Na výstavách psů nerozhoduje o vítězi jen krása

  • 14
Psi na výstavách nezaujmou každého. Pro umístění na předních příčkách musí hlavně vyhovovat standardům daných plemen.
Hodnocení exteriéru psa není hodnocením krásy. Základem pro něj je standard, který říká, jak má příslušník daného plemene vypadat. Odborně řečeno, jaký má mít exteriér. Standard určuje např. velikost psa, sílu jeho kostry, barvu očí, utváření hlavy a také barvu a délku srsti. Namístě je připomenout, že vzhled psů neurčuje ve většině případů to, co by se člověku líbilo. Hlavním kritériem zůstává, pro jakou práci bylo plemeno vyšlechtěno.

Jezevčík má krátké končetiny, aby se vešel do nory, vipet klenutý hřbet, aby mohl rychle běhat, a německý ovčák vztyčené ušní boltce, aby mohl dobře přijímat zvukové signály. Na výstavě se zdánlivě hodnotí vzhled psa. Není to úplně pravda, protože velkou roli hraje i povaha - typická pro určité plemeno. Smutný a bázlivý Jack Russell teriér může být sebekrásnější, ale slušnou známku nemůže dostat.
Výstavy psů jsou vlastně akce, kde se hodnotí, zda jednotliví psi odpovídají požadavkům standardu. Ten, který je nejblíže, zvítězí.

Druhy výstav

sphJakousi rodinnou událostí jsou klubové nebo speciální výstavy určené jednomu plemeni nebo skupině plemen. Mezi větší patří regionální výstavy (oblastní a krajské), národní výstavy a mezinárodní výstavy a také výstavy evropské a světové.
Výstavy, to jsou v prvé řadě psi. Pokud mají uspět, musí se umět slušně chovat. Záleží také na správné úpravě a předvedení. Je to trochu jako s volbou královny krásy.

Mekka kynologů

Počet psů přihlášených na určitou výstavu se velmi liší. Může jich být 50 - 100 nebo také 25 000. Posledního čísla dosahuje Cruftova výstava v Birminghamu, která se pořádá od 19. století a je doslova Mekkou kynologů.

Rozhodčí

K výstavám patří i rozhodčí. Hodnotí, jak který pes odpovídá standardu, a oceňují to známkou.  
" Psi jsou známkováni jako děti ve škole, takže nejlepší známka je výborná, druhý stupeň velmi dobrá, třetí dobrá, mohou se dávat i dostatečné. Když má pes nějaký velký problém, tak taky může být vyloučen z posuzování. To platí i pro psy agresivní," popisuje mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá. 

Řád pro jmenování rozhodčích přesně říká, co rozhodčí musí splňovat a také co musí znát (anatomie, fyziologie, technika posuzování, kynologické předpisy, standardy a také historie posuzovaných plemen). Zkoušky na rozhodčí jsou poměrně přísné a není úplně jednoduché se stát rozhodčím pro posuzování exteriéru psů.

sph
Další významnou roli hrají pořadatelé. Připravují výstavu, berou přihlášky, vytvářejí katalog a výstavní kruhy. Velké výstavy se chystají dlouhou dobu a je to dost náročná práce.
Výstavy psů mají své předpisy, a to hlavně výstavní řád. Ten obsahuje celou řadu důležitých informací - rozdělení psů do výstavních tříd (věk, tituly, zkoušky), definice, čemu odpovídá známka výborná, velmi dobrá, dobrá, práva a povinnosti vystavovatelů, rozhodčích a pořadatelů.

Pro některé lidi jsou výstavy a vítězství jejich psů velmi důležité a případný neúspěch nesou nadmíru těžce. Jiní berou tyto akce jako společenskou záležitost a šanci potkat se s lidmi, které spojuje stejný zájem.