Články v Kurieru mě nechávají chladným, podotkl Mirek Topolánek. | foto: iDNES.cz

Česko bude předsedat EU, vyvracel Topolánek pochyby rakouského listu

  • 133
Premiér Mirek Topolánek po hlasování o nedůvěře vládě nabídl opozici spolupráci na českém předsednictví Evropské unii. Bude potřeba ještě mnoho práce, řekl ve Sněmovně. Reagovat musel také na pochybovačnou zprávu rakouského deníku Kurier, podle které v EU sílí volání po prodloužení francouzského předsednictví na úkor českého.

"Já neberu to hlasování v žádném případě na lehkou váhu, to, že tato koalice má křehkou podporu, víme od začátku. Chtěl bych říci opozici: Neměli bychom se vystavit riziku, že někdo bude mít tendenci vzít ČR předsednictví Evropské unii. Já vám v této chvíli nabízím spolupráci na běžných tématech, ale hlavně spolupráci na předsednictví," prohlásil premiér po přestálém hlasování o nedůvěře.

O nápadu prodloužit momentálně vládnoucím Francouzům předsednictví na úkor Česka napsal rakouský deník Kurier. Přispívá k tomu podle něj rostoucí uznání a obdiv k aktivitě a rozhodnosti, s jakou si v předsednické funkci počíná prezident Nicolas Sarkozy.

Ocenění sklízí jeho zprostředkovatelská role v konfliktu mezi Ruskem a Gruzií a především nynější úsilí o překonání finanční krize.

Po Sarkozyho posledním vystoupení v Evropském parlamentu je možné slyšet už nahlas vyslovované přání, aby francouzské funkční období bylo prodlouženo nejméně na dvojnásobnou dobu, tedy alespoň na rok, napsal Kurier.

Podle listu zazněly takové úvahy například i od předsedy Evropské komise Josého Barrosa nebo od lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.

"Pokládám to v tuto chvíli za vyloučeno," sdělil Topolánek médiím. Podle něj je hlavním úkolem Česka moderovat evropskou diskusi a hledat kompromisy. "Články v Kurieru mne nechávají chladným," dodal.

Kromě dobrého zvládání krizových situací ze strany Sarkozyho jsou důvodem pro tyto úvahy i pochybnosti o příští předsednické zemi - České republice, pokračuje Kurier.

Pochyby o politice Česka
V tomto případě se spojují dohromady hned dvě obavy: jednak z toho, že pro malou členskou zemi by zvládání tak velké krize bylo obtížnější než pro velkou mocnost, jednak jsou v EU silné pochybnosti o proevropské politice pražské vlády.

Zahraniční politika Česka je v Bruselu a Štrasburku považována za spíše proamerickou než proevropskou. Teď se spor mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem o evropský kurz země ještě dále prohloubil.

Klaus oznámil, že ani v době českého předsednictví nevyvěsí na Pražském hradě evropskou vlajku. To není dobré znamení pro vedení Unie v bouřlivých časech, soudí Kurier.

Schwarzenberg: Jsou skeptičtí, protože nás čekají těžké úkoly
"Myslím, že to vyplývá z toho, že Francie by se ráda ujala předsednictví eurozóny," komentoval pro MF DNES pochybovačnou zprávu rakouského deníku ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Existuje skepse, zda zvládneme takovou obtížnou situaci, jakou je finanční krize, krize na Kavkaze nebo Irsko," dodal.

Skepse podle něj pramení z toho, že situace, s kterými se budeme muset během předsednictví vypořádat, by byly oříškem a výzvou i pro daleko větší a významnější země. "Ale jsou tady pravidla Evropské unie a ta se budou dodržovat," popřel, že by skutečně mohlo dojít k tomu, že by se Česká republika předsednictví neujala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue