Kamna na dřevo vytopí dům i chalupu. Představujeme teplovodní systém

  • 18
Teplovodní kamna na dřevo zahřejí celý dům. Podívejte se na schéma zapojení systému a do chalupy na Vysočinu, kde využívají kombinaci tří zdrojů tepla.

Kamna nebo krb slouží nejen jako lokání topidlo, ale čím dál tím častěji jako zdroj energie pro vytápění celého domu. Systém kamen nebo krbu s teplovodním výměníkem nám  bez velkých investic umožňuje napojení do již existujícího rozvodu ústředního topení.

. úspora i ochrana přírody

S neustále rostoucí cenou energií se ve stále větší míře obracíme k jiným, levnějším zdrojům. Takovým zdrojem je sluneční záření, které - pokud je vhodně začleněno do systému ohřevu - umožňuje nejen snížit náklady na provoz domu nebo chalupy, ale i díky využití energie přírody šetřit naše životní prostředí.

Pokud se pro tuto možnost vytápění rozhodnete, musíte nejdříve zvolit optimální výkon výměníku.
"Nízký výkon vám neumožní komfortně vytápět všechny potřebné prostory a naopak předimenzovaný výkon může vést k přetopení a neustálému škrcení přívodního vzduchu do topeniště. To má za následek nadměrné znečisťování prosklených ploch krbu a zanášení komínu. Vyšší výkon lze využít ve spojení s akumulační nádrží. Toto řešení sice vyžaduje další investice, ale umožní vám vytvoření zásoby teplé vody na dobu, kdy již nemůžete přikládat, například v noci nebo druhý den dopoledne, kdy jste v práci," říká Libor Žák, vedoucí specializované prodejny v Brně.

Prvky teplovodního systému

Každý teplovodní systém musí být opatřen předepsanými prvky. Je to především expanzní nádoba, pojistný ventil a oběhové čerpadlo, které je vhodné doplnit záložním zdrojem pro případ výpadku elektrické energie. Dále je nutné zabránit přehřátí vody ve výměníku. Pro tento účel lze použít speciální CALEFFI ventil. Ten má za úkol v případě, že se teplota vody blíží 100 °C, ji odpustit do kanalizace a na její místo dopustit vodu z vodovodního řádu. sphPro výměník není nebezpečné pouze přetopení, ale naopak i příliš chladná voda v systému. Příliš chladná voda v systému způsobuje nízkoteplotní korozi (ta dokáže výměník zničit ve velice krátké době) a dále vede k nadměrné usazování sazí a dehtu na teplosměných plochách výměníku. Tyto usazeniny zvyšují součinitel prostupu tepla a tím snižují výkon výměníku. Tomu se dá zabránit, pokud do systému zapojíte trojcestný ventil, který pomocí zkráceného okruhu (tzv. BYPASSU) omezí dobu, kdy bude do výměníku proudit voda o teplotě nižší než 60 °C, čímž prodlouží životnost a sníží četnost čistění výměníku. Instalaci kamen/krbu s teplovodním výměníkem je vhodné svěřit profesionální topenářské firmě.

Návštěva na chalupě, kde se šetří energií

Chalupa se nachází v nadmořské výšce 650 m v obci Vojtěchov na Vysočině. Budova, zasazená do krásné přírody, je kromě jiného zajímavá svým propracovaným topným systémem, který je dobře připraven na místní drsné zimní počasí a který využívá tři v místě dostupné zdroje tepla – slunce, dřevo a elektřinu.

sphChalupa Ing. Ladislava Slonka je samostatně stojící novostavba s obyvatelným podkrovím o celkové obytné ploše 150 m2. Budova je postavena z tvárnic Ytong 400 mm a je zateplena 100mm polystyrenem. Při stavbě byla použita plastová okna i dveře, tepelné ztráty domu jsou tedy velmi nízké. Umístění chalupy ve výšce 650 m n. m. v 5. teplotním pásmu a předpoklad, že chalupa bude v budoucnu využívána pro trvalé bydlení, vedla majitele k investici do propracovaného a funkčního systému topení a ohřevu vody.

Vhodně zvolený topný systém - kombinace tří zdrojů

Topný systém a systém ohřevu teplé vody zahrnuje želetavská kamna s teplovodním výměníkem Olymp, tři solární panely a elektrický dohřev. Maximálně jsou tak využity v místě dostupné tepelné zdroje - slunce, dřevo a elektřina. Doplňkovými zdroji vytápění chalupy jsou elektrické podlahové topení v přízemí a elektrický přímotop v podkroví, které jsou ale využívány pouze výjimečně. Instalovaná kamna Olymp mají celkový výkon 7 až 11 kW, z toho na teplovodní výměník připadá 4 až 6 kW.

Kamna vyhřívají obytnou místnost o velikosti 42 m2. Teplá voda z teplovodního výměníku je při teplotě 68-85 °C předávána do akumulační nádrže o objemu 1,7 m3. sphTepelně izolovaná nádrž byla dodavatelem vyrobena na míru tak, aby se vešla do původní šatny a nebyla tak na očích majitelů a návštěvníků objektu. Velmi důležitým prvkem systému je regulace teploty vody předávané do zásobníku. Pokud by se totiž do výměníku kamen vracela příliš studená voda, mohlo by dojít k dehtování kamen i komína. Výkon kamen Olymp je dostatečný pro postupné vyhřátí celého domu. V případě nutnosti vyhřát chalupu okamžitě je nezbytné použít dohřev elektrickou topnou spirálou o výkonu 3 kW. Dalším řešením by bylo využít výkonnější kamna, např. typ Herkules, který má celkový výkon 11 až 17 kW, z toho do výměníku 7 až 11 kW. "Při topení smrkovým dřevem se přikládá jednou až dvakrát za hodinu. Přikládání přes noc není nutné. Pokud použijete tvrdé dřevo a zavřete přívod vzduchu, oheň do rána vydrží," prozradil majitel chalupy.

Teplo i pro vyhřátí vody v krytém bazénu

Teplo dodávané třemi solárními panely pomáhá temperovat vodu v otopném systému. Celý systém je připraven i na ohřev vody v zastřešeném bazénu o objemu 22 m3. "Pro případ nedostatečného  výkonu solárních kolektorů a kamen jsou doinstalovány tři elektrické topné spirály o celkovém výkonu 11 kW. Z nich je v současnosti s dostačující účinností zapojena pouze jedna o výkonu 3 kW," uvedl dále Ladislav Slonek. sphO bezpečnost celého systému se stará systém elektronické regulace, pojišťovacích ventilů, dvě expanzní nádoby,  z nichž jedna je dimenzována pro solární systém, druhá o velikosti 110 litrů je vyhrazena pro zásobník teplé vody. Celá instalace bude velmi brzy doplněna i o záložní systém, který je nutný při výpadku elektrické energie, kdy by hrozilo přehřátí výměníku kamen. Takovýto systém je náročný na regulaci a vyžaduje instalaci zkušeným odborníkem.
"Pro naši chalupu jsme zvolili centrální nízkoteplotní vytápění s cirkulací vzduchu. Je použito více menších radiátorů s nastavitelnými termostatickými ventily, strop mezi přízemím a podkrovím není tepelně izolován a u vnitřních dveří nejsou použity prahy, aby teplý vzduch mohl cirkulovat. Nemalou energetickou úsporu přináší také směšování teplé a studené vody, které výrazně šetří energii,“ říká Ladislav Slonek.

Ve spolupráci se společností Enbra