V satiře U-900 ukradne hlavní hrdina na útěku z nacistického Německa ponorku. | foto: Oficiální stránky filmu

Němečtí filmaři parodují nacismus, nechali komika unést ponorku

  • 2
Němečtí filmaři se snaží zaplnit mezeru v tematice nacismu na stříbrném plátně. Satira, která paroduje válečné drama Das Boot (Ponorka) z roku 1981, má ukázat, že Třetí říše už není pro německé komiky tabu.

Komik Atze SchröderPodle agentury Reuters ve filmu U-900 režiséra Svena Unterwaldta hraje komik Atze Schröder Němce donuceného utéct z nacistického Německa poté, co byl chycen in flagranti s dcerou vysoce postaveného nacisty. Život si zachrání tím, že unese ponorku U-boot 900.

Schröder, v poslední době jeden z nejpopulárnějších německých komiků, tvrdí, že si plně uvědomuje poválečné trauma své země ohledně holokaustu. "Ukazovat nacisty jako blázny - to je pro komika čest i dnes," řekl Schröder německému filmovému časopisu TV Spielfilm.

TRAILER K FILMU U-900

"Není to lekce historie, ale spíš jen komedie o chlápkovi, kterému se daří vykroutit se z každého průšvihu, co si dovedete představit," popsal snímek, který měl ve čtvrtek premiéru.

Z filmu U-900Němci až dosud vnímali svou historii dosti bolestně a filmaři se vyhýbali dramatizacím německých dějin 20. století. Nacistickou éru přenechávali dokumentaristům.

Jedinou výjimkou byl na začátku 80. let snímek Ponorka režiséra Wolfganga Petersena. Válečné drama o mladých mužích zlákaných nacistickou propagandou do války získal řadu mezinárodních cen.

. Němci a filmování Třetí říše

Autocenzura německých tvůrců přestala působit až na přelomu tisíciletí. V roce 2004 vznikl film Pád Třetí říše a po něm následovala další německá dramata o nacismu.

Komik Atze Schröder sám si otestoval neznámé vody epizodou ve své televizní show nazvanou Schröderův seznam, v níž parodoval Spielbergovo drama o holokaustu Schindlerův seznam.

Na rozbíjení tabu si pak v Německu založil kariéru židovský režisér Dani Levy, vloni slavil úspěch s filmem Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi. Břitká satira zobrazovala Hitlera jako na drogách závislou trosku.

,