Demonstranti v tchajwanské metropoli míjejí figurínu prezidenta Ma Jing-ťioua, zastánce sbližování s Čínou. (25. října 2008)

Demonstranti v tchajwanské metropoli míjejí figurínu prezidenta Ma Jing-ťioua, zastánce sbližování s Čínou. (25. října 2008) | foto: Nicky LohReuters

OBRAZEM: Statisíce Tchajwanců demonstrovaly proti sbližování s Čínou

  • 9
Několik set tisíc lidí demonstrovalo v centru tchajwanského hlavního města Tchaj-peje proti sbližování s komunistickou Čínou. Zdůrazňovali suverenitu ostrova a kritizovali politiku prezidenta Ma Jing-ťioua, který se snaží zlepšit hospodářské i politické vztahy s Pekingem.

FOTKU ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM
(zdroj: Reuters)

"Demonstrujeme, abychom dali výstrahu vládě. Chceme bránit suverenitu Tchaj-wanu a zlepšit stav hospodářství," prohlásila podle agentury AFP předsedkyně opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP) Cchaj Jing-wen. Její formace patřila k hlavním organizátorům protestu.

Ulicemi tchajwanské metropole pochodovalo až půl milionů odpůrců politiky sbližování s Čínou. (25. října 2008)

Demonstranti prezidentu Ma vyčetli také to, že nezareagoval dost pevně proti Pekingu po provalení skandálu s mlékem kontaminovaným melaninem, přestože se na Tchaj-wan dováží mnoho potravinářských výrobků z pevninské Číny. Odmítali také plánovanou návštěvu hlavního čínského vyjednávače Čchena Jün-lina, který má v Tchaj-peji jednat příští měsíc.

Ulicemi tchajwanské metropole pochodovalo až půl milionů odpůrců politiky sbližování s Čínou. (25. října 2008)

Přívrženci DPP počátkem týdne fyzicky napadli Čchenova zástupce Čang Ming-čchinga, viceprezidenta Asociace pro vztahy přes Tchajwanskou úžinu, v blízkosti konfuciánského chrámu v Tchaj-nanu. Povalili jej na zem, skandovali protičínská hesla a křičeli na něj, že "Tchaj-wan Číně nepatří". Čang pak ostrov předčasně opustil.

Odpůrci sbližování s Čínou demonstrovali v tchajwanské metropoli s portréty „plačícího“ zakladatele moderní Číny Sun Jat-sena. (25. října 2008)

Prezident Ma Jing-ťiou a jeho nacionalistická strana Kuomintang zvítězili v letošních březnových volbách právě s programem zmírňování napětí s pevninskou Čínou a s nabídkou rozvoje vzájemných obchodních vztahů. Ma nahradil ve funkci Čen Šuej-piena, představitele DPP, který vedl ostře protipekingskou politiku.

Tchaj-wan se od Číny oddělil po občanské válce v roce 1949. Peking ale jeho nezávislost neuznává a nadále ho považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Ulicemi tchajwanské metropole pochodovalo až půl milionů odpůrců politiky sbližování s Čínou. (25. října 2008)

Pohrozil dokonce, že ostrov vojensky dobude a obsadí, pokud by tchajwanská vláda chtěla formálně vyhlásit úplnou nezávislost. Naopak Tchaj-wan se považuje za poslední území legální Čankajškovy demokratické vlády, kterou komunističtí povstalci v občanské válce vyhnali z pevniny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue