Z filmu Zakázané království

Z filmu Zakázané království | foto: Palace Pictures, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Hvězdy kung-fu poprvé spojilo americké království

  • 3
Ve filmu Zakázané království se poprvé před kamerou sešli dva nejslavnější sólisté bojových umění, herci Jet Li a Jackie Chan. V americké režii a v Číně.

Z filmu Zakázané královstvíJe zřejmé, proč znalci a milovníci kung-fu filmů čekali na Zakázané království, jež právě přichází do českých kin, jako děti na Ježíška. Vůbec poprvé se v přímém a vyrovnaném souboji či spíše v akrobatickém baletu utkávají dvě hvězdy asijských bojových umění – Jackie Chan coby věčně opilý poutník a Jet Li jako mlčenlivý mnich; navíc oba hrají dvojroli.

Bojové hry pro děti
Přesto Zakázané království, jež producent Casey Silver označuje za první skutečně mezinárodní asijský velkofilm, který natočili Američané přímo v Číně, nemyslí jen na fanoušky žánru. Bavit by se prý měla celá rodina. "Lidé berou bojové filmy příliš vážně," míní režisér Rob Minkoff. "Ale náš film si mohou užít všichni: děti, mládež, jejich rodiče i prarodiče."

Z filmu Zakázané královstvíTo byl jeden z důvodů, proč nabídku přijal akční hrdina Jet Li. "Už jsem natočil tolik násilných filmů, až jsem si říkal, že je na čase hrát v něčem, nač mohou jít rodiče i s dětmi. Zakázané království jsem vlastně dělal pro své dvě dcerky," přiznal herec známý z filmů Romeo musí zemřít a Hrdina či z nejnovějšího dílu Mumie.

A Jackie Chan zase kývl, jakmile se dověděl, že svolil jeho kolega. "Odjakživa toužím hrát třeba s Dustinem Hoffmanem nebo Robertem De Nirem – a o natáčení s Jetem Li sním už léta. Dvakrát se k tomu schylovalo, ale nevyšlo to," vzpomíná hrdina série akčních komedií Křižovatka smrti, který namluvil i jednu z hlavních postav animovaného hitu Kung-fu panda.

Z filmu Zakázané království

Oba herci patří k legendám žánru, ostatně Jet Li již překročil čtyřicítku a Jackie Chan padesátku. Ovšem režisér, specialista na rodinné komedie v čele s Myšákem Stuartem Littlem, jim ještě přivedl "parťáka" mnohem mladšího.

Z filmu Zakázané královstvíDvacetiletý Michael Angarano, dívčí idol Legend z Dogtownu, dělá z pohádky teenagerovskou fantasy. Jeho hrdina se ze současných Států "propadne" do staré Číny, kde s pomocí obou učitelů kung-fu a krásné dívky absolvuje výcvik a vydá se ve jménu dávné báje proti tyranovi. "Kung-fu je filozofie, způsob myšlení i žití, nejen boje," vykládá Angarano. "Pomáhá najít vnitřní klid, sebe i cestu, jak vyjít s okolím."

Křištálová lupa Procházka mýty
Ale Zakázané království uvítají i milovníci nádherných scenerií či lidé, kteří se zajímají o východní mytologii. Scenárista John Fusco totiž využíval prvky ze starých čínských legend a pověstí. K jejich nejznámějším postavám patří Opičí král, hrdina díla z šestnáctého století Cesta na západ. Příběh považovaný za jeden ze čtyř nejlepších klasických románů čínské literatury vychází ze skutečného osudu jistého mnicha.

Z filmu Zakázané královstvíVedle Opičího krále, který podlehne v zákeřném boji a zkamenělý čeká na spasitele, jenž mu vrátí kouzelnou zbraň, se ve filmu objeví třeba odkaz na skupinu osmi nesmrtelných, které uctívají taoisté. Podle báje se nesmrtelní umějí proměňovat a pro boj se zlem jsou vyzbrojeni zvláštními schopnostmi.

A v neposlední řadě obsahuje film novodobější inspiraci. Krásná čarodějka s bílými vlasy se vztahuje ke knize z roku 1954, líčící nešťastnou lásku šermíře a bojovnice nepřátelského klanu. Kvůli bolesti z domnělé milencovy zrady dívce zbělejí vlasy a stane se z ní obávaná démonka, jež bez milosti zabíjí muže na potkání.

Lákadlo? Akční scény

Nicméně hlavním lákadlem Zakázaného království zůstávají akční scény v mistrovské choreografii i provedení. Už při první bojové scéně, kterou Jackie Chan s Jetem Li točili, prý herci zjistili, že se jim spolupracuje až vzácně bezchybně. "Bylo to dokonalé. S většinou lidí musíte trénovat. Ale tady, nevím proč, jsme se na sebe prostě jen podívali, kývli a natočili to," líčí Chan.

"Jet Li chtěl zřejmě zjistit, jak jsem hbitý, já zase chtěl zjistit, jak je dobrý. První dva záběry byly tak rychlé, že nás žádali: Zpomalte, jinak budeme muset přibrzdit kamery! Většinou vznikají podobné scény na deset až patnáct pokusů. Ale my jsme všechno točili třikrát, nanejvýš pětkrát. To vůbec není běžné," říká Chan, který má právě premiéru dalšího bojového filmu, tentokrát hongkongského. V něm už má jiného kolegu z rodu mistrů kung-fu: Kena Watanabeho, nominovaného za Posledního samuraje na Oscara.