Ïlustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Finanční krize zametla s Islandem. Zemi hrozí bankrot

  • 265
Island volá o pomoc. Tamní banky mají obrovské finanční potíže. Stát musel převzít Landsbanki, druhý největší finanční ústav v zemi. Premiér Gier Haarde prohlásil, že země čelí nejhorší hospodářské krizi v novodobých dějinách a hrozí jí dokonce bankrot. Finanční injekci Islandu nabízí Norsko a Rusko.

"Vystavení globální finanční krizi zvyšuje hrozbu národního bankrotu," citovala agentura AP Haardeho.

V krizi je několik islandských bank a kvůli silnému kolísání měny se centrální banka rozhodla její kurz zafixovat. Vláda už minulý týden zestátnila třetí největší domácí banku Glitnir, která začala mít problémy s likviditou. - více čtěte zde

Vláda se stoprocentně zaručila za vklady v bankách. Krátce před ní to samé učinily vlády Irska, Německa, Rakouska a Dánska. - více čtěte zde  

Dozor nad islandským finančním trhem navíc odstavil obchodování s finančními instrumenty od několika společností.

Vše o bankovní krizi

V pondělí se muselo obchodování s akciemi největších islandských bank zastavit, islandská koruna ztratila vůči euru čtvrtinu hodnoty a kabinet musel narychlo schválit legislativu, aby se mohl do záchrany finančního systému země zapojit. Vláda tak bude moci banky slučovat či donutit k vyhlášení bankrotu.

Centrální banka Islandu napojila islandskou korunu na euro v kurzu 131 korun za euro. Obchodníci na devizovém trhu pak říkali, že centrální banka v devizových obchodech neintervenovala. Naposledy se koruna obchodovala za 138,85 k euru, ale předtím spadla až na 233,48 korun.

Země měla problémy už před krizí
Norská ministryně financí Kristin Halvorsenová dnes oznámila, že je Norsko připraveno o situaci na Islandu jednat a případně jeho finančnímu systému pomoci.

Mluví se také o tom, že Rusko chce islandské centrální bance půjčit čtyři miliardy eur. Tiskový mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina to ale odmítl potvrdit.¨

Islandský bankovní sektor i celá islandská ekonomika byly pod tlakem i před finanční krizí. Ekonomika se v minulých letech začala přehřívat a u bank se objevovaly pochybnosti, zda budou schopny zvládnout dluhy, které nahromadily v minulých letech v rámci své zahraniční expanze.

,