Ben Johnson (vlevo) v dobách své největší slávy.

Ben Johnson (vlevo) v dobách své největší slávy. | foto: Profimedia.cz

Bývalý sprinter Johnson chce očistit své jméno, píše životopis

  • 5
Má společnost na vitaminové doplňky, také vlastní řadu sportovního oblečení. Soudí se s bývalým právníkem, který podle něj nedostatečně chránil jeho výdělky. Žije v normálním domku v kanadském Markhamu, tráví čas s tříletou vnučkou. Trénuje sprintery. A píše knihu, kterou chce vydat ještě letos. Ben Johnson, na chvíli olympijský vítěz a světový rekordman, doživotně podvodník vyloučený z her.

"Proč mi nedají šanci užívat mé jméno?" rozohnil se 46letý Johnson pro list Globe and Mail, neboť do Pekingu nesměl ani jako komentátor.  Před 20 lety však on rozzlobil snad všechny, kdo mu drželi palce.

Ale popořádku.

Byla sobota 24. září 1988, když kanadský sprinter na olympijském stadionu zaběhl finále stovky ve světovém rekordu 9,79 vteřiny. Radostí zvedl ruku do vzduchu, když se stal nejrychlejším mužem světa. "Kulka Ben" porazil rivala Carla Lewise. Jenže tomu – jehož dopingový nález na stimulant byl ututlán – nakonec připadlo zlato.

Bylo úterý 27. září 1988, když ta zpráva vytahala novináře z postelí a barů, z kratochvíle způsobené atletickým volnem na hrách. Zvěst zněla: v moči svalovce Bena Johnsona se našel anabolický steroid Stanozol.

Skandál! Hotelová hala hučela tisíci hlasů. Jeden z novinářů popisoval, jak mezi všemi lidmi chodil pikolík s tabulí s Johnsonovým jménem. "Pan Johnson má telefon, nechť se prosím dostaví na recepci." Nedostavil. Už byl pryč. Utekl kvůli podvodu, který změnil svět sportu a přiměl dopingové komisaře honit se za jeho čistotou. Vždyť v Johsonových dobách se testovalo jen na soutěžích.

Johnson však změnil i svůj život. Za výdělky si chtěl postavit dům pro celou rodinu i velikánskou garáž pro oblíbená rychlá auta. Na startovných získával tisíce dolarů. Jenže se ztrátou olympijského zlata a rekordů přišel za čtyři roky odhadem o 20 milionů dolarů. Žil z našetřených peněz a investic, prodal auta. Měl třeba Ferrari Testarosa. "Jedno z posledních, které prodal sám Enzo Ferrari."

Taky jezdil do Evropy a Asie na mítinky, trénoval Diega Maradonu a Saída Kaddáfího, soupeřil s koňmi či auty. Opakovaně ho přistihli kvůli dopingu. Teď tělo šetří. "Nejím těžká jídla, dám si kuře místo červeného masa. Mám asi 86 kilo, nestresuju se."

Stále by však ze sebe rád strhl cedulku podvodníka. Už se hájil, že na něj spiknutí ušil Lewis. Ačkoli byl nachytán opakovaně a při vyšetřování přiznal dlouhodobé užívání nedovolených prostředků. Víc chce prozradit v knize.

"Snažím se ji napsat správně a vyčistit vše negativní okolo sebe. Dočtete se, že jsem v sobě neměl stanozol, ale látku, která ani nebyla na listině zakázaných prostředků. Pořád se snažím získat svou reputaci zpět."

Může se mu to však někdy podařit?


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž