Znovuotevření Lahůdkářství Jan Paukert. Syn zakladatele. - Lahůdky Jana...

Znovuotevření Lahůdkářství Jan Paukert. Syn zakladatele. - Lahůdky Jana Paukerta. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

V Praze se otevřely lahůdky, kam chodila Ema Destinnová

  • 8
Lahůdky z celého světa, ale i osvědčené recepty, které za první republiky do podniku lákaly takové hvězdy jako byla Ema Destinnová a Hugo Haas, nabídne zrekonstruované lahůdkářství Jana Paukerta na Národní třídě.

Historie slavného podniku sahá až do roku 1916, kdy byl založen Janem a Štěpánkou Paukertovými. "Naše firma má nejstarší lahůdkářskou tradici v Praze i v celých Čechách," říká s pýchou devadesátiletý Jan Paukert.

Obnovený podnik chce své návštěvníky upoutat zejména českou klasikou. Nabídnout tradiční české lahůdky, chlebíčky, saláty, kvalitní české uzeniny nebo kremrole z vlastní výroby. Kromě oživení některých tradičních receptur nebudou v lahůdkářství chybět ani špičkové evropské lahůdky jako italské salámy a šunky, francouzské sýry, hořčice nebo foie gras - kachní a husí játra.

Mezi exkluzivními produkty lahůdkářství se objeví i humrové chlebíčky, jejichž vynálezce byl právě zakladatel firmy Jan Paukert starší.

Paukertové zazdili vína před Hitlerem 
"Dneska už by asi lidé nejedli tehdejší speciality, třeba roládu, která vznikla tak, že do krůty se vložila husa, do ní kachna a do ní ještě křepelka," přibližuje jednu ze specialit podniku Richard Švec, který v 90. letech rodinný podnik převzal po nevlastním otci Janu Paukertovi.

Součástí podniku bude také jídelna. "Nebude to však honosný restaurant, jako tomu bylo v minulosti, ale provozovna, která nabídne pokrmy za stovku," upřesnil Švec.

V roce 1938 ukryli otec a syn Paukertové před Hitlerem poklad. Ve stropě zazdili tisíc dvě stě lahví nejlepších koňaků a likérů. Ty ve skrýši přečkaly nacisty i komunisty. A i část kolekce, jejíž hodnota je téměř nevyčíslitelná, bude na pultech lahůdkářství k dostání.