstování aromatických bylinek je snadné, dopřát si je můžete i v zimě

  • 3
Pěstování bylinek není nijak složité. Potřebují především dostatek světla, protože právě díky němu mají tak výraznou chuť. A vzdát se jich přitom nemusíte ani v zimě.

Bylinkám pěstovaným v truhlíku nebo v květináči prospělo přes léto umístění venku na slunci a čerstvém vzduchu. Nyní je potřeba správně je přezimovat, aby vám vydržely přes zimu a mohli jste z nich vařit i příští rok.

Bylinkám neodpírejte ani v zimních měsících světlo. Vyhovovat jim bude okenní parapet orientovaný na jih nebo východ. Dny se ale krátí a tím i stagnuje růst rostlinek. Jestliže často sklízíte a potřebujete urychlit produkci bylin, nasvěcujte je.

Zajistěte bylinkám také vhodnou teplotu - dařit se jim bude při 10 až 20 stupních Celsia. Nejlepším místem k zazimování je proto zimní zahrada - chladná a světlá. Zde budou mít rostliny ideální podmínky k přečkání zimního období. Snesou ale i umístění na prosvětlené chodbě, vydrží také při běžné pokojové teplotě, počítejte ale s pomalejším růstem. Také by jim mohl vadit suchý vzduch, proto jim prospěje pravidelné rosení.

S teplotou souvisí i množství zálivky. Pokud jste bylinku umístili do chladnější místnosti, zalévejte méně často. V pokojové teplotě bude spokojená se stejným množstvím vody jako přes rok.

Bylinky vypadají atraktivně a dobře chutnají, kromě toho ale i vypouštějí vonné silice. Nevtíravá vůně působí pozitivně na vaši mysl a tím slouží jako aromaterapie.

Bylinky na zahradě

Co v zimě s bylinkami, které pěstujete na záhonku? Přikryjte je mulčovací kůrou a jehličnatými větvemi ještě před příchodem velkých mrazů. Většina bylin pochází z oblasti mírného pásu a zimu by proto měly přežít bez výrazné újmy. Opatrně však zacházejte např. s bazalkou nebo oreganem, tedy rostlinami pocházejícími z oblasti Středozemí.

Menší choulostivé rostlinky je možné přesadit do květináčů a nechat přezimovat uvnitř domu nebo bytu.