Helena Třeštíková u plakátu svého filmu René na 43. mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

Helena Třeštíková u plakátu svého filmu René na 43. mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary | foto: MF DNES

Dokument Heleny Třeštíkové René získal evropského Oscara

  • 22
Režisérka Helena Třeštíková získala jako první český dokumentarista cenu Evropské filmové akademie. Obdobu Oscara dostala za časosběrný snímek René. Cenu převezme 6. prosince na slavnostním ceremoniálu v dánské Kodani.

Zpráva o ocenění zastihla režisérku při úklidu. "Okamžitě přestávám uklízet. Ať to dodělá někdo bez ceny," překvapeně žertovala Třeštíková v rozhovoru pro deník MF DNES.

"Je to velká morální podpora českému dokumentu, který byl dlouho popelkou. Teď ukazuje své hodnoty a možnosti. Naše silná dokumentaristická škola napříč generacemi má Evropě co nabídnout," podotkla režisérka.

TRAILER K FILMU RENÉ

Hlavní hrdina dokumentu René, kterého Třeštíková sledovala dvacet let, nyní leží v nemocnici po autohavárii. Režisérka prozradila, že by se ráda jeho osudy dál zabývala.

Evropská filmová akademie snímek Třeštíkové označila za dokument výjimečných kvalit. "Porota shledala vztah mezi sledovaným a filmařem za fascinující a nabádá k zamyšlení," stojí v tiskové zprávě.

Třeštíková v kategorii Dokument - Prix Arte porazila devět nominovaných snímků včetně dalšího českého zástupce Občana Havla režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka.

Kdo je Helena Třeštíková

* 22. června 1949 v Praze

Helena TřeštíkováČeská režisérka, pedagožka a politička vystudovala dokumentární tvorbu na FAMU. V letech 1974 až 1977 působila jako dramaturgyně, později se začala věnovat režii. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. V lednu 2007 byla necelé tři týdny ministryní kultury. "Prý jsi podala rezignaci. Ani se nedivím. Tady se nic neděje. Pořád stejná pakárna od rána do večera. Měj se co nejlépe. Jsi vždy svoje, tak co nějaká vláda," napsal jí tehdy René.
Helena Třeštíková natočila více než čtyřicet dokumentárních filmů. K nejznámějším patří Manželské etudy (1987), Řekni mi něco o sobě (1992-1998), Ženy na přelomu tisíciletí (2006) nebo Marcela (2006).

Z filmu RenéKamera Reného poprvé zachytila v jeho sedmnácti letech. Od té doby ho režisérka provázela střídavě na cestách mezi vězením a svobodou, v bytě jeho matky, na nádraží, při poflakování se Prahou. Neopustila jej ani v době, kdy jí vykradl byt.

Od vykradeného bytu k evropskému Oscaru
"Už jsem si zvykl na označování za nevděčníka, zatracence, hajzla. To mi nijak nevadí. I když možná by mělo. Kolikrát si říkám, proč jsem to udělal. Ne, nelituju přiznání, spíš ho stále nechápu. Dnes nevím, proč jsem to udělal," napsal jí tehdy.

Z filmu RenéOsudy "hrdiny" Třeštíková zachytila na pozadí významných historických událostí země. Konec socialismu, sametová revoluce, amnestie tehdejšího prezidenta Václava Havla předznamenal nečekaně pozitivní happy end. Jenže René se vrátil ke zlodějině a do Evropské unie vstoupil zpoza mříží.

Reného bilance: jeden pokus o útěk, dvě milostná vzplanutí, lékařská vyšetření spojená s roztroušenou sklerózu i nadprůměrnou inteligencí a nakonec světové pochvalné kritiky. A to vše s nepřesně vytetovaným nápisem "Fuck of people" (Kašlu na lidi), který vyměnil za původní "Fuck of freedom" (Kašlu na svobodu).

,