Natáčení reklamy. Ilustrační foto. | foto: Jan Mudra

Natáčení reklamy: velký flám jen naoko

  • 1
Je krásný slunečný den, jeden z těch posledních opravdu letních. Park dětského domova v Praze-Klánovicích nevypadá, že by skrýval velkou filmařskou sešlost. Při lepším pohledu ale přítomnost filmařů odhalí rozestavěné zrcadlo a osvětlovací věže. Natáčení reklamy na internetovou aukční síň aukro.cz je v plném proudu.

Kdo by čekal strojené zákulisí, četné zákazy vstupů, nedobytné maringotky pro štáb i herce, byl by asi zklamán. Při vstupu do zahrady míjíme jen řadu hloučků rozesmátých lidí, kteří na upracované filmaře zrovna nevypadají.

Nejrušněji je u cateringového stolu, všichni živě debatují, slyšet je především smích. Uvolněná atmosféra z přítomných jen sálá.

Ulovená lednička
Hned se nás ujímá Martin Charvát z reklamní agentury Konektor, která má celou kampaň na svědomí. "Právě jste přišli o záběr, kde se nám chytla do sítě paní maskérka, její jekot byl opravdu autentický, další záběr se bude točit za chvíli," oznamuje s úsměvem.

Reklama, kde lovec chytá do sítě různé věci a ne vždy se mu to povede – občas se mu chytí do sítě místo lednice třeba právě maskérka alias houbařka - má přirovnávat nákup k lovu, nastiňuje hlavní myšlenku kampaně její tvůrce.

A opravdu, za chvíli přichází pravěký lovec s širokým úsměvem a ptá se, zda jde všechno podle plánu. Zdá se, že ano, a tak připravuje natáčení dalšího záběru.

Lidé najednou trochu zvážní, lidské hlasy utichají, všichni se přesouvají na svá místa k nedalekým stromům, kde už je nalíčena síťová past.

Stůl s občerstvením osiří, všichni jdou do práce k filmovému "placu". Všemu teď velí režisér Jakub Kohák, mladík, stále ještě poměrně čerstvý absolvent FAMU, který však už má za sebou nejednu reklamní i filmovou štaci a je také vyhledávaným režisérem hudebních klipů (Virtuální duet pro Tata Bojs, Cukr pro Annu K.).

Káva stranou, jde se na věc
Ze zahradního pikniku se rázem stává pracovní místo, nastává chvíle soustředění. Všichni už odložili kávu i chlebíčky a jdou na věc. Na zúčastněných je vidět, že byť jde jen o krátký záběr, všichni se snaží, aby byl natočen co nejlépe hned napoprvé – legrace stranou.

Do sítě se nainstalovala lednička a členové štábu ji pomocí kladky a lana zvedají – na scénu přichází lovec, který ji plný radosti obejme a vítězně zařve – Stop, ozývá se. "Není to špatný, ale vezmi to ještě jednou a zkus to zakřičet ještě divočeji," zavelí Kohák.

"Myslím, že jsou jedni z nejlepších u nás, už jsem s nimi několikrát spolupracoval a vždycky to dopadlo výborně," pěje chválu na štáb spokojený Charvát, který celé natáčení jen zpovzdáli koriguje, aby se filmaři moc nevzdálili od původní myšlenky. To on totiž bude zodpovídat za konečnou podobu reklamy klientovi. Zasahovat ale zatím prý nemusel.

Dva dny v terénu, dva měsíce ve studiu
Už po konci natáčení Martin Charvát prozrazuje, že náklady na spot se pohybovaly ve stovkách tisíc a podílelo se na něm přes padesát lidí – většina z nich na technickém zázemí.

Podle jeho slov vůbec nešlo o jednoduchou práci. "Kvůli mnoha použitým rekvizitám šlo o velice náročné filmování. Produkčně nejobtížnější bylo spouštění auta do jámy, filmařsky nejobtížnější bylo nejspíš chytání pračky do sítě," říká Charvát.

Natáčení se uskutečnilo během dvou dní, samotná příprava a následná výroba ve studiu ale zabrala přes dva měsíce. Materiálu bylo na několik desítek minut, z každé klapky existuje deset až dvacet "jetí". Těch několik desítek minut se pak muselo sestříhat do třiceti vteřin – právě taková je délka nejdelší verze reklamního spotu.