Barack Obama a John McCain se během debaty vyvarovali osobních útoků.

Barack Obama a John McCain se během debaty vyvarovali osobních útoků. | foto: Reuters

Obama i McCain v debatě slíbili, že pomohou americké střední vrstvě

  • 112
Američtí prezidentští kandidáti, demokrat Barack Obama a republikán John McCain, se střetli při druhé televizní debatě. Před zraky milionů diváků probírali především ekonomiku. Oba Američanům slíbili, že pokud budou zvoleni, pomohou střední vrstvě zbavit se obav z budoucnosti, která vyplývá ze současné finanční krize.

Debata na půdě Belmontské univerzity v Nashvillu ve státě Tennessee odkryla především rozdíly v tom, jak toho chtějí oba kandidáti dosáhnout.

"Američané jsou rozzlobení, naštvaní a poněkud vystrašení," řekl McCain publiku. "Nevěříme a nespoléháme se na naše instituce," dodal.

Na pomoc střední vrstvě McCain nabídl plán, podle něhož by se předešlo vyvlastňování zadlužených nemovitostí tím, že by jeho vláda odkoupila hypotéky, které lidé dál nemohou splácet, a nahradila by je novými úvěry s pevným úrokem.

V odpovědích na otázky, které nyní kromě moderátora pokládali i lidé v publiku a také na internetu, několikrát zopakoval, že bude při řešení problémů spolupracovat přes stranické hranice, čehož podle něho není Obama schopen.

Uvedl také, že potížemi zmítané americké hospodářství si vynutí přehodnocení výhod, na něž jsou nynější Američané zvyklí. Řešení ekonomických problémů podle McCaina spočívá v získání energetické nezávislosti na zahraničí a rozšíření jaderné energetiky.

Obama chce záchranný plán pro střední vrstvu
Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama zopakoval, že republikáni i samotný McCain podporovali deregulaci finančního sektoru, která vedla k současné krizi. Prohlásil, že záchranný balíček nepotřebuje Wall Street, ale obyčejní Američané.

"Jsme v nejhorší finanční krizi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Myslím, že řada z vás se obává o své zaměstnání, o své podpory a důchodové účty," řekl Obama k obecenstvu.

Po přijetí záchranného plánu pro finanční sektor v hodnotě až 700 miliard dolarů by podle něho měl následovat záchranný plán pro střední vrstvu. "Moje daňová politika by přinesla snížení daní 95 procentům amerických domácností," prohlásil Obama.

Křištálová lupa Zásadní střet o Iráku
V závěru debaty svedli oba kandidáti argumentační bitvu o válku v Iráku. Obama je vytrvalým kritikem nasazení amerických vojsk v této zemi a požaduje jejich okamžité stažení. McCain naopak trvá na setrvání amerických jednotek v oblasti. "Senátor Obama chce naše vojáky přivést domů jako poražené. Já chci, aby se vrátili jako vítězové," prohlásil McCain.

Obama před televizními kamerami řekl, že válka v Iráku odvedla pozornost od nebezpečí, které se skrývá v Afghánistánu, a obhajoval svůj plán zaútočit proti teroristům v Pákistánu, a to i bez souhlasu Islámábádu.

Podle prvních odhadů zvítězil u diváků Obama
I když debata měla osobnější ráz než první televizní duel koncem září v St. Louis, nenaplnila se očekávání, že se v ní zásadně projeví zostřující se předvolební atmosféra posledních dní.

Očerňující kampaň zahájila o víkendu republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová, když o Obamovi prohlásila, že se "přátelí s teroristy". Obamova kampaň na to reagovala tím, že svým příznivcům rozeslala klip, v němž upozorňuje na McCainovy podezřelé finanční aktivity v osmdesátých letech. - přečtěte si Američtí prezidentští kandidáti spustili očerňovací kampaň

Podle prvních průzkumů televizních stanic CBS a CNN vyhrál debatu, která se obešla bez vyhrocených výpadů, Barack Obama. Ten měsíc před volbami, které se uskuteční 4. listopadu, vede i v předvolebních průzkumech. Před republikánským rivalem má podle nejnovějšího průzkumu Zogbyho institutu pro agenturu Reuters dvouprocentní náskok.

Oba kandidáti se utkají v televizní debatě ještě jednou, a to příští středu v Hempsteadu ve státě New York.

Americké prezidentské volby

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video