Milan Kundera se brání zprávě, že by udal prozápadního letce a agenta Miroslava Dvořáčka. Zprávu označuje za lež. | foto: archiv Činoherního klubu

Kundera se ohradil: Nikoho jsem neudal, je to lež

  • 622
Spisovatel Milan Kundera důrazně popřel tvrzení historiků, že by v roce 1950 udal prozápadního letce a špiona Miroslava Dvořáčka. Kunderova účast vyplývá z vyšetřovacího záznamu. Spisovatel, který jinak s médii nekomunikuje, označil zprávu badatelů v telefonickém rozhovoru s ČTK za nepravdivou.

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl ČTK devětasedmdesátiletý Kundera. To, co ústav a spolu s ním média učinily, označil za "atentát na autora", který se stal účelově v okamžiku začátku knižního veletrhu ve Frankfurtu. Ten začíná ve středu. - poslechněte si reakci Kunderovy manželky a manažerky Věry v jedné osobě 

. KUNDERA O TVRZENÍ HISTORIKŮ

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo."

Badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů na svém webu zveřejnili fotokopii záznamu Sboru národní bezpečnosti (SNB), ve kterém figuruje právě jméno jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. - poslechněte si reakci mluvčího Reichla z ÚSTR

"Vím, že tam mé jméno je uvedeno, ale jak se tam ocitlo, to je mi záhadou. Jak můžu udat někoho, koho neznám?" divil se v telefonickém rozhovoru Kundera.

V krátkém komuniké, jež vydalo pařížské nakladatelství Gallimard, které vydává jeho knihy ve Francii, Kundera podle agentury AFP poté zopakoval, že je "nanejvýš šokován informacemi rozšířenými českým časopisem Respekt a převzatými mezinárodním tiskem. Tato obvinění, která jsou čisté lži, co nejrozhodněji odmítám," uvedl.

. ČTĚTE TAKÉ: KUNDERA UDAL LETCE-ŠPIONA, POTVRZUJE ZÁZNAM VYŠETŘOVATELŮ

Kundera podle spisu prozradil, že se na vysokoškolské koleji Kolonka ukrývá bývalý student letecké vojenské akademie Miroslav Dvořáček. Ten v roce 1949 uprchl do západního Německa, později se jako agent-chodec zapojil do protikomunistického odboje a dvakrát se vrátil do Československa. Právě při druhé cestě ho SNB zadržela.

Kundera by to měl více vysvětlit, míní historik
Křištálová lupa Historik Prokop Tomek ale soudí, že Kunderovo tvrzení potřebuje podrobnější vysvětlení. "V tomto případě existují svědectví, například Ivy Militké (ta zprávu o Dvořáčkovi ukrytém na kolejích řekla svému příteli, od něj se to podle badatelů dozvěděl Kundera - pozn. red.), která událost rekonstruují, myslím, spolehlivě," řekl iDNES.cz.

"V záznamech není žádný rozpor, není ani důvod, proč by to mělo být upravováno. Nicméně stále je to jen hlášení, záznam, že se dostavil - nikde není jeho písemná zpráva či udání," upozornil historik.

. PROFIL MILANA KUNDERY

Spisovatel českého původu s francouzským občanstvím dostal po roce 1989 Cenu Jaroslava Seiferta, od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy a loni též Státní cenu za literaturu. V Česku se nyní hrají jeho hry Ptákovina a Jakub a jeho pán. - celý profil Milana Kundery čtěte zde

Ústav pro studium totalitních režimů Kunderovo tvrzení odmítá. "Zpráva vychází ze záznamů policie i z výpovědí svědků. Přesně už se nedozvíme, jak to bylo, protože pan Dlask (Iva Militká mu podle své výpovědi o Dvořáčkově příjezdu řekla, pozn. red.) už zemřel," řekl mluvčí Ústavu Jiří Reichl.

"Samozřejmě vyloučit to (Kunderovu nevinu) nemůžeme, ale vzhledem ke svědectví paní Militké i časové souslednosti událostí se to zdá velmi nepravděpodobné," dodal Reichl.

Vyjádření pro média je mimořádná věc
Samotný fakt, že spisovatel svolil k vyjádření pro média, naznačuje mimořádnou událost. Když totiž Kundera cestuje do Česka, přijede inkognito a novinářů se straní.

Naposledy spisovatel učinil výjimku letos o prázdninách u příležitosti premiéry své inscenace Ptákovina v pražském Činoherním klubu, kdy položil pár otázek sám sobě. - čtěte Milan Kundera dal po letech Čechům rozhovor

. MILAN KUNDERA PRO ČTK

...protože jsem úplně zaskočenej něčím, co jsem nečekal a o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. A to je první rána pod pás, protože když už někdo chce někoho udávat a chce, aby to bylo fair play, pokud udávání je fair play, tak s ním musím nejdřív mluvit a říct mu, já chci o vás napsat, že jste udavač, co vy si o tom myslíte? No, prostě nejde to. To je tak naprosto "chudé".

A atentát tak perfektně připravenej, tak podezřele perfektně připravenej. Představte si, že já o tom ještě včera nic nevím, a dnes to vychází a je to den, kdy začíná frankfurtský knižní veletrh. Čili zaručená je naprostá odezva - to je opravdu atentát na autora ve všech jeho následcích.

Já to přežiju, samozřejmě, ale je to něco, co prostě odmítám absolutně. To jsem říkal. Ta alogičnost. Vždyť já toho člověka jsem nikdy neviděl, já ho vůbec neznal, to je jediný, na co si pamatuju. Jinak mám na tu dobu vzpomínky pochopitelně jako člověk, kterej je od ní vzdálenej 60 let.


V dokumentech se tvrdí, že šlo o to, že jste společně bydleli na jedné vysokoškolské koleji. Byl to údajně její známý a tvrdí, že jste se dozvěděl o tom, že sem přijel, a v tu chvíli jste...
...jsem utíkal udávat někoho, o kom jsem se dozvěděl, že právě přijel - vždyť to nemá ani pravděpodobnost. To nemá vůbec žádnou pravděpodobnost. Když už člověk něco takového dělá, tak k tomu musí mít nějaké motivy. Já si na tu paní nepamatuju, to byla vysokoškolská kolej, kde bylo nějakých dvě stě tři sta lidí, to nevím přesně.


Takže to není prostě pravda?
...podle mě to není pravda, jak se tam dostalo moje jméno, je jediná záhada, kterou vysvětlit neumím.


Tak pokud to není pravda, když vyvracíte nález našich historiků...
Jaký je nález vašich historiků? Že tam našli nějaký papír, kde je moje jméno, to je ta jediná záhada.


Ta paní se měla jmenovat Militká.
...jak můžu někoho udávat, koho neznám. A já tu paní Militkou také neznám.


Jak si to celé vysvětlujete?
...to je prostě dost zvláštní, že někdo vykoná takový atentát, a to je atentát - vždyť to není legrace - a hodí to do celýho světovýho tisku. A víte kdy? V den, kdy začíná frankfurtský veletrh - to může být náhoda, ale pravděpodobně není. To je příliš dobře vypočítaný.

Protože v této chvíli už to běží, už běží veletrh a už běží noviny a není tady ani centimetr mezery pro můj hlas. Tady mělo být necháno pro můj hlas ne centimetr, ale velká plocha - když je to tak vážné obvinění. Já jsem prostě rozhořčen.


Neměl jste v jiné době kontakt se Státní bezpečností?
A to je ještě jedna příšerná věc, ale opravdu příšerná. Tady jde o lež, totální lež. Čtu na internetu - už nevím kde, na italském... Kundera byl ve službách tajné policie. To je úplně ještě o stupeň výš. To je prostě totální nesmysl... tady vás paměť klamat nemůže, že jste nebyla ve službách tajné policie.


Sami vás třeba nekontaktovali?
Kdo? Myslíte vůbec? Tak já jsem byl často vyšetřovanej, ale až tak v 60. letech. V raných 50. letech jsem nebyl ani podezřelej, byl jsem neznámej studentík fakulty. Jestli se někdo za moje jméno schoval, to já nevím...

Věříte Milanu Kunderovi, že nikoho neudal a neví, proč je jeho jméno v záznamech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 11149

Ano
Ano 3704

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue