Na oslavách 60. výročí Dukly se sešli čeští olympijští vítězové v oštěpu: zleva Barbora Špotáková, Dana Zátopková, Jan Železný | foto: Ivana Roháčková

Dukla slaví šedesátiny. Co bude dál?

  • 17
Bude to velkolepá akce. Na jedné straně několik generací slavných sportovců, na straně druhé trenéři a funkcionáři. Dnes se sejdou, aby oslavili šedesát let největší domácí továrny na výrobu úspěšných reprezentantů. Továrny se značkou Dukla. "Myslím, že na tu dobu můžeme být náležitě pyšní," říká šéf armádních sportovců Jaroslav Priščák. Ale bude žít armádní sport dál?

Atleti Emil a Dana Zátopkovi, cyklista Jiří Daler, veslař Václav Kozák, fotbalista Josef Masopust. Generace volejbalistů, házenkářů, hokejistů, střelců. Z těch mladších Jan Železný, Robert Změlík, Roman Šebrle, Kateřina Neumannová, Štěpánka Hilgertová, Martina Sáblíková. Čerstvě pak Barbora Špotáková nebo David Kostelecký. A další.

. oslavy dukly

Oslavy 60. výročí založení Dukly se uskuteční dnes v 15 hodin na Masarykových kolejích v pražských Dejvicích. Pozváno je na 400 bývalých a současných sportovců. Představena bude nová kniha Sport se jménem Dukla. "Je to zřejmě nejlépe zpracovaná publikace mapující historii armádního sportu," řekl ředitel Dukly Jaroslav Priščák. Průřez historií a představení nejslavnějších sportovců přinese patnáctiminutový film.

Ti všichni se zasloužili o zviditelnění českého sportu. Všichni svých největších úspěchů dosáhli v klubových barvách Dukly. Ta nyní slaví 60 let své existence.

"Myslím, že veřejnost vnímá, že armádní sportovci byli úspěšní v minulosti a jsou úspěšní i teď," říká ředitel Dukly Jaroslav Priščák.

Podle něj si armádní sport vybudoval za tu dobu systém, na němž stále může stavět. "Ten systém, z větší části poplatný minulosti, přinesl úspěchy. Ale funguje stále," říká k přípravě vrcholových sportovců, kterou kromě Dukly zabezpečuje ze státních prostředků také centrum ministerstva vnitra a školství.

Dukla

Armáda jako první podchytila nejen sportovní, ale i trenérské zabezpečení. Začala více využívat medicínu. "Vždyť sportovní medicína do té doby nebyla," vrací se Priščák k počátkům do roku 1948. "Házenkáři jako první zavedli dvoufázový trénink, vznikla například česká desetibojařská škola," mapuje.

Podmínky jsou nejlepší za poslední roky

Podmínky pro sportovce v Dukle se podle Priščáka rok od roku zlepšují. V současné době reprezentuje v armádních barvách 173 sportovců, celkem centrum hospodaří se 127 miliony, které dostalo z rozpočtové kapitoly ministerstva obrany, a dalšími 153 od ministerstva školství, které je obecně zodpovědné za státní sportovní reprezentaci.

. finance v dukle

Rok 2008: Kapitola ministerstva obrany (127,2 mil. Kč), kapitola ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (153,8 mil. Kč)

Rok 2007: Kapitola MO (143,9 mil. Kč), kapitola MŠMT (140,2 mil. Kč)

"Nemůžeme si stěžovat. Tvrdím, že za sedm let, co jsem ve funkci ředitele Dukly, je nyní zabezpečení a financování armádního sportu nejlepší. A pak, když je sportovec sám úspěšný, dokáže se zabezpečit i do budoucna."

Sloučení center? Cesta to není, říká Priščák

Jenže. Co funguje teď, nemusí fungovat v příštích letech. Financování sportu čekají zřejmě změny a k nim by se mohly připojit změny v počtu sportovišť. Sportovci s podobnými disciplínami by se mohli sloučit do jednoho areálu. (čtěte Financování sportu čekají změny, cílem je vychovat víc medailistů)

"Jestliže by měl například každý resort svou atletickou dráhu, je zbytečné, aby se platilo za údržbu všech. Reprezentanti se mohou připravovat na jedné," uvedl v srpnu Jan Kocourek z ministerstva školství. "Pokud tři dělají totéž, není to dobře," řekl tehdy. 

Co by to znamenalo pro vrcholový sport?

"To je pro mě také otázka a chtěl bych se zeptat těch, co to vymýšlejí. Ale cesta to není," tvrdí k návrhu slučování Priščák, bývalý úspěšný dálkař a krátký čas také držitel národního rekordu v trojskoku.

"Je to citlivá věc. Záleží na tom, jestli se přihlédne k významným sportům v resortech. Tak, aby se ta výslednost úspěšně rozvíjela dál. A nebo zda se to striktně posoudí od stolu a aby se nařizovalo. Vy budete dělat to, vy to a tak dál. V tom vidím problém."

. oddíly dukly

Atletika (Praha)
Cyklistika (Brno, Praha)
Kanoisitka (Praha)
Lyžování (Liberec)
Moderní pětiboj (Praha)
Parašutismus (Prostějov)
Sportovní střelba (Hradec Králové, Plzeň)
Veslování (Praha)
Vodní slalom (Brandýs nad Labem)
Různé (např. sportovní lezení, badminton, rychlobruslení, sumo) (Praha)

Podobně se vyjadřuje i náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva. "Přestože má každé z center (ministerstvo obrany, vnitra, školství, pozn. red.) svůj areál, nedomnívám se, že by se nějak výrazně ušetřilo jejich sestěhováním do jednoho místa," tvrdí Kopřiva v časopisu A-report.

"Je nutné si uvědomit, že Julisku nevyužívá jen Bára Špotáková či Roman Šebrle, ale trénuje tam mladá generace sportovců, hraje se tam fotbal a je to také sportovní centrum pro Prahu 6, které může využívat i nevrcholový sportovec," pokračuje náměstek.

Navíc podobná praxe funguje i v Německu, Francii, Itálii. "Ale také v Rumunsku, Polsku, Maďarsku. Nevím, že by někde existovalo jedno jediné sportovní centrum," dodal Priščák.

Výsledky hovoří pro Duklu

A financování? To by se mělo zefektivnit. Podle předsedy vlády Mirka Topolánka to neznamená, že by měl vrcholový sport dostávat méně financí.

"Dovedu si představit, že pro něj vyčleníme i více peněz, ale ty musí být efektivně využity," uvedl premiér v srpnu. Na to by měla dohlédnout komise složená z náměstků ministrů školství, obrany, vnitra, financí, již zastřeší předseda vlády.

S efektivnějším využitím státních prostředků Priščák souhlasí.

Křištálová lupa

"Je třeba, aby si každý resort provedl svůj audit. U nás už proběhl. Ukázalo se, že finance a prostředky, které jsou vložené do zabezpečení přípravy, se efektivně využívají. V tom problém nemáme. Pokud někdo peníze na sportovní přípravu dává, a je to stát, tak má oprávnění přemýšlet o tom, aby efektivita byla co nejlepší. A pokud se udělá rozbor a posoudí se, že armádní sport je životaschopný a má výsledky, měl by fungovat dál," dodává Priščák.

"Já jsem přesvědčen, že to děláme dobře. Neboť výslednost za poslední roky mluví pro nás. Nehovoří se o střediscích ministerstva vnitra a školství. Mluví se o Dukle." 

V myšlence ušetřit více peněz vidí ředitel armádních sportovců pozitivum.

"Určitě. Ušetřit na úřednících a celém tom aparátu je perfektní věc. Ale musíme si uvědomit, že k zabezpečení práce sportovce a trenéra je třeba x chytrých lidí, aby vše bylo zabezpečeno. Důležitá je logistika, investice, nákup materiálu. Pokud bude někdo schopný to optimálně vyřešit, tak dobře. Ale mám z toho obavu."

Budoucnost armádního sportu ukáže až čas

Přesto se Priščák neobává budoucnosti armádního sportu. "Myslím, že bude dobrá. Jsem přesvědčen, že výslednost nás opravňuje k naději, že armádní sport bude fungovat ještě dlouho."

Oslaví proto za deset let Dukla další kulaté výročí? "Nebojím se toho, že by neoslavila. Spíš toho, abychom tu všichni byli. O sloučení se rozhodne o nás bez nás. To holt ukáže vývoj. Mění se společnost, mění se podmínky ve sportu. Ukáže to až čas," uzavírá Priščák.




ARMÁDNÍ OLYMPIJŠTÍ VÍTĚZOVÉ

ROK MÍSTO JMÉNO   DISCIPLÍNA 
1928 Amsterdam František Ventura jezdectví (skok)
1936 Berlín Jan Brzák kanoistika (C2)
1948 Londýn Emil Zátopek atletika (10km)
1948 Londýn František Čapek kanoistika (C1 10 km)
1948 Londýn Julius Torma box (velterová váha)
1952 Helsinky Emil Zátopek atletika (5,10 km, maratón)
1952 Helsinky Ján Zachara box (pérová váha)
1960 Řím Václav Kozák veslování (dvojskif)
1964 Tokio Jiří Daler cyklistika (stíhací závod)
1968 Mexiko Jan Kůrka sp. střelba (LM)
1976 Montreal Anton Tkáč cyklistika (sprint)
1980 Moskva Luděk Macela fotbal
1980 Moskva Ladislav Vízek fotbal
1980 Moskva František Štambacher fotbal
1980 Moskva Oldřich Rott fotbal
1980 Moskva Jaroslav Netolička fotbal
1980 Moskva František Kunzo fotbal
1988 Soul Miroslav Varga sp. střelba (LM)
1988 Soul Jozef Pribilinec atletika (chůze 20 km)
1992 Barcelona Jan Železný atletika (oštěp)
1992 Barcelona Robert Změlík atletika (desetiboj)
2000 Sydney Štěpánka Hilgertová vodní slalom (K1)
2002 S.Lake City Aleš Valenta akr. lyžování (skoky)
2004 Atény Roman Šebrle atletika (desetiboj)
2006 Turín Kateřina Neumannová běž. lyžování (30 km volně)
2008 Peking Barbora Špotáková atletika (oštěp)
2008 Peking David Kostelecký sp. střelba (trap)

Zdroj: ASC Dukla

Sloučili byste všechna tři resortní sportovní centra (armádní, vnitra, školství) do jednoho?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:00 čtvrtek 9. října 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 333

ANO
ANO 96


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž